Справа № 715/216/18
Провадження № 6/715/10/22
11 травня 2022 року Глибоцький районний суд Чернівецької області
в складі: головуючого судді Цуренка В.А.
секретар судового засідання Ткач О.М.
за участі представника заявника Книговського В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Глибока заяву Державної екологічної інспекції Карпатського округу, боржник: ОСОБА_1 , стягувач: Державна екологічна інспекція у Чернівецькій області, третя сторона: Глибоцький відділ державної виконавчої служби у Чернівецькому районні Чернівецької області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про заміну сторони її правонаступником,-
Державна екологічна інспекція Карпатського округу звернулася до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником, посилаючись на те, що Заочним рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 26.03.2018 року у цивільній справі №715/216/18 задоволено позов Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області шкоди, заподіяної внаслідок незаконної рубки дерев в сумі 15500,00 грн.). 26.04.2018 року дане рішення набрало законної сили. 15.03.2021 року видано виконавчий лист (дублікат), 15.04.2021 року повторно відкрито виконавче провадження.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою КМУ від 19.04.2017 року №275, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Пунктом 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України встановлено, що Держекоінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №102 «Питання реалізації Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища», на підставі наказу Державної екологічної інспекції України від 08 лютого 2019 року №62 «Про ліквідацію Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області», було розпочато процедуру ліквідації Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області як юридичної особи публічного права.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №102 визначено, що територіальні органи Державної екологічної інспекції, що ліквідуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень відповідним міжрегіональним територіальним органам, які утворюються згідно з пунктом 1 цієї постанови.
15.12.2021 року згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державну екологічну інспекцію у Чернівецькій області ліквідовано як юридичну особу публічного права.
На виконання Постанови КМУ від 21.02.2018 року №102 Державною екологічною інспекцією України 26.03.2019 року прийнято наказ №113 «Про питання діяльності Державної екологічної інспекції Карпатського округу».
Згідно наказу Державної екологічної інспекції України від 26 березня 2019 року №113 визначено, що Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження на території Івано-Франківської та Чернівецької областей через утворений у відповідному порядку міжрегіональний територіальний орган Держекоінспекції, а саме Державну екологічну інспекцію Карпатського округу, яка в свою чергу утворена у 2019 році як юридична особа публічного права відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №102.
Таким чином, на підставі Постанови КМУ від 21.02.2018 року №102 та наказу Державної екологічної інспекції України від 26 березня 2019 року №113, повноваження Державної екологічної інспекції у Чернівецькій області на даний час здійснює Державна екологічна інспекція Карпатського округу (Івано-Франківська та Чернівецька області).
Відповідно Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 року №230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 року за №350/34633, Державна екологічна інспекція Карпатського округу (Чернівецька та Івано-Франківська області) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Згідно з розділом II Положення, Інспекція пред'являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами (п.10).
Враховуючи викладене, стягувачем збитків, заподіяних відповідачем внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства є Державна екологічна інспекція Карпатського округу.
Просить суд, замінити стягувача - Державну екологічну інспекцію у Чернівецькій області по виконанню постанови Чернівецького апеляційного суду від 26 березня 2018 року у цивільній справі №715/216/18, його правонаступником Державною екологічною інспекцією Карпатського округу.
Представник Державної екологічної інспекції в судовому засіданні підтвердив обставини викладені в заяві, просив суд її задовольнити.
Інші сторони в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлялись про час та місце розгляду справи. Суд вважає можливим розглянути справу у їх відсутності.
Дослідивши матеріали цивільної справи та матеріали заяви про заміну сторони стягувача, суд приходить до висновку, що заява Державної екологічної інспекції Карпатського округу підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч.1 ст.442 ЦПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Згідно ч.1 ст.55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Згідно пунктів 1 та 2 частини першої статті 512 ЦК України, кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок: передання ним своїх прав іншій особі за правочином.
Відповідно до статті 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.5 ст.8 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчиненні до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
На підставі викладеного, ст. 55, 442 ЦПК України, Законом України «Про виконавче провадження» та керуючись ст.ст. 259-260 ЦПК України,-
Заяву Державної екологічної інспекції Карпатського округу - задовольнити повністю.
Замінити стягувача - Державну екологічну інспекцію у Чернівецькій області по виконанню постанови Чернівецького апеляційного суду від 26 березня 2018 року у цивільній справі №715/216/18, його правонаступником - Державною екологічною інспекцією Карпатського округу.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: