ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"10" травня 2022 р. Справа № 300/1940/22
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє представник за довіреністю Бігун В.П., 05.05.2022 звернувся в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації (надалі, також - відповідач, Управління) про визнання бездіяльності протиправною щодо нарахування і виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та зобов'язання до здійснення перерахунку і виплати недоплаченої частини разової допомоги.
Даний адміністративний позов подано до суду 05.05.2022.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіряючи позовну заяву ОСОБА_1 на відповідність вимогам Кодексу суддею встановлено, що позивачем пропущено встановлений КАС України строк звернення до суду в частині позовних вимог за 2021 рік, та всупереч вимогам частини 6 статті 161 КАС України, не надано заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.
Так, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи в силу вимог частиною 2 статті 122 КАС України встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Аналіз зазначених норми КАС України вказує на те, що необхідною умовою для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи після закінчення встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду є долучення позивачем до позову заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.
Згідно зі змістом позову ОСОБА_1 просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 року та зобов'язати відповідача здійснити такі нарахування і виплату у розмірі п'яти мінімальних пенсії за віком.
Статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Водночас, згідно із приписами частини 4 статті 171 "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Враховуючи наведені правові положення суддя формує висновок, за змістом якого на отримання разової грошової допомоги до 5 травня мають право визначені статтею 171 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особи до 30 вересня, однак лише відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги та саме до вказаної дати особа має звернутися до компетентного суб'єкта владних повноважень щодо виплати йому разової грошової допомоги.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).
В контексті зазначеного, суддя зважає на позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 06.02.2018 по справі №607/7919/17 та від 14.08.2018 по справі №472/2190/17, від 14.05.2019 у справі №815/3087/18, від 03.10.2019 по справі №577/3931/16-а та ухвалі Верховного Суду від 27.09.2021 у справі №320/13264/20 згідно із якою, Суд відхилив посилання позивача про дотримання ним строку звернення до суду із аналогічним позовом, мотивоване обізнаністю заявника про порушення свого права на належний розмір щорічної допомоги до 5 травня за поточний рік після надходження листа Управління соціальної політики міської ради від 28 квітня наступного календарного року, виходячи з того, що отримавши у квітні минулого року разову грошову допомогу до 5 травня, позивач міг дізнатися про порушення своїх прав. При цьому, Верховний Суд вийшов із того, що 30 вересня поточного року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня року, в якому мало місце виплата спірної допомоги.
Дана позиція суду, в частині відліку строку з якого особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав в спірних правовідносинах, узгоджується з правовим висновком Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних спорів Касаційного адміністративного суду, викладеним у постановах від 31.03.2021 по справі №240/12017/19 та від 22.07.2021 у справі №420/718/21.
З огляду на висновки Верховного Суду, одержання ОСОБА_1 листа Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації від 10.12.2021 за №908/02-20 у відповідь на звернення, не впливає на переривання установленого процесуального строку та не спростовує обізнаність позивача про розмір виплат допомоги, фактично отриманої в 2021 році, і можливість знати про порушення його прав.
Відтак, суддя зазначає, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж та, яка була йому нарахована, тому, звернувшись 05.05.2022 із позовом про перерахунок грошової допомоги за 2021 рік та виплати недоплаченої частини ОСОБА_2 порушив 6-місячний строк звернення до суду із цим позовом.
ОСОБА_1 у позовній заяві не навів об'єктивних і непереборних обставин, які перешкоджали йому вчасно реалізувати свої процесуальні права.
З огляду на приписи статті 123, частини 6 статті 161 КАС Країни, суддя вказує на необхідність залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для подання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даними позовними вимогами та/або надання доказів наявності поважних причин пропуску такого строку.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі наведеного, керуючись статтею 123, частиною 6 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.
2. Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом подання:
- обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом та доказів поважності причин його пропуску.
В разі неможливості долучення певних доказів, повідомити про причини неможливості подання таких доказів.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Главач І.А.