08 квітня 2022 року Справа № 160/2454/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправними у відмові в зарахуванні довідок про заробітну плату від 25.10.2011 № 2510/11 (за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997), виданої ЗАТ "Рембудмонтаж" та від 22.11.2011 №11/5 (за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997), виданої ПП "Сільський монтажник" під час призначення пенсії за віком ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 );
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати довідки про заробітну плату від 25.10.2011 № 2510/11 (за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997), виданої ЗАТ "Рембудмонтаж" та від 22.11.2011 №11/5 (за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997), виданої ПП "Сільський монтажник", здійснивши перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з дня призначення пенсії за віком, та виплатити донараховану пенсію з урахуванням вже виплаченої.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі - Закон № 1058). Позивачем при зверненні за призначенням пенсії надано довідки про заробітну плату №2510/11 від 25.10.2011 (за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997), видану ЗАТ «Рембудмонтаж» та №11/5 від 22.11.2011 (за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997), видану ПП «Сільський монтажник». При призначені пенсії відповідач не врахував вказані довідки, оскільки вони нібито оформлені з порушенням вимог чинного законодавства. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим, звернувся із даним позовом.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому останній просив у задоволенні позову відмовити. Відповідач зазначив, що єдиною підставою для проведення розрахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки. Позивачем при зверненні за призначенням пенсії надано довідки про заробітну плату №2510/11 від 25.10.2011 за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997, видану ЗАТ "Рембудмонтаж" (видана на підставі особових рахунків за 1993-1997) та № 11/5 від 22.11.2011 за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997, видану ПП "Сільський монтажник" (довідка видана на підставі особових рахунків за 1991-1996). На звернення Головного управління до Архівного управління департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради від 02.04.2021 № 0400-010306-6/48262 та від 09.08.2021 № 0400-010306-6/105491 повідомлено, що документи з кадрових питань ЗАТ "Рембудмонтаж" та ПП "Сільський монтажник" на державне зберігання до Архівного управління департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради не надходили. Відтак, здійснити перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної в довідках про заробітну плату № 2510/11 від 25.10.2011 та №11/5 від 22.11.2011 немає можливості, оскільки неможливо встановити достовірність даних про заробітну плату. у зв'язку з чим, вони правомірно не враховані при розрахунку пенсії позивача.
Представником позивача подано відповідь на відзив, в якій останній просив відхилити доводи відповідача, зазначені у відзиві та задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Ухвалою суду від 07.02.2022 року вказану справу прийнято до свого провадження та відкрито провадження у справі, згідно ч.2 ст.257 КАС України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , з 21.07.2020 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивачем при зверненні за призначенням пенсії надано довідки про заробітну плату №2510/11 від 25.10.2011 за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997, видану ЗАТ "Рембудмонтаж" (видана на підставі особових рахунків за 1993-1997) та № 11/5 від 22.11.2011 за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997, видану ПП "Сільський монтажник" (довідка видана на підставі особових рахунків за 1991-1996).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення позивача надано відповідь від 16.04.2021 № 12673-6042/Р-01/8-0400/21, яким повідомлено наступне: «...Довідки №2510/11 від 25.10.2011 (за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997). видана ЗАТ "Рембудмонтаж" та №11/5 від 22.11.2011 (за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997), видана ПП "Сільський монтажник" направлені на перевірку до відділу контрольно-перевірочної роботи № 1.
Перевіркою встановлено, що ЗАТ "Рембудмонтаж" та ПП "Сільський монтажник" ліквідовані, тому здійснити перевірку немає можливості.
Відділом перерахунків пенсій № 2, листом від 02.04.2021 №0400-010306-6/48262 направлено запит до Архівного управління департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпропетровської міської ради для підтвердження факту надходження до архіву документів по підприємствах ЗАТ "Рембудмонтаж" та ПП "Сільський монтажник".
Після надходження відповіді можливо буде повернутися до питання перерахунку пенсії…».
18.10.2021р. позивач також звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про врахування вказаних довідок на що надано відповідь від 15.11.2021 № 40049-32173/Р-01/8-0400/21 наступного змісту: «...Для призначення пенсії Вами були надані довідки про заробітну плату від 25.10.2011 № 2510/11 (за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997), видана ЗАТ "Рембудмонтаж" та від 22.11.2011 №11/5 (за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997), видана ПП "Сільський монтажник".
Оскільки за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб -підприємців та громадських формувань, статус юридичної особи ЗАТ "Рембудмонтаж" та ПП ''Сільський монтажник" ліквідовані, без визнання правонаступників, то здійснити перевірку немає можливості.
Відділом перерахунків № 2 управління пенсійного забезпечення листами від 02.04.2021 № 0400-010306-6/48262 та від 09.08.2021 № 0400-010306-6/105491 були направлені запити до Архівного управління департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради для підтвердження факту надходження до архіву документів зазначених підприємств. Згідно листа від 06.09.2021 № 8/1-2489, документи з кадрових питань (особового складу) ЗАТ "Рембудмонтаж" та ПП "Сільський монтажник" на державне зберігання до Архівного управління департаменту забезпечення діяльності виконавчих органів Дніпровської міської ради не надходили.
На сьогодні, розмір Вашої пенсії розраховано із заробітної плати за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01.07.2000 по 30.06.2020...»
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся за захистом порушеного права до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
За правилами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень
Пункт 6 статті 92 Конституції України встановлює, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення тощо.
Умови і порядок пенсійного забезпечення громадян України визначаються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсій страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного Фонду, що формується за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення" відповідно до Основного Закону України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових та соціальних пенсій.
Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно із статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65-67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Статтею 65 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
У разі відсутності відомостей про заробітну плату (виплати, дохід) у системі персоніфікованого обліку подаються документи про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), видані в установленому законодавством порядку.
Пунктом 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 передбачено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно з пунктом 2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 № 58 (далі - Інструкція) до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.
Відповідно до статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-1V заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частинами першою другою статті 43 Закону №1058 передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону.
Відповідно до пункту 2.10 (норма діє на момент звернення за призначенням пенсії) Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, (зі змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України № 13-1 від 07 липня 2014 року) довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачем до заяви про призначення пенсії від 21.07.2020 додано дві довідки про заробітну плату для обчислення пенсії:
- №2510/11 від 25.10.2011 (за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997), видану ЗАТ «Рембудмонтаж»;
- №11/5 від 22.11.2011 (за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997). видану ПП «Сільський монтажник».
Із записів у трудовій книжці ОСОБА_1 від 30.05.1980р. вбачається, що вона працювала в ЗАТ "Рембудмонтаж" в той період, за який було видано довідку.
Таким чином, можна дійти висновку, що наданими документами підтверджено нараховану позивачу заробітну плату в ЗАТ «Рембудмонтаж» та ПП «Сільський монтажник».
Верховний Суд в постанові від 12.04.2021 у справі №219/4550/17 дійшов висновку, що посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.
Також Верховний Суд у постанові від 21.02.2020 у справі №291/99/17 зазначив, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови в зарахуванні довідок про заробітну плату від 25.10.2011 № 2510/11 (за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997), виданої ЗАТ "Рембудмонтаж" та від 22.11.2011 №11/5 (за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997), виданої ПП "Сільський монтажник" під час призначення пенсії за віком ОСОБА_1 , а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
У своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 Верховний Суд України вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Згідно ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб правового захисту у відповідному національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, що діяли як офіційні особи.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача, суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Суд зазначає, що ефективним способом захисту та відновлення порушеного права позивача є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням відомостей зазначених у довідках про заробітну плату від 25.10.2011 № 2510/11 (за період роботи з 01.01.1993 по 31.12.1997), виданої ЗАТ "Рембудмонтаж" та від 22.11.2011 №11/5 (за період роботи за сумісництвом з 01.01.1993 по 31.12.1997), виданої ПП "Сільський монтажник".
Згідно з частиною 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії. Тому, перерахунок пенсії позивачу слід здійснювати з дня його звернення із заявою про призначення пенсії до якої були додані вищевказану довідки, тобто з 21.07.2020.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За вказаних обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплаченого ним суму судового збору у розмірі 992,40грн.
Керуючись ст.ст. 241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/24/С-4140 від 11.08.2021 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області №33/24/С-4140 від 11.08.2021 року, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992,40грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова