11 травня 2022 року м. Ужгород№ 260/7408/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Грин-Лумей В.Г.
за участю:
позивача: ОСОБА_1 - представник адвокат Рішко С.І.
відповідача: Західне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки - представник не з'явився
відповідача 2: Державна служба України з безпеки на транспорті - представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанови
ОСОБА_1 , інтереси якого представляє адвокат Рішко С.І. звернувся до Закарпатського окружного адмінсуду до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 323282 від 23 листопада 2021 року.
Позиції сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23 листопада 2021 року Західним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки щодо ОСОБА_1 було складено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу АО №323282 від 23.11.2021 року, якою позивач визнаний винним у здійсненні правопорушення, передбаченого абзацом 16 частини першої ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
До постанови додавався Акт №303356 від 04.10.2021 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, складений державними інспекторами Собчук А.М. і Давидюк Р.В. В Акті №303356 зазначено про те, що «під час перевірки виявлено порушення п. 22.5 ПДР України, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», внутрішні автомобільні перевезення неподільного вантажу (гусеничний трактор) для власних потреб виконувались ТЗ з перевищенням габаритних параметрів, а саме: ширина ТЗ становить 3,16 м, при допустимій 2,60 м (21,5% перевищення параметрів нормативу). Відсутній дозвіл на участь в дорожньому русі великогабаритних ТЗ. ОСОБА_1 заперечує обставини, зазначені в Постанові, оскільки 04.10.2021 року біля 10:50 год. він не вчиняв інкримінованого йому правопорушення.
23 грудня 2021 року до суду надійшов Відзив за підписом представника Укртрансбезпеки, відповідно до якого Західне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки заперечує проти поданого позову з наступних підстав. Так, зазначає, що під час здійснення габаритного контролю транспортного засобу МАЗ реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причіпом ПР ЗППТ-20 реєстраційний номер НОМЕР_2 , з використанням стрічки вимірювальної фібергласової "S-line" заводський номер Р/070 та рейки нівелірної BOSCH GR500 заводський номер 70726/059 встановлено перевищення нормативно визначених габаритних параметрів транспортного засобу із вантажем ширина 3,16 м , що на 21,5 % перевищує нормативно визначені 2,6м. та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням габаритних параметрів. За результатами проведення перевірки було складено: акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів № 0002624 від 04.10.2021 р., довідку № 0072120 від 04.10.2021 р. про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Також за результатами перевірки 04.10.2021 р. був складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт № 303356, в якому зафіксовані виявлені порушення, а саме: абз. 16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Враховуючи зафіксовані порушення законодавства, 24.11.2020 року, стосовно ОСОБА_1 винесено постанову № 323282 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 34000 грн., відповідно до абз. 16, частини 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, у відповідності до п.27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 року. Позивач не спростував відсутність законодавчих підстав для його відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт на підставі абзацу шістнадцятого частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», достовірними та допустимими доказами.
Обставини встановлені судом.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, автомобіль МАЗ, д.н.з. НОМЕР_3 , належить на праві власності ОСОБА_1 . Габаритні розміри трактора складають: довжина - 5 193 мм; ширина - 2 475 мм; висота - 3 085 мм.
04.10.2021 року посадовими особами відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Рівненській області Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на автодорозі М-06 «Київ-Чоп» 432 км + 500 м, на підставі направлення від 30.09.2021 р №009233, проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу МАЗ реєстраційний номер НОМЕР_1 , з причіпом ПР ЗППТ-20 реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 , який здійснював внутрішні перевезення вантажу, згідно товарно-транспортної накладної №Р792 від 01.10.2021 року.
Під час здійснення габаритного контролю транспортного засобу МАЗ реєстраційний номер А04210АЕ, з причіпом ПР ЗППТ-20 реєстраційний номер НОМЕР_2 , з використанням стрічки вимірювальної фібергласової "S-line" заводський номер Р/070 та рейки нівелірної BOSCH GR500 заводський номер 70726/059 встановлено перевищення нормативно визначених габаритних параметрів транспортного засобу із вантажем ширина 3,16 м , що на 21,5 % перевищує нормативно визначені 2,6м. та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням габаритних параметрів.
За результатами проведення перевірки було складено:
- акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів № 0002624 від 04.10.2021 р.,з яким водія ОСОБА_1 ознайомлено під розпис.
- довідку № 0072120 від 04.10.2021 р. про результати здійснення габаритно-вагового контролю, яка підписана посадовою особою Укртрансбезпеки А.М. Собчук та оператором вагового комплексу Р.В. Давидюк.
Також за результатами перевірки 04.10.2021 р. Поліським міжрегіональним Управлінням Укртрансбезпеки, був складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 303356, складений державними інспекторами Собчук А.М. і Давидюк Р.В.
В Акті №303356 зазначено про те, що , під час перевірки виявлено порушення п. 22.5 ПДР України, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», внутрішні автомобільні перевезення неподільного вантажу (гусеничний трактор) для власних потреб виконувались ТЗ з перевищенням габаритних параметрів, а саме: ширина ТЗ становить 3,16 м, при допустимій 2,60 м (21,5% перевищення параметрів нормативу). Відсутній дозвіл на участь в дорожньому русі великогабаритних ТЗ.
Розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту № 303356 від 04.10.2021 року було призначено на 23.11.2021 року, про що позивачу був направлений лист від 09.11.2021 року № 94133/4.3/24-21. 11.11.2021р. даний лист був отриманий позивачем, підтвердженням цього повідомлення про вручення поштового відправлення.
23 листопада 2021 року Західним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було складено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу АО №323282 від 23.11.2021 року , якою ОСОБА_1 визнаний винним у здійсненні правопорушення, передбаченого абзацом 16 частини першої ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та якою до позивача було застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000,00 грн.
За змістом Постанови ОСОБА_1 на автодорозі М-06 Київ-Чоп, 432 км +500 04.10.2021 року о 10 год. 50 хв. Акт №303356 допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20%, але не більше 30%, при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
Відповідно до п. 1 Положення Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно п.п. 1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті.
Підпунктами 15 та 27 п. 5 названого Положення визначено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5 квітня 2001 року № 2344-III "Про автомобільний транспорт."
Згідно з ч. 12 ст. 6 цього Закону, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Щодо процедури здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, її визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (далі Порядок №1567).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1567, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи (п. 3 Порядку № 1567).
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (п. 4 Порядку № 1567).
Відповідно до п. 14 Порядку №1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України Про автомобільний транспорт документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України Про автомобільний транспорт.
Пунктом 16 Порядку №1567 передбачено, зокрема, що під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю (абз. 2 п.16 Порядку № 1567).
Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Згідно п.25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пункту 26 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно п.27 Порядку №1567 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Статтею 33 Закону України Про автомобільні дороги визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 2 статті 29 Закону України від 30 червня 1993 року № 3353-XII Про дорожній рух з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (далі Порядок №879).
Відповідно до пп. 2-4, 9 п. 1 Порядку №879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852).
При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Згідно з пунктом 4 Порядку №879, робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Власники (балансоутримувачі) пунктів габаритно-вагового контролю здійснюють фінансування робіт (послуг) з їх утримання, обслуговування та забезпечення функціонування.
У відповідності з п. 6 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Суд зауважує, що Порядком №879 встановлені вимоги до контрольно-вимірювального обладнання та пунктів габаритно-вагового контролю.
Зокрема, місце розташування стаціонарного пункту та схема організації дорожнього руху під час під'їзду до пункту та виїзду з нього визначаються Укртрансбезпекою та її територіальними органами і погоджуються з власниками автомобільних доріг та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 7).
Місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції. Забороняється експлуатація пересувних пунктів у темну пору доби, крім випадків, коли такий пункт розташовано на освітлених ділянках автомобільних доріг, у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків (пункт 11).
Вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології (пункт 12).
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані (пункт 13).
Вимоги до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю визначаються Мінінфраструктури (пункт 14).
Акт №303356 міг бути складений за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобі марки МАЗ, д.н.з. НОМЕР_4 , який міг бути проведений виключно у спеціально облаштованих місцях - пунктах габаритно-вагового контролю (підпункти 7-9 п. 2, п. 6 Порядку №879). Натомість, як встановлено судом, фактично ОСОБА_1 зупинили на автодорозі М-06 Київ-Чоп і огляд транспортного засобу було проведено безпосередньо на автодорозі, а не в пункті габаритно-вагового контролю. Підтвердженням цього є той факт, що в Акті №303356 відсутня будь-яка інформація про пункт габаритно-вагового контролю, хоча в Акті № 0002624 "Про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів" місце проведення габаоттно-вагового контролю зазначено: а/д М-06, 432 км +500 Київ-Чоп, СПВГВК.
У відповідності до пункту 18 Порядку № 879 за результатами точного габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка результатів здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення, а на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Однак, у разі якщо державні інспектори Укртрансбезпеки виявили факт невідповідність ширини вантажу, який перевозив ОСОБА_1 , габаритним нормативним параметрам більш як на 2 відсотки, то вони зобов'язані були заборонити подальший рух транспортного засобу під керуванням ОСОБА_2 до внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування, тимчасово затримати транспортний засіб згідно із статтею 265-2 КУпАП, зобов'язати ОСОБА_1 привести габаритні параметри транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами шляхом часткового розвантаження, перевантаження на інший транспортний засіб або у будь-який інший спосіб. Після приведення габаритних параметрів транспортного засобу у відповідність з установленими нормативами і внесення плати за проїзд, інспектори зобов'язані були здійснити повторний габаритно-ваговий контроль і у разі відсутності фактів перевищення габаритно-вагових параметрів, дозволити ОСОБА_1 продовжити подальший рух (п. 21-24 Порядку №879).
Водночас з аналізу пункту 22.5 ПДР вбачається, що чинним законодавством взагалі забороняється перевезення подільних вантажів з перевищенням вагових параметрів автомобільними дорогами, тому дозвіл на рух такого вантажу не видається, а може лише бути застосована відповідальність у формі плати за проїзд, якщо при зважуванні вантажу встановлено порушення вагових параметрів.
Однак, інспектори Укртрансбезпеки, після складання Акту №303356 дозволили ОСОБА_1 продовжити рух по запланованому маршруту. При цьому жодні дії щодо приведення габаритних параметрів транспортного засобу марки МАЗ, д.н.з. НОМЕР_4 , у відповідність з установленими нормативами не проводилися.
Дані обставини , а також перевірка габаритних параметрів не і пункті габаритно-вагового контролю ( спеціальному або пересувному) не можуть бути підставою для підтвердження факту, що габарити транспортного засобу під керуванням ОСОБА_1 не відповідали установленим нормативам, і відповідно ОСОБА_1 потребував отримання дозволу на здійснення такого перевезення.
За таких обставин, з урахуванням визначеного, вказані в акті про перевищенням габаритних параметрів, фактичні габаритні параметри, не можна вважати достовірними та такими, вимір яких здійснювався у встановленому законодавством порядку.
Крім того, Постановою КМУ від 10 березня 2017 р. № 239 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" у Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 Додатки 1,2,4 -виключено.
В порушення вказаної норми відповідачем під час перевірки були вказані Додатки застосовані.
Отже, оскільки Акт №303356 було складено з порушенням вимог чинного законодавства, то за наявності вказаних обставин у відповідача були відсутні підстави для прийняття постанови АО № 323282 Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 23 листопада 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ОСОБА_1 . у розмірі 34000 грн. .
Згідно ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки судом встановлено порушення порядку проведення перевірки, у звязку з чим підстави для винесення оскаржуваної постанови не відповідають вимогам законодавства, то суд дійшов висновку, що дана постанова є протиправною та підлягає скасуванню, а позов до задоволення.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки ( 88006, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Гагаріна, 38 ЄДРПОУ 39816845) , Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ39816845 , 03135, місто Київ, ПРОСПЕКТ ПЕРЕМОГИ, будинок 14) про визнання протиправним та скасування постанови - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати Постанову АО № 323282 Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 23 листопада 2021 року про застосування адміністративно-господарського штрафу відносно ОСОБА_1 .
3. Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті ( код ЄДРПОУ 39816845) індекс 03135 м. Київ, Проспект Перемоги,14 на користь ОСОБА_1 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_5 ) АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 908 грн. згідно квитанцій Приватбанка від 03.12.21 року та від 08.12.21 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова
Повний текст виготовлено та підписано 19 травня 2022 року.