Рішення від 10.05.2022 по справі 280/12025/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10 травня 2022 року Справа № 280/12025/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )

до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя 105-А, код ЄДРПОУ 40311343)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОТЕХСТАНДАРТ» (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 105-А, код ЄДРПОУ 40311343)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

07.12.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОТЕХСТАНДАРТ» (далі - третя особа), в якій позивач просить суд:

визнати неправомірними дії Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у реєстрації комбайну зернозбирального MASSEY FERGUSON-40RS, заводський номер НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_3 , рік випуску 1998, об'єм двигуна 7400 см. куб, маса машини 12800 кг.;

зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області зареєструвати комбайн зернозбиральний MASSEY FERGUSON-40RS, заводський номер НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_3 , рік випуску 1998, об'єм двигуна 7400 см. куб, маса машини 12800 кг за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та видати номерний знак, що виготовляється згідно з державними стандартами.

Ухвалою суду від 13.12.2021 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 10.01.2022.

Ухвалою суду від 10.01.2022 відкладено підготовче засідання на 07.02.2022.

Ухвалою суду від 07.02.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 21.02.2022.

Від позивача до суду 21.02.2022 надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позов просить задовольнити в повному обсязі.

Від представника відповідача 07.02.2022 до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів, зміст та обсяг яких достатній для вирішення спору по суті.

Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач 14.08.2020 відповідно до укладеного договору купівлі-продажу №10/08-20 придбав у TOB "АВТОТЕХСТАНДАРТ», що діяв від імені ОСОБА_2 комбайн зернозбиральний марки MASSEY FERGUSON-40RS, заводський номер НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_4 за домовленістю сторін за 26970,00 грн.

Вищевказаний комбайн марки MASSEY FERGUSON-40RS, заводський номер НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_4 позивачу було передано за актом приймання - передачі до договору №10/08-20 від 14.08.2020, договором комісії №10/08-20 від 14.08.2020 та актом №10/08-20 технічного стану тракторів, самохідних шасі, сільськогосподарських, дорожньо- будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів або їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери від 14.08.2020 року.

18.08.2020 позивач звернувся до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області із заявою про реєстрацію комбайну зернозбирального MASSEY FERGUSON-40RS, 1988 р.в., заводський № НОМЕР_2 , двигун № НОМЕР_3 .

20.08.2020 державним інспектором відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області було відмовлено в реєстрації вказаного комбайну оскільки вищезазначений комбайн відповідно до даних реєстру вже перебуває на обліку в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Запорізькій області

23.09.2020 позивач звернувся до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області із заявою про реєстрацію вищезазначеного комбайну зернозбирального.

29.09.2020 державним інспектором відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області було відмовлено в реєстрації вказаного комбайну, оскільки вищезазначений комбайн відповідно до даних реєстру вже перебуває на обліку в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Запорізькій області, не знятий з обліку попереднім власником.

20.09.2021 позивач звернувся до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області із заявою про реєстрацію вищезазначеного комбайну зернозбирального.

05.10.2021 державним інспектором відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області втретє було відмовлено в реєстрації вказаного комбайну оскільки вищезазначений комбайн відповідно до даних реєстру вже перебуває на обліку в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Запорізькій області та зареєстрований за юридичною особою, не знятий з обліку попереднім власником.

Позивач, не погодившись з правомірністю дій Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області щодо відмови позивачу у реєстрації комбайну зернозбирального MASSEY FERGUSON-40RS, 1988 р.в., заводський №53778, двигун № НОМЕР_3 , та з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 41 Конституції України та пункту другого частини першої статті 3 Цивільного кодексу України ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні, крім випадків встановлених Конституцією та законом.

Згідно зі статтею 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонено законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності з частиною першою статті 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Процедура відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації (далі - реєстрація) та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - машини), здійснення інших заходів, пов'язаних з реєстрацією та веденням обліку машин визначена Порядком відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 №694 (далі - Порядок).

Згідно з пунктом другим Порядку, Реєстрація та зняття з обліку машин проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - територіальні органи Держпродспоживслужби).

До проведення реєстрації, тимчасової реєстрації (крім реєстрації, тимчасової реєстрації нових машин, які не були зареєстровані територіальними органами Держпродспоживслужби), перереєстрації, зняття з обліку (крім зняття з обліку машини у зв'язку з вибракуванням), оформлення акта про присвоєння ідентифікаційного номера машини та видачі власнику машини або іншій особі, яка використовує її на законних підставах (далі - власник), дублікатів реєстраційних документів або номерних знаків спеціалістами з проведення обстеження машини на відповідність її ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації, які пройшли підготовку для провадження такого виду діяльності, проводиться дослідження таких машин.

Нові машини, які не зареєстровані територіальними органами Держпродспоживслужби, реєструються (тимчасово реєструються) після їх огляду державними інспекторами за місцем їх реєстрації. Місце огляду власник узгоджує з державним інспектором в Автономній Республіці Крим, області, мм. Києві, Севастополі або в районі.

Реєстрація та зняття з обліку машин здійснюються після отримання власником відповідного висновку спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації (далі - висновок спеціаліста) за встановленою Мінекономіки формою.

Реєстрація машин здійснюється після перевірки підрозділами територіальних органів Держпродспоживслужби наявності обтяжень машин за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна.Реєстрація машин, які перебувають у податковій заставі, заставі, під арештом або є предметом іншого обтяження, проводиться виключно за умови надання письмової згоди всіх виявлених обтяжувачів.

Відповідно до пункту 3 зазначеного Порядку власники, крім суб'єктів господарювання, визначених у підпункті 5 пункту 8 цього Порядку, зобов'язані зареєструвати в територіальному органі Держпродспоживслужби машину протягом 10 діб від дня придбання, митного оформлення або виникнення інших обставин, що є підставою для реєстрації. Строк реєстрації може бути продовжений територіальним органом Держпродспоживслужби у разі неможливості власника своєчасно її провести у зв'язку з хворобою, відрядженням чи з інших причин.

Пунктом 10 Порядком визначено, що у реєстрації машини може бути відмовлено:

2) у разі коли документи: подано не в повному обсязі; викладено іноземною мовою без додатка засвідченого в установленому порядку перекладу на державну мову; копії яких не засвідчені в установленому порядку; оформлено з іншими порушеннями закону;

При цьому п. 4 Порядку визначає перелік документів, які мають надаватись.

Зокрема, передбачено, що машина реєструється протягом семи днів на підставі зареєстрованої в установленому порядку державним інспектором заяви власника або уповноваженої ним особи у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі.

До заяви додаються:

1) документи, що підтверджують право власності або правомірність використання машини;

2) документи, що підтверджують сплату передбачених законодавством податків, а також зборів за послуги, що надаються територіальним органом Держпродспоживслужби;

4) копії паспорта та картки фізичної особи - платника податків про присвоєння ідентифікаційного номера Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платників (для фізичної особи);

5) документ, що посвідчує особу представника власника та його повноваження (у разі потреби);

6) свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником (якщо машина перебувала в експлуатації та була зареєстрована в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі);

7) митна декларація на паперовому носії або її копія, засвідчена в установленому порядку, або електронна митна декларація, або уніфікована митна квитанція МД-1 - для машин, що ввезені на митну територію України та реєструються вперше;

8) акт про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі реєстрації машини, якій ідентифікаційний номер присвоєно відповідно до пункту 14 цього Порядку);

8-1) висновок спеціаліста;

8-2) для машин, які реєструються вперше:

декларація про відповідність, оформлена виробником або його уповноваженим представником, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. N 62;

сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, або сертифікат затвердження типу, виданий на одиничні зразки машин органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу;

9) інші документи у випадках, визначених цим Порядком.

Як зазначалося вище, відмова відповідача ґрунтується на неподанні позивачем повного пакету документів, зокрема, передбаченого п.п. 6 п. 4 Порядку - свідоцтва про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником.

При цьому, п.п. 6 п. 4 Порядку у дужках роз'яснює коли саме таке свідоцтво має бути надано - якщо машина перебувала в експлуатації та була зареєстрована в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі. Слід також звернути уваги на те, що у речені є сполучник «та» що передбачає обов'язкову навність обох обставин: 1) машина перебувала в експлуатації; 2) була зареєстрована в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що у свідоцтві про реєстрацію машини серії НОМЕР_5 від 21.01.2018, на комбайн зернозбиральний MASSEY FERGUSON-40RS, 1988 р.в., заводський № НОМЕР_2 , двигун № НОМЕР_3 , зроблена відмітка від 22.11.2019 року та мається печатка, що дана машина знята з обліку для реалізації. Видано номерний знак "Транзит" Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області.

Крім того, стосовно правомірності набуття позивачем права власності на зазначений вище транспортний засіб, судом досліджено договір купівлі - продажу від 14.08.2020 №10/08-20 та акт приймання-передачі до договору від 14.08.2020 №10/08-20. Дослідивши вказані документи, суд дійшов висновку, що комбайн зернозбиральний самохідний набутий позивачем на законних підставах. Документи, що посвідчують право власності позивача на вказаний транспортний засіб є дійсними.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем були подані всі необхідні документи, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 № 694, в тому числі і оригінал свідоцтва про реєстрацію машини серії НОМЕР_5 від 21.01.2018, на комбайн зернозбиральний MASSEY FERGUSON-40RS, 1988 р.в., заводський № НОМЕР_2 , двигун № НОМЕР_3 , в якому зроблена відмітка від 22.11.2019 року та мається печатка, що дана машина знята з обліку для реалізації, видано номерний знак "Транзит" Головним управлінням Держпродспоживслужби в Херсонській області.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що набувши право власності на комбайн зернозбиральний самохідний, позивач наразі фактично позбавлений можливості його зареєструвати з метою подальшого використання для власних потреб.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у реєстрації комбайну зернозбирального MASSEY FERGUSON-40RS, 1988 р.в., заводський № НОМЕР_2 , двигун № НОМЕР_3 , оскільки порушення, які покладені в основу зазначеної відмови, жодним чином не стосуються останнього.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з п. 5 Порядку на кожну зареєстровану машину видається свідоцтво про реєстрацію машини або талон тимчасового обліку машини (далі - реєстраційний документ), зразки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 1992 р. № 47, та номерний знак, що виготовляється згідно з державними стандартами.

Отже, з метою відновлення порушених прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області зареєструвати комбайн зернозбиральний комбайну зернозбирального MASSEY FERGUSON-40RS, 1988 р.в., заводський № НОМЕР_2 , двигун № НОМЕР_3 , за позивачем та видати номерний знак, що виготовляється згідно з державними стандартами.

При цьому, решта доводів сторін зазначених висновків суду не спростовують.

Крім того, частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя 105-А, код ЄДРПОУ 40311343), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОТЕХСТАНДАРТ» (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 105-А, код ЄДРПОУ 40311343) - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Держпродспожив- служби в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у реєстрації комбайну зернозбирального MASSEY FERGUSON-40RS, заводський номер НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_3 , рік випуску 1998, об'єм двигуна 7400 см. куб, маса машини 12800 кг.

Зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області зареєструвати комбайн зернозбиральний MASSEY FERGUSON-40RS, заводський номер НОМЕР_2 , номер двигуна НОМЕР_3 , рік випуску 1998, об'єм двигуна 7400 см. куб, маса машини 12800 кг за ОСОБА_1 та видати номерний знак, що виготовляється згідно з державними стандартами.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. (девятсот вісім гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Гоголя 105-А, код ЄДРПОУ 40311343).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 10.05.2022.

Суддя О.В. Конишева