13 травня 2022 року Справа № 160/4848/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
28 березня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якій просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення №046350008422 від 12.01.2021 року Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до заяви про призначення пенсії від 04.01.2022 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за провідною професією за Списком №1 з зайнятістю повний робочий день в шахті та з урахуванням Роз'яснень Міністерства Соцполітики від 20.01.1992 №8 періоди роботи: шахта «Родинская» ПО «Красноармейскуголь» з 15.11.1993 року по 29.03.1994 року - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті, шахта «Краенолиманская» ПО «Красноармейскуголь»: з 28.08.2000 - 28.10.2000 роки - учень гірничого робітника очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті, ООО «Донуглепоставка» з 17.08.2007 - 11.03.2008 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті та з 09.06.2009 - 02.07.2009 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті; ТОВ «СІГМА-КОМ»: з 01.10.2014 - 05.12.2014 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області застосувати норми ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при повторному розгляді заяви про призначення пенсії з 04.01.2022 року та призначенні пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити мені. ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії з 04.01.2022 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 14.01.2022 року звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою та відповідними документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, відповідачем відмовлено у призначенні пенсії. Вважає, що відповідачем безпідставно не було враховано до загального трудового стажу періоди його роботи з 15.11.1993 року по 29.03.1994 року, з 28.08.2000 - 28.10.2000 роки, з 17.08.2007 - 11.03.2008 роки, з 09.06.2009 - 02.07.2009 роки, з 01.10.2014 - 05.12.2014 роки, оскільки факт роботи протягом вказаних періодів підтверджується трудовою книжкою та відповідними довідками. Позивач вважає відмову протиправною, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 року відкрито провадження у справі №160/4848/22, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
22.04.2022 р. до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області засобами електронного зв'язку надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 не погоджується із заявленими позовними вимогами та просить суд відмовити в їх задоволенні, з огляду на наступне.
Позивач звертався 04.01.2022 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через відділ обслуговування громадян № 23 (сервісний центр) управління обслуговування громадян з заявою та доданими до неї документами на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІУ.
Відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 №202 "Про затвердження списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років" та враховуючи надані роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»», розрахував трудовий стаж позивача, який за підрахунком склав:
- страховий стаж - 39 років 09 місяців 01 день,
- підземний пільговий за провідними професіями, в розумінні частини 3 статті 114 Закону №1058-1У, щодо розрахунку 20 років склав - 16 років 06 місяці 07 днів,
- підземний пільговий відповідно до Постанови КМУ №202 - 07 місяців 25 днів, навчання в пільговий стаж - 03 роки 04 місяці 06 днів;
- загальний підземний пільговий стаж відповідно до Постанови КМУ №202, з урахуванням наданих Роз'яснень №8, складає 24 роки 07 місяців 26 днів.
До пільгового підземного страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за нормами ч.3 ст.114 Закону №1058 головним управлінням не враховано періоди роботи:
- з 15.11.1993 по 29.03.1994 - учнем прохідника підземного в шахті "Родянська" ВО "Красноармейськвугілля"; з 28.08.2000 по 28.10.2000 - учнем гірника очисного вибою на шахті "Краснолиманська", оскільки зазначені професії не віднесено до провідних професій відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058; (вказані періоди зараховані головним управлінням, до пільгового стажу роботи по списку 1).
- з 17.08.2007 по 11.03.2008, з 09.06.2009 по 02.07.2009 - прохідником підземним з повним робочим днем в шахті ТОВ "Донвуглепоставка", оскільки за вказані періоди не надано, уточнюючих довідок та згідно даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування ТОВ "Донвуглепоставка" пільговий стаж за зазначений період не визначено як підземний;
- з 01.10.2014 по 05.12.2014 - прохідником підземним з повним робочим днем на шахті ТОВ "СІГМА-КОМ", оскільки довідка про підтвердження наявного трудового стажу N0212 від 21.11.2019 не відповідає вимогам Додатку 5 Порядку №637, а саме: довідка повинна бути підписана керівником підприємства, головним бухгалтером та начальником відділу кадрів.
Керуючись вищевикладеним, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, розглянувши заяву та додані до неї документи, 12.01.2022 прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії за №04635000822 у зв'язку з відсутністю у позивача на дату звернення необхідного пільгового стажу роботи на провідних професіях.
Також вказує, що вимоги позивача щодо зобов'язання застосувати норми ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є передчасними, оскільки вказане питання рішенням про відмову від 12.01.2022 не розглядалось, оцінка їм не надавалась, відтак, між позивачем та відповідачами відсутні спірні правовідносини, що виключає можливість надавати їм правову оцінку.
22.04.2022 р. до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області засобами поштового зв'язку надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 не погоджується із заявленими позовними вимогами та просить суд відмовити в їх задоволенні, з огляду на наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який має статус внутрішньо переміщеної особи згідно довідки від 30.01.2017 № 1250-100863, звертався 04.01.2022 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області через відділ обслуговування громадян № 23 (сервісний центр) управління обслуговування громадян з заявою та доданими до неї документами на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію - відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, який уповноважений розглянути подану заяву ОСОБА_1 .
Відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 № 202 "Про затвердження списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років" та враховуючи надані роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»», розрахував трудовий стаж позивача, який за підрахунком склав: страховий стаж - 39 років 09 місяців 01 день, підземний пільговий за провідними професіями, в розумінні частини 3 статті 114 Закону №1058-ІУ, щодо розрахунку 20 років склав - 16 років 06 місяці 07 днів, підземний пільговий відповідно до Постанови КМУ № 202 - 07 місяців 25 днів, навчання в пільговий стаж - 03 роки 04 місяці 06 днів.
Загальний підземний пільговий стаж відповідно до постанови КМУ № 202, з урахуванням наданих Роз'яснень № 8, складає 24 роки 07 місяців 26 днів.
Вказує, що до пільгового стажу позивача не зараховано період роботи з 01.10.2014 по 05.12.2014 згідно довідки № 212 від 21.11.2019, виданої ТОВ «СІГМА-КОМ», оскільки означена довідка не відповідає формі Додатку № 5 до Порядку № 637 (довідка повинно бути підписана керівником підприємства, начальником відділу кадрів, головним бухгалтером).
З огляду на викладене вище, відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, розглянувши заяву та додані до неї документи, 12.01.2022 прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії за № 04635000822 у зв'язку з тим, що у позивача на дату звернення (04.01.2022) відсутній необхідний пільговий стаж роботи на провідних професіях.
В рішенні про відмову у призначені пенсії позивачу роз'яснено, що при наявному страховому та пільговому стажі, ОСОБА_1 матиме право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 07.02.2024 відповідно до першого пункту частини 2 статті 114 Закону № 1058-ІУ.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 04.01.2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №04635000822 від 12 січня 2022 року «Про відмову в призначенні пенсії» позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Підставою для такої відмови зазначено, що згідно наданих документів та даних, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж ОСОБА_1 складає 39 років 09 місяців 01 день, у тому числі підземний пільговий за провідними професіями - 16 років 06 місяць 07 днів, підземний пільговий відповідно до Постанови № 202 - 07 місяців 25 днів, навчання в пільговий стаж - 03 роки 04 місяці 06 днів.
Загалом підземний пільговий стаж відповідно до Постанови № 202, з урахуванням норм Роз'яснення № 8, складає 24 роки 07 місяців 26 днів.
До пільгового стажу не зараховано період роботи, вказаний в довідці № 212 від 21.11.2019 р. виданої ТОВ "СІГМА-КОМ”, оскільки довідка не відповідає вимогам додатку 5 Порядку №637, а саме: довідка повинна бути підписана керівником підприємства, начальником відділу кадрів, головним бухгалтером.
Тобто, до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пенсії, не зараховано відповідачем періоди роботи у шахті «Родинская» ПО «Красноармейскуголь» з 15.11.1993 року по 29.03.1994 року - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті; у шахті «Краенолиманская» ПО «Красноармейскуголь» з 28.08.2000 по 28.10.2000 роки - учень гірничого робітника очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті; у ТОВ «Донуглепоставка» з 17.08.2007 по 11.03.2008 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті та з 09.06.2009 по 02.07.2009 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті; у ТОВ «СІГМА-КОМ» з 01.10.2014 по 05.12.2014 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті.
