Справа № 185/8636/21
Провадження № 3/185/23/22
13 травня 2022 року суддя Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області Мельник Ю.А., розглянувши матеріали, що надійшли з управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Павлограда Дніпропетровської області, громадянина України, депутата Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , відомості про РНОКПП відсутні, -
за вчинення правопорушень, передбачених ст.172-7 ч.1, ст.172-7 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області 26.10.2021 року надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 для розгляду.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №931 від 21.10.2021 року, 25.05.2021 року за адресою: м.Павлоград, вул.Соборна, 95, - гр. ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією та депутатом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області VIIІ скликання, в порушення вимог ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», ст.59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», не повідомив колегіальний орган в особі Павлоградської міської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів, який виник під час розгляду на 9 сесії Павлоградської міської ради проекту рішення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області VIIІ скликання «Про внесення змін до міської програми «здоров'я павлоградців на 2020-2022 роки», а саме під п.21 порядку денного розглядався проект вказаного рішення та згідно пояснювальної записки відділ охорони здоров'я Павлоградської міської ради просить внести зміни в розділ ІІІ «Фінансова підтримка лікувальних закладів міста, які перетворені на комунальні некомерційні підприємства» п.2.2 «Фінансова підтримка Павлоградська міська лікарня №1 ПМР» - збільшити планові призначення в 2021 році на суму 227626 гривень, з яких 132626 гривень - на виконання рішення апеляційного суду. КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР на виконання рішень Дніпровського апеляційного суду має виплатити ОСОБА_1 грошові кошти. У ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів - суперечність між його приватним майновим інтересом (бажання отримати грошові кошти від КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР) та його представницькими повноваженнями як депутата Павлоградської міської ради Дніпропетровської області VIIІ скликання, який представляє інтереси громади, що впливає на його об'єктивність та неупередженість під час розгляду вказаних вище змін.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.172-7 КУпАП як неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №930 від 21.10.2021 року, 25.05.2021 року за адресою: м.Павлоград, вул.Соборна, 95, - гр. ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язане з корупцією та депутатом Павлоградської міської ради Дніпропетровської області VIIІ скликання, в порушення вимог ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», ст.59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вчинив дії в умовах реального конфлікту інтересів, а саме проголосував «ЗА» під час розгляду на 9 сесії Павлоградської міської ради проекту рішення Павлоградської міської ради Дніпропетровської області VIIІ скликання «Про внесення змін до міської програми «Здоров'я павлоградців на 2020-2022 роки», а саме під п.21 порядку денного розглядався проект вказаного рішення та згідно пояснювальної записки відділ охорони здоров'я Павлоградської міської ради просить внести зміни в розділ ІІІ «Фінансова підтримка лікувальних закладів міста, які перетворені на комунальні некомерційні підприємства» п.2.2 «Фінансова підтримка Павлоградська міська лікарня №1 ПМР» - збільшити планові призначення в 2021 році на суму 227626 гривень, з яких 132626 гривень - на виконання рішення апеляційного суду. КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР на виконання рішень Дніпровського апеляційного суду має виплатити ОСОБА_1 грошові кошти. У ОСОБА_1 виник реальний конфлікт інтересів - суперечність між його приватним майновим інтересом (бажання отримати грошові кошти від КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР) та його представницькими повноваженнями як депутата Павлоградської міської ради Дніпропетровської області VIIІ скликання, який представляє інтереси громади, що впливає на його об'єктивність та неупередженість під час розгляду вказаних вище змін.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст.172-7 КУпАП як вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів.
Прокурор в судовому засіданні підтримала фактичні обставини зазначені в протоколі, вважає, що є усі підстави для притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 за правопорушення, пов'язані з корупцією та передбачені ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованих адміністративних правопорушень не визнав, суду повідомив, що дійсно виконує обов'язки депутата Павлоградської міської ради VIIІ скликання, з КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР ніяких стосунків не підтримує. 25.05.2021 року відбулась сесія міської ради, де він був обраний до секретаріату. Черга денна надавалась в паперовому вигляді, серед різних проектів розглядався проект внесення змін до міської програми «Здоров'я павлоградців», голосували за доповнення до вказаної програми. З текстом пояснювальної записки до вказаного проекту його не ознайомлювали. Він взагалі не володів інформацією про виділення додаткового фінансування на виплати по рішенням апеляційного суду. Він дійсно пред'являв позови до КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР у зв'язку з наявністю трудових спорів, проте за вказаними рішеннями на момент розгляду вказаного вище проекту рішення йому були виплачені присуджені грошові кошти.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, суд приходить наступних висновків.
Відповідно до п.п.б п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі Закон) депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного закону.
Згідно ч.3 ст.8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутата місцевої ради поширюються вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
Статтею 28 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Згідно ч.1 та ч.3 ст.59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» депутат міської ради публічно повідомляє про конфлікт інтересів, який виник під час участі у засіданні ради відповідному колегіальному органу та не бере участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідним колегіальним органом. Якщо повідомлення про конфлікт інтересів здійснено на засіданні ради інформація про таке повідомлення обов'язково вноситься до протоколу засідання ради.
Відповідно до постанови Павлоградської міської територіальної виборчої комісії Павлоградського району Дніпропетровської області від 28.10.2020 №62 «Про визнання обраними депутатами Павлоградської міської ради на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах» було визнано обраними депутатів Павлоградської міської ради, серед яких є ОСОБА_1
25.05.2021 року відбулась 9 сесія Павлоградської міської ради Дніпропетровської області, де під п.21 порядку денного розглядався проект рішення «Про внесення змін до міської програми «Здоров'я павлоградців на 2020-2022 роки». Згідно пояснювальної записки до проекту вказаного рішення відділ охорони здоров'я Павлоградської міської ради просить внести зміни до вказаної вище міської програми в розділ ІІІ «Фінансова підтримка лікувальних закладів міста, які перетворені на комунальні некомерційні підприємства» п.2.2 «Фінансова підтримка Павлоградська міська лікарня №1 ПМР» - збільшити планові призначення в 2021 році на суму 227626 гривень, з яких 132626 гривень - на виконання рішення апеляційного суду.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні та про визнання наказу про звільнення незаконним, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу були задоволені. Вказані рішення оскаржувались в апеляційній інстанції, залишені без змін.
Згідно викладених обставин на виконання рішень КНП «Павлоградська міська лікарня №1 ПМР має виплатити ОСОБА_1 грошові кошти.
В частині 1 статті 1 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено, що приватний інтерес - це будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях; реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Тобто, виходячи із обставин інкримінованих правопорушень у ОСОБА_1 виник приватний майновий інтерес, який проявляється в отриманні грошових коштів від КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР на виконання рішень судів, і у відповідності до вимог ЗУ «Про запобігання корупції», виконуючи представницькі повноваження як депутата, останній був зобов'язаний повідомити про наявність у нього реального конфлікту інтересу і не приймати участі в голосування 25.05.2020 року під час прийняття змін до вказаного рішення про надання додаткових грошових коштів КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР на виконання рішень апеляційних судів.
В підтвердження винуватості у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, судом були досліджені наступні письмові докази:
- протоколи про адміністративне правопорушення №931 від 21.10.2021 року та №930 від 21.10.2021 року, який складені уповноваженою особою поліції;
- листування щодо проведення перевірки виявлених фактів порушення антикорупційного законодавства в діях депутата Павлоградської міської ради Дніпропетровської області ОСОБА_1 , запити на отримання доказів в провадженні, письмові відповіді;
- рішення Павлоградської міської ради №222-9/VIII від 25.05.2021 року «Про внесення змін до міської програми «Здоров'я павлоградців на 2020-2022 роки», за яким були внесені зміни до додатку 2, який викладений в новій редакції. Так, розділ ІІІ «Фінансова підтримка лікувальних закладів міста, які перетворені на комунальні некомерційні підприємства» п.2.2 «Фінансова підтримка Павлоградська міська лікарня №1 ПМР» викладено в наступній редакції «Фінансова підтримка «Павлоградська міська лікарня №1» на оплату комунальних послуг та енергоносіїв, поточний ремонт будівель, інші послуги (крім комунальних), на придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю, податки, у зв'язку із переходом на фінансування за програмою медичних гарантій», вказані відповідні за виконання, строк виконання, орієнтовні обсяги фінансування за роками виконання та очікуванні результати виконання заходів;
- паспорт міської програми «Здоров'я павлоградців на 2020-2022 роки» (додаток 3 до рішення міської ради №222-9/VIII від 25.05.2021 року), в якому відсутні будь-які записи про виконання рішень апеляційного суду;
- пояснювальна записка відділу охорони здоров'я Павлоградської міської ради, який просить внести зміни до міської програми «Здоров'я павлоградців на 2020-2022 роки», зокрема в п.2.2 «Фінансова підтримка «Павлоградська міська лікарня №1»…., збільшивши планові призначення на загальну суму 227626 гривень, а саме на виконання рішень апеляційного суду - 132626 гривень (оплата праці), конкурс «Громада власними руками» - 40000 гривень, на придбання матеріалів для поточного ремонту консультативно-діагностичного відділення - 55000 гривень;
- протокол засідання постійної комісії з питань планування, бюджету, фінансів, економічних реформ, інвестицій, підприємства та торгівлі з профільних питань 9 сесії міської ради від 13.05.2021 року, в пункті 21 якого комісією було вирішено питання про передачу на розгляд ради питання про внесення змін до міської програми «Здоров'я павлоградців на 2020-2022 роки». До складу вказаної комісії ОСОБА_1 не входить;
- протокол засідання постійної комісії з питань освіти, культури та соціального захисту, охорони здоров'я, сім'ї, молоді, спорту та туризм з профільних питань 9 сесії міської ради від 12.05.2021 року, в пункті 21 якого комісією було вирішено питання про винесення на пленарне засідання питання про внесення змін до міської програми «Здоров'я павлоградців на 2020-2022 роки». До складу вказаної комісії ОСОБА_1 не входить;
- голосування з питань 9 сесії Павлоградської міської ради VIII скликання депутата ОСОБА_1 , зокрема за внесення змін до міської програми «Здоров'я павлоградців на 2020-2022 роки» (пункт 21);
- присяга депутатів Павлоградської міської ради VIII скликання, зокрема ОСОБА_1 ;
- постанова Павлоградської міської територіальної виборчої комісії Павлоградського району Дніпропетровської області від 28.10.2020 №62 «Про визнання обраними депутатами Павлоградської міської ради на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року в єдиному багатомандатному виборчому окрузі та територіальних виборчих округах» було визнано обраними депутатів Павлоградської міської ради, серед яких є ОСОБА_1 ;
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо виконавчого комітету Павлоградської міської ради;
- витяги з інформаційної системи «АРМОР» стосовно ОСОБА_1 ;
- рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 23.11.2020 року та постанова Дніпровського апеляційного суду від 14.04.2021 року в цивільній справі №185/4535/20 з Єдиного державного реєстру судових рішень;
- рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.11.2020 року та постанова Дніпровського апеляційного суду від 09.04.2021 року в цивільній справі №185/3506/20 з Єдиного державного реєстру судових рішень;
- наказ Департаменту стратегічних розслідувань НП України про затвердження положень про структурні (відокремлені) підрозділи Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №17 від 06.11.2019 року;
- положення про Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України;
- листування НАЗК з Генеральною прокуратурою України;
- роз'яснення комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради України щодо моменту виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення;
- лист НАЗК щодо відсутності необхідності обґрунтованого висновку або повідомлення НАЗК із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією за ч.1-ч.2 ст.172-6 КУпАП. Органи Національної поліції уповноважені на складання протоколів про адміністративне правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ст.172-4 - 172-9 КУпАП.
Згідно матеріалів цивільних справ за позовами ОСОБА_1 до КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР дійсно було ухвалено два рішення про стягнення грошових коштів.
Так, згідно матеріалів цивільної справи №185/3506/20 з КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР на користь ОСОБА_1 18.11.2020 року було стягнуто 115844.22 гривень. Згідно постанови державного виконавця у зв'язку з виконанням рішення (стягнення вказаної суми грошових коштів) 04.02.2021 року та 11.05.2021 року було закінчено виконавче провадження.
Відповідно до матеріалів цивільної справи №185/4535/20 з КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР на користь ОСОБА_1 23.11.2020 року було стягнуто 4500.43 гривень. Згідно постанови державного виконавця у зв'язку з виконанням рішення (стягнення вказаної суми грошових коштів) 28.05.2021 року було закінчено виконавче провадження.
Таким чином, аналізуючи в сукупності надані та досліджені докази, суд робить наступні висновки. З протоколів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП та доданих доказів, не можливо встановити, що 25.05.2021 року проект рішення про виділення додаткових грошових коштів КП «Павлоградська міська лікарня №1» Павлоградської міської ради був пов'язаний саме з рішеннями суду про стягнення грошових коштів на користь депутата міської ради ОСОБА_1 . Крім того, станом на день голосування та прийняття вказаного рішення міською радою (25.05.2021 року) стягнуті за рішенням суду грошові кошти на користь ОСОБА_1 були вже виплачені останньому, про що свідчать постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження.
Отже, ніякого приватного майнового інтересу у ОСОБА_1 , як депутата міської ради, який виконує представницькі повноваження, під час голосування 25.05.2020 року під час прийняття рішення про надання додаткових грошових коштів КНП «Павлоградська міська лікарня №1» ПМР на виконання рішень апеляційних судів, - не було.
Пункт 1 частини 1 статті 247 КУпАП передбачає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
У зв'язку з відсутністю події та складу адміністративних правопорушень за ч.1 ст.172-7 КУпАП (щодо неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів) та ч.2 ст.172-7 КУпАП (вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів), об'єднане адміністративне провадження підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 245, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження в справі про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП, відносно ОСОБА_1 - закрити за відсутністю події та складу адміністративних правопорушень.
Постанову може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ю.А. Мельник