Копія
12 травня 2022 року Справа № 160/5311/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича, розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не прийнятті рішення по заяві ОСОБА_1 від 27 жовтня 2021 року про перерахунок пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській
області прийняти рішення по заяві ОСОБА_1 від 27 жовтня 2021 року про перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу 12.08.2021 р. рішенням №047250011107 Нікопольськогооб'єднаного управління ПФУ в Дніпропетровській області було призначено пенсію за віком (пільгову). При призначенні пенсії УПФУ використовувалися дані про страховий стаж за даними персоніфікованого обліку з 2000 року, які відображені у довідці 5-ОК (індані). Оскільки найбільш вигідний для позивача період для обчислення розміру пенсії був до 2000 року, позивач звернувся до архіву АТ "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" із заявою про видачу довідки про заробітну плату за період з січня 1993 року по січень 1998 року. 27 жовтня 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, та надав довідку № 356/29 від 04.10.2021 року про заробітну плату за 60 календарних місяців за період до 2000 року. Однак відповідачем не було проведено перерахунок пенсії. Позивач вважає дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.04.2022 року було відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
10.05.2022 на адресу суду від представника відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував посилаючись на те, що позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 27.10.2021 ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату від 04.10.2021року № 356/29 за періоди роботи з 01.01.1993 року по 31.03.1998 рік. У зв'язку з тим, що в системі персоніфікованого обліку відсутні дані про сплату страхових внесків за вищезазначений період, виникла необхідність в перевірці наданої довідки з первинними документами. Для перевірки було надано табуляграми з нарахування заробітної плати за період з 1993 по 1998 роки. В ході перевірки було встановлено розбіжності між сумами зазначеними в довідці та сумами зазначеними в табуляграмах з нарахування заробітної плати за липень 1993 року, грудень 1996 року, а саме: липень 1993 року в довідці 1,45840 по даним первинних документів - 1,15930; грудень 1996 року в довідці 658,24 по даним первинних документів - 459,52. У зв'язку з виявленими розбіжностями підприємству рекомендовано надати нову довідку про заробітну плату на ім'я ОСОБА_1 з врахуванням виявлених розбіжностей. Так, як відповідно зі ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її. Акт перевірки від 02.02.2022 року №0400-01106-1/1705 підписаний без заперечень та повернутий управлінню 21.02.2022 року. Враховуючи вищевикладене перерахунок пенсії відповідно до заяви позивача буде здійснено після надходження на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нової довідки про нарахування заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.01.1993 року по 31.03.1998 рік, з врахуванням виявлених розбіжностей під час перевірки. Станом на 27.04.2022 року нова довідка на адресу управління не надходила. З урахуванням викладеного в задоволенні позовної заяви просив відмовити.
Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 з 12.08.2021 призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При призначенні пенсії УПФУ використовувалися дані про страховий стаж за даними персоніфікованого обліку з 2000 року, які відображені у довідці 5-ОК (індані).
Оскільки найбільш вигідний для позивача період для обчислення розміру пенсії був до 2000 року, позивач звернувся до архіву АТ "Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат" із заявою про видачу довідки про заробітну плату за період з січня 1993 року по січень 1998 року.
27 жовтня 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, та надав довідку № 356/29 від 04.10.2021 року про заробітну плату за 60 календарних місяців за період до 2000 року.
Однак відповідачем не було проведено перерахунок пенсії.
Вказані обставини і слугували підставою для звернення до суду із цим позовом.
Згідно з ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно із ч.3 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до змісту ст.5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Згідно з ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Отже, заробітна плата для обчислення пенсії враховується за увесь час, починаючи з 01.07.2000, та, за бажанням пенсіонера, за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд за періоди до 01.07.2000. Тобто, на підставі довідок про заробітну плату (підтверджених первинними документами) враховується заробітна плата за будь-які 5 років страхового стажу до 01.07.2000.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), визначено перелік документів, необхідних для призначення та перерахунку пенсії за віком.
Згідно з пп.3 п.2.1 зазначеного Порядку №22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п.2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Як передбачено ч.3 ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За змістом пп.3 п.4.2 Порядку №22-1, зокрема, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п.4.3 Порядку №22-1).
Аналіз вказаних норм дає підстави дійти висновку, що пенсіонер має подати саме довідку про заробітну плату, в якій мають бути зазначені первинні документи, на підставі яких вона видана, а орган пенсійного фонду має право вимагати від підприємств, установ та організацій, її дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви, а також перевіряти обґрунтованість її видачі. Після надходження документів пенсійний орган вирішує питання про перерахунок пенсії не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 30.10.2018 у справі №667/4633/15-а (№К/9901/18164/18).
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. (п.4.7 Порядку №22-1).
Cудом з'ясовано, що позивачем було подано відповідачу довідку від 04.10.2021 за №356/29 про його заробітну плату у АТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» з 01.01.1993 року по 31.03.1998 рік.
Як вбачається зі змісту довідки, остання містить суму заробітку позивача, яка враховуються при обчисленні пенсії, видана на підставі розрахункових відомостей за 01.01.1993 року по 31.03.1998 рік.
Форма і зміст вказаної довідки відповідають реквізитам, визначеним у Порядку №22-1, в редакції чинній на момент видачі таких.
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що провести перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати згідно наданої довідоки, немає можливості, оскільки встановлено розбіжності між сумами зазначеними в довідці та сумами зазначеними в табуляграмах з нарахування заробітної плати за липень 1993 року, грудень 1996 року, а саме: липень 1993 року в довідці 1,45840 по даним первинних документів - 1,15930; грудень 1996 року в довідці 658,24 по даним первинних документів - 459,52. У зв'язку з виявленими розбіжностями підприємству рекомендовано надати нову довідку про заробітну плату на ім'я ОСОБА_1 з врахуванням виявлених розбіжностей, так, як відповідно зі ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
У відзиві на позовну заява відповідач вказує на те, що рішення про перехунок пенсії буде зійдснено відповідачем лише після надходження на адресу відповідача нової довідлки про рахування заробітної плати позивачу за період з 01.01.1993 року по 31.03.1998 року, з врахуванням виявлених розбіжностей.
Судом під час розгляду справи встановлено, що відповідач не прийняв ані рішення про перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки АТ «Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат» від 04.10.2021 за №356/29, ані рішення про відмову у перерахунку пенсії позивачу на підставі вказаної вище довідки.
Вказана вище бездіяльність відповідача створює невизначеність для позивача та порушує розумність строку прийняття рішення про перерахунок пенсії.
Згідно вимог п.10 ч.2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вичнені) вони своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом ст. 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення” матеріальну відповідальність за недостовірність документів несуть підприємтсва та організації, які їх видали, а не пенсіонер.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, за сукупністю наведених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
У відповідності до вимог статті 139 КАС України судові витрати покладються на відповідача.
Керуючись ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . Код РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не прийнятті рішення по заяві ОСОБА_1 від 27.10.2021 року про перерахунок пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняти рішення по заяві ОСОБА_1 від 27.10.2021 року про перерахунок пенсії.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 992 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) С.В. Златін
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Суддя С.В. Златін
Рішення не набрало законної сили
Суддя С.В. Златін