Таким чином, неврахування відповідачем спірних періодів роботи з 28.08.2000 р. по 28.10.2000 р., з 17.08.2007 р. по 11.03.2008 р., з 09.06.2009 р. по 02.07.2009 р., з 01.10.2014 р. по 05.12.2014 р. ОСОБА_1 вважає незаконним, що й стало підставою для звернення до суду.
Вирішуючи заявлений спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі по тексту Закон № 1058-IV).
Згідно з п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.
Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Частиною 1 статті 114 Закону України № 1058-ІV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України № 1058-ІV передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років б місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є належність його професії, посади до пільгової, тобто до Списку №1 в даному випадку, та підтвердження шкідливих умов праці за результатами проведеної атестації робочого місця.
Згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України № 1058-ІV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Відповідно до п.п. 2 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1 до заяви для призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01.01.2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку, надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління ПФУ від 18.06.2014 року № 10-1, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 цього Положення.
Частиною 4 ст. 24 Закону № 1058-IV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 56 Закону України від 54.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. До стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII передбачено, що основним документом, який підтверджує наявний трудовий стаж, є трудова книжка.
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Як встановлено судом, відповідно до записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 працював на посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах:
- 01.09.1989 - 06.01.1993 роки - навчання в ПТУ № 80 м. Родинське (зараховано відповідачем до пільгового стажу 03 роки 04 місяців 06 днів);
Шахта “Родинская” ПО “Красноармейскуголь”:
- 10.03.1993 - 15.11.1993 роки - машиніст підземної установки (непровідна професія -зараховано відповідачем пільгового стажу 00 років 08 місяців 05 днів);
- 15.11.1993 - 10.07.1994 роки - переведений прохідником підземним (провідна професія), в цьому періоді роботи відповідачем зараховано до пільгового стажу з 15.11.1993 року по 29.03.1994 року - 04 місяці 15 днів до непровідної професії - спірний період; з 30.03.1994 року по 10.07.1994 року - 03 місяці 11 днів - провідна професія;
Шахта “Краснолиманская” ПО “Красноармейскуголь”:
- 25.04.1995 - 28.08.2000 роки - прохідник з повним робочим днем в шахті (зараховано до пільгового стажу за провідною професією 05 років 04 місяці 03 дні);
- 28.08.2000 - 28.10.2000 роки - учень гірничого робітника очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті (зараховано до пільгового стажу непровідної професії - 02 місяці 01 день - спірний період);
- 28.10.2000 - 14.10.2006 роки - прохідник з повним робочим днем в шахті (зараховано до пільгового стажу за провідною професією 05 років 11 місяців 17 днів);
Шахта “Красноармійська-Західна № 1” ВАТ “Вугільна компанія”:
- 18.12.2006 - 26.07.2007 роки - прохідник з повним робочим днем в шахті (зараховано
до пільгового стажу за провідною професією- 07 місяців 09 днів);
ООО “Донуглепоставка”:
- 17.08.2007 - 11.03.2008 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті -
спірний період, не зараховано відповідачем до пільгового стажу провідної професії 06 місяців 24 дні;
Шахта “Краснолиманська” ДП “Вугільна компанія”:
- 07.04.2008 - 11.08.2008 роки - гірничий робітник очисного вибою з повним робочим днем в шахті (зараховано до пільгового стажу провідної професії - 04 місяці 05 днів);
Шахта “Родинская” ГП “Красноармейскуголь”:
- 03.11.2008- 26.11.2008 роки - гірничий робітник очисного вибою з повним робочим
днем в шахті (зараховано до пільгового стажу провідної професії-15 днів);
ООО “Донуглепоставка”:
- 09.06.2009 - 02.07.2009 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті -
спірний період, не зараховано відповідачем до пільгового стажу провідної професії 24 дні;
ООО “Краснолиманское”:
- 17.08.2009 - 02.11.2009 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті (зараховано до пільгового стажу провідної професії -02 місяці 16 днів);
ТОВ “СІГМА-КОМ”:
- 01.10.2014 - 05.12.2014 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті -спірний період, не зараховано відповідачем до пільгового стажу провідної професії 02 місяці 04 дні;
“ШУ Тернівське” ПрАТ ДТЕК Павлоградвугілля:
- 19.11.2018 - 21.02.2019 роки - машиніст підземних установок з повним робочим днем в шахті - зараховано до пільгового стажу - 03 місяці 02 дні;
- 21.02.2018 по 04.01.2022 року (дата звернення з заявою про призначення пенсії) - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті -зараховано до пільгового стажу провідної професії - 02 роки 10 місяців 14 днів.
Таким чином, за наявності у позивача основного документу, що підтверджує стаж роботи та відповідного запису у ній, відсутні підстави та необхідність у підтвердженні стажу роботи позивача відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, у зв'язку з чим положення вказаного Порядку застосуванню у даному випадку не підлягають.
Водночас, позивачем на підтвердження шкідливих умов праці в спірні періоди надано пільгову довідку № 1-698 від 24.05.2021 року, пільгову довідку № 427 арх від 08.09.2021 року, пільгову довідку № 352 від 24.05.2021 року, пільгову довідку № 428 арх від 08.09.2021 року, пільгову довідку № 1-696 від 24.05.2021 року, пільгову довідку № 45 від 13.05.2021 року, пільгову довідку № 212 від 21.11.2019 року, пільгову довідку № 1 від 04.01.2022 року.
Проте, відповідачем не зараховано до пільгового стажу період роботи позивача, вказаний в довідці № 212 від 21.11.2019 р., виданої ТОВ "СІГМА-КОМ”, оскільки довідка не відповідає вимогам додатку 5 Порядку №637, а саме: довідка повинна бути підписана керівником підприємства, начальником відділу кадрів, головним бухгалтером.
Відповідно п. 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи у трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено статтями 13, 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Разом з цим, щодо твердження відповідача, що довідка ТОВ "СІГМА-КОМ” № 212 від 21.11.2019 р. повинна бути підписана керівником підприємства, начальником відділу кадрів, головним бухгалтером, суд зазначає, що остання підписана керівником підприємства та головним бухгалтером.
При цьому, суд враховує, що формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем безпідставно не враховано до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 у шахті «Родинская» ПО «Красноармейскуголь» з 15.11.1993 року по 29.03.1994 року - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті; у шахті «Краенолиманская» ПО «Красноармейскуголь» з 28.08.2000 по 28.10.2000 роки - учень гірничого робітника очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті; у ТОВ «Донуглепоставка» з 17.08.2007 по 11.03.2008 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті та з 09.06.2009 по 02.07.2009 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті; у ТОВ «СІГМА-КОМ» з 01.10.2014 по 05.12.2014 роки - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті, оскільки стаж роботи позивача підтверджено відповідними записами в трудовій книжці, а підстав для перевірки такого запису судом не встановлено, оскільки обґрунтувань невідповідності записів відповідачем не наведено.
Суд зазначає, що не зарахування спірного стажу ОСОБА_1 буде суперечити принципу правової визначеності, оскільки в п.3.1 Рішення Конституційного Суду України (Справа №1-25/2010 від 29 червня 2010 року) зазначено, що одним з елементів верховенства права є принцип правової визначеності, у якому стверджується, що обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки.
Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи завдання та принципи адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в зарахуванні стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком, є протиправною.
Частиною 1 статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За таких обставин суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України під час ухвалення рішення суд вирішує питання судових витрат.
На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати у розмірі 992,40 грн.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення №046350008422 від 12.01.2022 року Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії від 04.01.2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу за провідною професією за Списком №1 з зайнятістю повний робочий день в шахті та з урахуванням Роз'яснень Міністерства Соцполітики від 20.01.1992 №8 періоди роботи: шахта «Родинская» ПО «Красноармейскуголь» з 15.11.1993 р. по 29.03.1994 р. - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті; шахта «Краенолиманская» ПО «Красноармейскуголь»: з 28.08.2000 р. по 28.10.2000 р. - учень гірничого робітника очисного вибою підземний з повним робочим днем в шахті; ООО «Донуглепоставка» з 17.08.2007 р. по 11.03.2008 р. - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті та з 09.06.2009 р. по 02.07.2009 р. - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті; ТОВ «СІГМА-КОМ» з 01.10.2014 р. по 05.12.2014 р. - прохідник підземний з повним робочим днем в шахті.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії з 04.01.2022 року, з урахуванням норми ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Присудити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) судові витрати у розмірі 992,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник