м. Вінниця
06 травня 2022 р. Справа №120/6970/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Яремчука Костянтина Олександровича, розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Тростянецької селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
21 вересня 2021 року відповідачем подано клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку із пропущенням строку звернення до суду. Клопотання обґрунтоване тим, що оскільки позивачка є депутатом місцевої ради, тому, звертаючись до адміністративного суду з позовом, повинна була б дотриматись строку звернення до адміністративного суду, визначеного абзацом 2 частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Окрім того, відповідач зазначив, що відповідно до статті 13 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи, а також керівники правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на території відповідної ради, до яких звернувся депутат місцевої ради, зобов'язані у десятиденний строк розглянути порушене ним питання та надати йому відповідь, а в разі необхідності додаткового вивчення чи перевірки дати йому відповідь не пізніш як у місячний строк. Відтак, на переконання відповідача, право позивача є порушеним з 27 грудня 2020 року, тобто після закінчення 10-денного строку на надання відповіді на депутатське звернення, а тому кінцевим строком звернення до адміністративного суду є 27 березня 2021 року. Водночас, позовну заяву подано після закінчення відповідного тримісячного строку.
Розглянувши клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, суд зважає на таке.
Підстави та порядок залишення позову без розгляду визначені статтею 240 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Так, пунктом 8 частини 1 статті 240 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Водночас, згідно з частинами 3, 4 статті 123 КАС України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відтак, однією із підстав для залишення позовної заяви без розгляду є недотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, що виявлено судом після відкриття провадження у справі (за умови неподання заяви про поновлення такого строку або відсутністю поважних причин для його поновлення).
Разом із тим, особливості строку звернення до адміністративного суду врегульовані статтею 122 КАС України, частинами 1, 2 та 3 якої передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, зі змісту позовної заяви слідує, що позивачем оскаржується бездіяльність Тростянецької селищної ради щодо ненадання належним чином засвідчених копій всіх рішень, прийнятих згідно з порядком денним 3 позачергової сесії 8 скликання Тростянецької селищної ради, яка відбулася 07 грудня 2020 року. При цьому, підстави ненадання таких документів викладені у листі Тростянецької селищної ради вих. №12-0217 від 05 січня 2021 року, який, як зазначила позивач, їй було вручено того ж дня в приміщенні селищної ради.
У поданому клопотанні відповідач як на підставу для залишення позовної заяви без розгляду посилається на приписи абзацу 2 частини 2 статті 122 КАС України, оскільки, на його думку, до спірних правовідносин слід застосовувати тримісячний строк звернення до суду, адже ОСОБА_1 є депутатом Тростянецької селищної ради та виступає як суб'єкт владних повноважень.
Проте, суд не погоджується із такими доводами відповідача з огляду на наступне.
Абзацом 2 частини 2 статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Вказаною нормою визначено строк звернення до адміністративного суду з позовом саме суб'єкта владних повноважень.
Водночас, під суб'єктом владних повноважень розуміються орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 КАС України).
Проте, позивачка як депутат місцевої ради не є ані посадовою, ані службовою особою органу місцевого самоврядування, адже у статті 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та у статті 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" під посадовою особою місцевого самоврядування розуміється особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
При цьому, відповідно до частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України (частина 4 статті 5 КАС України).
Ця норма в частині надання права звертатися до суду з позовом суб'єкта владних повноважень кореспондується із частиною 2 статті 46 КАС України, згідно із якою позивачем в адміністративній справі можуть бути, зокрема і суб'єкти владних повноважень.
Разом із тим, частиною 5 статті 46 КАС України передбачено випадки, за яких суб'єкти владних повноважень вправі звертатися до суду з позовами, серед яких наступні: про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання; про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України; про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.
Відтак, як правило, позивачем в адміністративному процесі виступає фізична або юридична особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю порушено її права, свободи чи інтереси. Водночас, суб'єкти владних повноважень вправі звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
Отже, встановлюючи строки звернення до адміністративного суду, законодавець передбачив шестимісячний строк для такого звернення фізичних та юридичних осіб (хоча й передбачено встановлення КАС України або іншими законами і інших строків), а для суб'єктів владних повноважень - тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.
За таких обставин, звертаючись до адміністративного суду з позовом, ОСОБА_1 повинна була дотриматись шестимісячного строку звернення до суду, який є загальним, та який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як зазначає у позовній заяві ОСОБА_1 , про порушення прав та інтересів їй стало відомо з листа Тростянецької селищної ради від 05 січня 2021 року, який того ж дня вона отримала в приміщенні селищної ради.
Таким чином, шестимісячний строк звернення до адміністративного суду слід обчислювати з 06 січня 2021 року (наступний день після отримання листа відповідача), а кінцевим строком слід вважати 06 липня 2021 року. При цьому, позовну заяву до суду подано 30 червня 2021 року, тобто в межах строку, визначеного абзацом 1 частини 2 статті 122 КАС України.
За наведених обставин клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 4, 5, 46, 122, 123, 240, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити у задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Суддя Яремчук Костянтин Олександрович