Рішення від 04.05.2022 по справі 718/3153/21

Справа №718/3153/21

Провадження №2/718/867/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.05.2022 року м. Кіцмань Чернівецька область

Кіцманський районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді Мізюка В.М., секретаря Харабара А.О., за участю позивача ОСОБА_1 , представників відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кіцмань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької обласної державної адміністрації, Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Чернівецької обласної державної адміністрації, Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії мотивуючи свої вимоги тим, що позивачка є власником нежитлової-будівлі рибниці, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Дана будівля розташована на сформованій земельній ділянці кадастровий номер 7322589700:02:002:0232, площею 54,6531 га . Відомості про вказану земельну ділянку зареєстровано у Державному реєстрі прав на нерухоме майно, визначено власника - Чернівецьку ОДА, форму власності - державну, а також її площу, цільове призначення та категорію.

Вказує, що 23 червня 2021 року вона звернулась до Ставчанської сільської ради із заявою від 22 червня 2021р., вжити заходи щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельної ділянки площею 54,6531 га, кадастровий номер 7322589700:02:002:0232, що в с. Южинець, Чернівецької області за Ставчанською сільською радою Чернівецького району Чернівецької області. У даній частині (клопотання) заява від 22 червня 2021р. органом місцевого самоврядування не розглянута, будь-які дії керівником сільської ради Руснак Р.В. або уповноваженою особою щодо реєстрації права власності на земельну ділянку кадастровий номер 7322589700:02:002:0232 - не вжито, що вказує про бездіяльність відповідача, яка порушує право громадянина на своєчасний, всебічний, неупереджений розгляд звернення, отримання відповіді про результат розгляду заяви та право на законне користування (оренду) земельної ділянки.

Крім того, 22 липня 2021 року позивачка ОСОБА_1 звернулась із заявою до Чернівецької обласної державної адміністрації в якій клопотала прийняти розпорядження про передачу з державної у комунальну власність земельну ділянку кадастровий номер 7322589700:02:002:0232 та повідомити про результати розгляду заяви.

Однак, листом від 17 серпня 2021р. обласна державна адміністрація повідомила її про те, що згідно п. 24 розділу 10 Закону №1423-IXвід 28.04.2021р. не мають права розпорядження землями та звернулись до Ставчанської територіальної громади з проханням здійснити державну реєстрацію прав на зазначену земельну ділянку.

Таким чином, подана нею заява місцевою державною адміністрацією у спосіб визначений Законом також не розглянута, рішення у формі розпорядження про передачу землі з державної у комунальну власність не прийнято, інформацію із зазначенням причин неприйняття розпорядження не надано, що свідчить також про бездіяльність відповідачів, яка порушує право громадянина на своєчасний, всебічний, неупереджений розгляд звернення, отримання інформації про результат розгляду заяви, а також отримання права на законне користування землею.

Відсутність реєстрації земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно як комунальна власність Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області є перешкодою для надання їй в користування на умовах оренди земельної ділянки кадастровий номер 7322589700:02:002:0232 площею 54,6531 га.

Вважає, такий стан розгляду відповідачами поданих звернень протиправною бездіяльністю, а тому просила задовольнити позов.

17.01.2022 року представник відповідача ОСОБА_4 через канцелярію суду подала відзив, в якому просила відмовити у задоволенні позову. (а.с.25-27)

27.01.2022 року представник відповідача Шановська Ю. подала відзив на позовну заяву в якій просила відмовити у задоволенні позову.(а.с.43-46)

17.03.2022 року позивач ОСОБА_1 подала відповідь на відзив.

25.03.2022 року представник відповідача ОСОБА_2 подала заперечення на відзив. (а.с.77-79)

ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала свої позовні вимоги, надала суду пояснення з підстав вказаних у позові.

Представник відповідача - Чернівецької обласної державної адміністрації Тирончук В.В. пояснила, що 14.03.2006 року Кіцманською РДА та ПП ОСОБА_6 укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду загальною площею 54,6533 га, яка знаходиться на території Южинецької сільської ради (за межами населенного пункту). Договір був уклалений терміном на 10 років. Після закінчення термінц дії договору, ПП ОСОБА_6 зазначену земельну ділянку не повернув Чернівецькій ОДА та продовжував користуватися.

Також, вказує, що Рішенням господарського суду Чернівецької області від 29.03.2021 року по справі № 926/14/20 ПП ОСОБА_6 зобов'язано протягом 30-ти календарних днів з дня набрання судовим рішенням законної сили повернути державі в особі Чернівецької ОДА земельну ділянку водного фонду за кадастровим номером 7322589700:02:002:0232, загальною площею 54,6533 га, яка розташована в адміністративних межах Южинецької сільської ради. Відповідно до судового наказу господарського суду Чернівецької області від 07.09.2021 року зазначена вище земельна ділянка 16.12.2021 року була передана ПП ОСОБА_6 Чернівецькій обласній державній адміністрації.Вважає, що позивач не надава достатніх та допустимих доказів довготривалої бездіяльності Чернівецької ОДА. Просила відмовити у задоволенні позову.

Представник відповідача - Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Радомська О.С. позовні вимоги не визнає, пояснила, що 16.12.2021 року дану земельну ділянку було передано державній адміністрації до того часу була в користуванні ОСОБА_6 . Також, зазначила, що заяву позивачки до сільської ради від 23.06.2021 року було розглянуто вчасно й надана їй відповідь про відмову в задоволенні вимог. Просила відмовити у позові повністю.

Заслухавши вступне слово позивача, представників відповідачів, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий,неупереджений та своєчасний розгляді вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених,невизнаних або оспорюваних прав,свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб,інтересів держави.

Частиною першою ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.

Відповідно до ст.79 ЦПК України Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником нежитлової будівлі-рибниці, що розташована по АДРЕСА_1 . Право власності за ОСОБА_1 на дану будівлю зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28 лютого 2019р. за реєстровим номером 1775647973225.(а.с.8)

23.06.2021 року позивач ОСОБА_1 звернулась із заявою до Ставчанської сільської ради в якій клопотала вжити заходи щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельної ділянки площею 54,6531 га, кадастровий номер 7322589700:02:002:0232, що в с. Южинець, Чернівецької області за Ставчанською сільською радою Чернівецького району Чернівецької області. (а.с.16)

Згідно рішення Ставчанської сільскої ради Чернівецького району Чернівецької області № 618-8/21 VII сесії сільської ради VIIІ скликання від 09.07.2021 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні її заяви від 22.06.2021 року щодо надання їй в користування на умовах оренди земельної ділянки кадастровий номер 7322589700:02:002:0232 площею 54,6531 га. (а. с. 29)

22.07.2021 року позивач ОСОБА_1 звернулась із заявою до Чернівецької ОДА в якій клопотала прийняти розпорядження про передачу з державної у комунальну власність земельну ділянку кадастровий номер 7322589700:02:002:0232 та повідомити про результати розгляду заяви. (а. с. 16)

Відповідно до листа № П-3/4.21 від 06.08.2021 року Чернівецька обласна державна адміністрація надіслала лист Ставчанській територіальній громаді з проханням, в порядку норм чинного законодавства здійснити державну реєстрацію прав на земельну ділянку, що розташована за адресою с. Южинець Чернівецького району Чернівецької області, загальною площею 54,65099 га, кадастровий номер 7322589700:02:002:0232, цільове призначення - для рибогосподарських потреб, оскільки, з дня набрання чинності пункту 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними. Додатково інформуємо, що з метою захисту державних інтересів та наповнення місцевого бюджету Ставчанської територіальної громади Чернівецької окружною прокуратурою подано позов в Господарський суд Чернівецької області в інтерсех держави, в особі Чернівецької обласної державної адміністрації до відповідача ФОП ОСОБА_6 про стягнення безпідставно збережених коштів на рахунок Ставчанської територіальної громади в сумі 201 913,38 грн. (а.с.19-20)

Згідно листа № П-3/4.21 від 17.08.2022 року Чернівецька обласна державна адміністрація надала відповідь ОСОБА_1 що згідно п. 24 розділу 10 Закону №1423-IXвід 28.04.2021р. не мають права розпорядження землями та звернулись до Ставчанської територіальної громади з проханням здійснити державну реєстрацію прав на зазначену земельну ділянку.(а.с.18)

Згідно акту державного виконавця від 16.12.2021 року на виконання судового наказу № 916/14/20 від 07.09.2021 року Господарським судом Чернівецької області «Про зобов'язання ОСОБА_6 повернути Чернівецькій ОДА земельну ділянку водного фонду кадастровий номер 7322589700:02:002:0232 загальною площею 54,6533 га, що розташована у адмінмежах Южинецької сільської ради по акту прийому передачі у стані, придатному для подальшого використання». На земельній ділянці розміщенні приміщення рибниці. (а.с.28)

Частиною 9 статті 79-1 Земельного кодексу України встановлено, що земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст.17, ч.1 ст.123, ч.5 ст.122 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування належало до повноважень місцевих державних адміністрацій.

27 травня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким внесено зміни і доповнення до окремих законодавчих актів.

Пунктом 24 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель визначених п.п. «а-е».

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки. Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

Порядок передачі земель з державної у комунальну власність врегульовано ст.117 Земельного кодексу України.

Передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено підстави для державної реєстрації прав та наведено переліки документів для реєстраційних дій, серед яких зазначено: рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність; інші документи, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно (пункти 13, 14 ч.1 ст.27).

Така реєстрація не може здійснюватись виключно із положень норм Закону та без прийняття рішення розпорядником землі.

Вказане спростовує позицію Чернівецької обласної державної адміністрації, що речове право у даному випадку повинно реєструватись згідно положень п.24 Перехідних положень Земельного кодексу Закону, у зв'язку із встановленою забороною розпорядження землями державної власності.

Питання заборони стосується розпорядження землями на користь будь-яких фізичних та юридичних осіб, крім випадку прийняття рішень про передачу земельних ділянок з державної у комунальну власність, на виконання і на підставі положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин».

Порушення свого права на отримання в користування земельної ділянки на умовах оренди внаслідок бездіяльності відповідачів, обґрунтовую вимогами ст.377 Цивільного кодексу України де зазначено, що до особи, яка набула право власності на …будівлю…, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Аналогічні гарантії права на користування землею для нового власника будівлі, визначено ст.120 Земельного кодексу України і ст. 7 Закону України «Про оренду землі».

Необхідність дотримання принципу цілісності об'єкта нерухомості (будівлі) із земельною ділянкою на якій він розташований та перебування землі у прямій залежності із власником будівлі, викладено судами касаційних інстанцій (ВГСУ від 09.11.2016р. у справі №461/11761/13-ц, Верховним судом України по справі №6-253цс16 від 13.04.2016р. та Верховним судом по справі №364/515/19 від 26.12.2019р.).

Частиною 5 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» встановлено, що сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону 280/97-ВР, особисто сільським головою забезпечується на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.

Статтею 15 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Положеннями вимог ст.19 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що …органи державної влади і місцевого самоврядування…, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання (ст.20 Закону України № 393/96-ВР).

Відповідачами вимоги Закону у частині дотримання термінів розгляду заяв, об'єктивності, повноти, перевірки усіх викладених в них фактів, прийняття рішення відповідно до чинного законодавства і повідомлення про наслідки розгляду заяв (клопотань) з усіх порушених питань, в тому числі щодо надання відповіді за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки - не дотримано.

Суд, вважає, що відповідачем не враховано і передбачений, ст.117 Земельного кодексу України і ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», порядок передачі земель з державної у комунальну власність, що полягає в даному випадку у прийняття рішення про передачу землі з державної у комунальну власність з обов'язковим складання акту прийому-передачі землі.

Щодо посилання на акт державного виконавця про примусове повернення земельної ділянки кадастровий номер 7322589700:02:002:0232 від гр. ОСОБА_6 , суд вважає, що користування землею іншою особою без будь-яких правових підстав, не є перешкодою для передачі землі в комунальну власність, прийняття рішення з цього питання і реєстрації такого права у державному реєстрів відповідно до Перехідних положень Земельного кодексу України.

Також, безпідставними є доводи Чернівецької ОДА про заборону в подальшому розпоряджатись землею, оскільки відповідач у даному випадку приймає розпорядження на виконання вимог Закону про передачу сформованої землі з державної у комунальну власність, а не інше рішення про надання її у користування за відсутності повноважень, визначених ст.122 ЗК України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають до задоволення.

Крім того, згідно з ч.1ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Встановлено, що позивачка сплатила судовий збір в розмірі 1816 гривень. Це підтверджується квитанцією № 0.0.2398814936.1 від 29.12.2021 року (а.с.1)

З огляду на вищевикладене суд вважає, що судовий збір, сплачений позивачкою при поданні позову, слід стягнути з відповідачів на користь позивача ОСОБА_1 .

На підставі ст. ст. 15, 16, 656, 377, 388 ЦК України, Закон України «Про державний земельний кадастр», ст.. 79-1,117, 120, 122, 123, 124, 134 Земельний кодекс України, ст.ст. 15, 20 Закон України "Про звернення громадян", ст.ст. 6, 21, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст. 4,12,13, 76, 79, 80, 81, 82,141, 247, 263-265, 354 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Чернівецької обласної державної адміністрації, Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,- задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність голови Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області Руснака Романа Васильовича щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 22 червня 2021 року в частині проведення державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно земельної ділянки площею 54,6531 га, кадастровий номер 7322589700:02:002:0232, що в с. Южинець, Чернівецької області за Ставчанською сільською радою Чернівецького району Чернівецької області та зобов'язати голову Ставчанської сільської ради або виконуючого обов'язки голови, розглянути заяву ОСОБА_1 від 22 червня 2021 року по суті невирішеного клопотання із прийняттям рішення згідно норм чинного законодавства у передбачений законом спосіб та строк.

Визнати незаконною бездіяльність Чернівецької обласної державної адміністрації, яка полягає у неприйнятті рішення у формі розпорядження за заявою ОСОБА_1 від 22 липня 2021 року та 16 серпня 2021 року та зобов'язати голову (або виконуючого обов'язки голови) Чернівецької обласної державної адміністрації розглянути заяви ОСОБА_1 із прийняттям рішення у передбачений законодавством спосіб та строк.

Стягнути солідарно з Чернівецької обласної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 00022680, м. Чернівці, вул. Грушевського, 1, 58001 та Ставчанської сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, код ЄДРПОУ 04417547, с. Ставчани, Чернівецького району Чернівецької області на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 судові витрати в сумі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 16.05.2022 року.

Суддя: В.М.Мізюк