м. Вінниця
10 травня 2022 р. Справа № 120/7562/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні питання про окреме реагування у справі за позовом ОСОБА_1 до Липівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Липівської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення і зобов'язання вчинити дії.
Під час розгляду справи встановлено обставини, які вимагають окремого реагування судом.
Так, ухвалою від 19.04.2021 р. прийнято рішення про тимчасове вилучення в Липівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області та зобов'язання надати суду для дослідження низку доказів: списки осіб, які мали право на земельну частку (пай) колишнього КСП "Липівка", технічної документації про передачу земельних часток власникам сертифікатів СТОВ "Липівка", заяви ОСОБА_1 стосовно виділення в натурі земельної частки (паю) за наслідком якої прийнято рішення №742 від 16.06.2020 р.
Ухвалу для виконання направлено до Томашпільського районного відділу державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), а провадження у справі зупинено до закінчення виконавчого провадження з вилучення доказів.
Вказано, що ухвала суду в частині тимчасового вилучення доказів підлягає до негайного виконання.
В подальшому, ухвалою суду 08.09.2021 р. провадження у справі поновлено та повторно застосовано заходи процесуального примусу шляхом тимчасового вилучення тих же доказів у Липівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області.
Ухвала направлена до виконання Томашпільському районному відділу державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).
В судовому рішенні визначено про його негайне виконання в частині тимчасового вилучення доказів.
17.11.2021 р. відкрито виконавче провадження щодо виконання ухвали від 08.09.2021 р.
Однак, відповідні документи на адресу суду не надійшли, у зв'язку із чим 15.02.2022 р. до Томашпільського районного відділу державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) направлено нагадування стосовно необхідності надання відомостей щодо стадії виконання ухвали суду від 08.09.2021 р, яке отримано останнім 22.02.2022 р. Відповіді на це нагадування від відділу не надійшло.
07.04.2022 р. повторно направлено аналогічне за змістом нагадування до відділу державної виконавчої служби, яке отримано 15.04.2022 р., про що свідчать матеріали справи, однак документи, які слід вилучити у відповідача на адресу суду не надійшли, як і будь - які пояснення щодо виконання ухвали суду від 08.09.2021 р.
Отже, Томашпільським районним відділом державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) тривалий час не вживаються заходи щодо виконання судових рішень від 19.04.2021 р. та від 08.09.2021 р. стосовно тимчасового вилучення доказів у Липівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області .
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Одним із принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах є принцип обов'язковості судових рішень, який полягає в обов'язковому виконанні на всій території України постав та ухвал суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, а також встановленої законом відповідальності за невиконання таких судових рішень (ст. 14 КАС України).
Згідно з частинами першою, другою статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У свою чергу Кримінальним кодексом України передбачено кримінальну відповідальність за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню, в тому числі вчинене службовою особою ( ст. 382 Кримінального кодексу України).
Таким чином, встановлені обставини справи та виявлені судом очевидні випадки порушення вимог закону свідчать про наявність у діяннях посадових осіб Томашпільського районного відділу державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) ознак складу злочину, передбаченого статтею 382 КК України, що не може залишатися поза увагою Вінницького окружного адміністративного суду та потребує перевірки в порядку, визначеному кримінальним процесуальним законом.
Відповідно до статті 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
З огляду на викладене суд вважає необхідним довести до відома Вінницької обласної прокуратури про виявлені під час розгляду цієї адміністративної справи випадки порушення вимог закону з метою проведення досудового розслідування за фактом вчинення службовими особами Томашпільського районного відділу державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) злочину, передбаченого статтею 382 КК України.
Керуючись ст.ст. 14, 249, 256 КАС України суд, -
про виявлені під час розгляду справи порушення вимог закону довести до відома Вінницької обласної прокуратрури для проведення досудового розслідування за фактом вчинення службовими особами Томашпільського районного відділу державної виконавчої служби у Тульчинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) злочину, передбаченого статтею 382 КК України.
Зобов'язати Вінницьку обласну прокуратуру у місячний строк з дня надходження окремої ухвали повідомити Вінницький окружний адміністративний суд про наслідки її виконання та вжитті у зв'язку з цим заходи.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна