Рішення від 17.05.2022 по справі 160/4448/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2022 року Справа № 160/4448/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

15.03.2022 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити (відновити) з 01 квітня 2019 року перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 80 % сум грошового забезпечення, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі нової довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.08.2021 за № ФД 105330 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є військовим пенсіонером, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з березня 2015 отримує пенсію за вислугу 30 років, призначену у розмірі 80% см грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ. З 01.01.2016 у зв'язку із зміною грошового забезпечення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було проведено перерахунок пенсії, зменшивши основний розмір до 70% від сум грошового забезпечення. Такі дії відповідача були оскаржені до суду. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі №160/3253/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення з 01.11.2016. В подальшому, Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки оформлено та направлено позивачу та відповідачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу №ФД105330 від 02.08.2021 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру її пенсії. Позивач звернувся 19.08.2021 до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки. Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, вважаючи, що для проведення пенсії на підставі нової довідки немає законних підстав. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 у справі № 160/16938/21 було зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Дніпропетровського ОТЦК та СП №ФД105330 від 02.08.2021 про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019, з урахуванням проведених платежів. Позивач зазначає, що 27.01.2022 звернувся до відповідача із заявою про відновлення виплати пенсії в розмірі 80% від суми грошового забезпечення. Однак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 10.03.2022 повідомлено позивача, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 у справі № 160/16938/21 з 01.04.2019 позивачу було проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення зазначеного у довідці Дніпропетровського ОТЦК та СП №ФД105330 від 02.08.2021. При цьому, відповідач вказав, що рішенням суду від 26.11.2021 у справі №160/16938/21 не зобов'язано відповідача перерахувати пенсію, виходячи з розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення, а тому позивачу проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону №2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70% з 01.04.2019, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2022 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/4448/22, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Цією ж ухвалою суду було витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області засвідчену належним чином копію пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.03.2022 направлена сторонам, відповідачу разом із копією позовної заяви з додатками у паперовому вигляді та отримана ним 21.04.2022, що підтверджується розпискою, наявною у матеріалах справи.

Однак, відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався. Обґрунтувань неможливості подання відзиву у строк, встановлений судом, клопотань про продовження строку на подання відзиву надано не було.

При цьому, за приписами частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Згідно з частиною 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсію призначено у розмірі 80% сум основного грошового забезпечення (вислуга 32 років), згідно з наявним в матеріалах справи розрахунками за пенсійною справою №ФД 105330.

В подальшому, позивачу було зменшено розмір з 80% від суми основного грошового забезпечення до 70%.

20.03.2020 позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених наданими до пенсійного фонду документами про зміну норм грошового забезпечення, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум саме з моменту звернення, а саме: з 08.10.2019р.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі №160/3253/20 адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених наданими до пенсійного фонду документами про зміну норм грошового забезпечення, виходячи з відсоткового значення основного розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення з 01.11.2016р. та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі №160/3253/20 набрало законної сили 01.07.2020.

В подальшому, 20.09.2021 позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправною через грубе порушення ст.ст. 3, 8, 17, 19, 21, 22, 58 та 64 Конституції України, які є прямої дії, рішень Конституційного Суду України, Європейського Суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів та зобов'язань, до яких приєдналася Україна, а також статей 43, 51, частин 1,3 ст.63 Закону України №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанов Кабінету Міністрів України №45 і №704 щодо відмови ОСОБА_1 , у перерахунку пенсії згідно довідки «ДО ТЦК та СП МО України» №7/1481/3 від «06» серпня 2021 року; та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 новий перерахунок та виплату пенсії з « 01» квітня 2019 року відповідно до частин 3, 18 ст.ст. 43, частини 3 ст.51 та частин 1,3 ст., 63 ЗУ №2262-ХІІ постанов КМУ №45 та № 704 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки «ДО ТЦК та СП України» № 7/14811/3 від 06 серпня 2021 року у розмірі 80% від грошового забезпечення на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від « 29» травня 2020 р. у справі №160/3253/20.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 у справі №160/16938/21 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 згідно довідки Дніпропетровського ОТЦК та СП №ФД105330 від 02.08.2021 про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Дніпропетровського ОТЦК та СП №ФД105330 від 02.08.2021 про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019, з урахуванням проведених платежів. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача перерахувати пенсію, виходячи з розрахунку 80% грошового забезпечення, суд у вказаному рішенні зазначив, що відповідна вимога не підлягає задоволенню, оскільки права позивача в цій частині вимог на час звернення до суду не порушені.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 у справі № 160/16938/21 набрало законної сили 29.12.2021.

Відповідачем проведено перерахунок пенсії відповідно до рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 у справі №160/16938/21, однак із зменшенням відсоткового розміру пенсії до 70%.

Відповідно до наявного в матеріалах справи розрахунку від 01.04.2019 (пенсійна справа №ФД 105330) основний розмір пенсії - 70% сум грошового забезпечення.

27.01.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій просив відновити виплату пенсії у розмірі 80% від сум грошового забезпечення (заява зареєстрована за вх.№3099/К-0400-22 від 27.01.2022).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області листом від 10.03.2022 на заяву вх.№3099/К-0400-22 від 27.01.2022 повідомлено позивачу, що на виконання рішення суду від 29.05.2020 у справі 160/3253/20 було проведено перерахунок пенсії з 01.11.2016, виходячи з відсоткового значення пенсії 80% суми грошового забезпечення 9300,00 грн. Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.11.2016 по 31.08.2020 складає 35905,76 грн. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 у справі № 160/16938/21 з 01.04.2019 було проведено перерахунок пенсії у розмірі 70% від грошового забезпечення зазначеного у довідці Дніпропетровського ОТЦК та СП №ФД105330 від 02.08.2021. При цьому, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 у справі №160/16938/21 не зобов'язано відповідача перерахувати пенсію виходячи з розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення, а тому проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону №2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 80% до 70% з 01.04.2019, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:

- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів;

- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.

Згідно із пунктом 4 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Суд вважає відсутніми підстави для закриття провадження у цій справі на підставі пункту 2 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у справі № 160/16938/21 позовні вимоги щодо відсоткового значення розміру пенсії не вирішувались судом по суті з огляду на їх передчасність.

Відповідно до ч.4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

У рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 у справі №160/3253/20, яке набрало законної сили 01.07.2020, встановлено, що ОСОБА_1 була призначена пенсія з 11.03.2005 за вислугу 30 років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у розмірі 80% грошового забезпечення.

Позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 80% до 70% сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.04.2019.

Доводи відповідача, викладені у листі від 10.03.2022 на заяву вх.№3099/К-0400-22 від 27.01.2022 про те, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2021 у справі №160/16938/21 не зобов'язано відповідача перерахувати пенсію, виходячи з розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення, тому проведено перерахунок пенсії за умовами статті 13 Закону № 2262, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби, суд вважає неприйнятними, оскільки не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 80% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.

Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.

Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 80% відповідних сум грошового забезпечення; права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 80% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.

Верховний Суд України неодноразово наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з'явилося після набрання відповідними актами чинності.

Суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Зазначена правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17, від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17, від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17, від 02.04.2019 у справі № 727/6493/17.

Також, у рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 Верховний Суд зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом № 1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону № 1166-VII не зазнала. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на викладене, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019.

За таких обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 у розмірі 70% від сум грошового забезпечення є протиправними.

За змістом ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на визнання судом протиправними дій відповідача щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 у розмірі 70% від сум грошового забезпечення, з метою відновлення порушеного права слід зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок пенсії позивача, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення та з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.08.2021 за № ФД105330, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що адміністративний позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу судових витрат.

Керуючись ст. ст. ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019 р. у розмірі 70% від сум грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) здійснити з 01.04.2019 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок пенсії у розмірі 80% від сум грошового забезпечення та з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.08.2021 за № ФД 105330, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення суду складено 17.05.2022 року.

Суддя М.М. Бухтіярова