Ухвала від 18.05.2022 по справі 500/797/22

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

Справа № 500/797/22

18 травня 2022 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Дерех Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника позивача про заміну сторони в адміністративній справі за позовом Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Тернопільського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації до Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку.

11.05.2022 представник позивача подав письмове клопотання, в якому просив вважати найменування позивача - Департамент капітального будівництва Тернопільської обласної військової адміністрації.

Ухвалою суду від 16.05.2022 постановлено розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Крім цього, представник Державної аудиторської служби України у письмовій заяві від 16.05.2022 (вх.№8954/22) вказав, що не заперечує щодо клопотання позивача про зміну найменування позивача.

Дослідивши доводи клопотання позивача суд зазначає наступне.

Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17), від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15) висловив правову позицію, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12 червня 2018 року у справі № 2а-23895/09/1270.

Так, на виконання Розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації від 17.01.2022 року №25/01.02-01 «Про внесення змін до структури обласної державної адміністрації», 21.02.2022 року у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зареєстровано зміну назви позивача з Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації на Департамент капітально будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації.

Також, відповідно до Розпорядження Тернопільської обласної державної адміністрації від 24.02.2022 року №22-к «Про Тернопільську обласну військову адміністрацію», визнано Тернопільську обласну державну адміністрацію такою, що набула статусу Тернопільської обласної військової адміністрації.

У відповідності до ст.52 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Відтак, враховуючи зміну найменування позивача, суд дійшов висновку, що належним позивачем у справі слід вважати Департамент капітального будівництва Тернопільської обласної військової адміністрації.

Керуючись статтями 52, 241, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Замінити позивача у справі Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації його правонаступником - Департамент капітального будівництва Тернопільської обласної військової адміністрації.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали буде складено та підписано 18.05.2022.

Головуюча суддя Дерех Н.В.