м. Вінниця
04 травня 2022 р. Справа № 120/19692/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоноса М.Б., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
29.12.2021 у Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач 1) та ОСОБА_2 (далі - позивач 2) до Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області (далі - відповідач, Рада).
У позовній заяві позивачі просять:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду клопотання про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовним розміром 1,9 га на кожного окремо на території Зимноводівської сільської ради (Скнилівської сільської ради) Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 4623686200:04:000:0313;
- зобов'язати відповідача надати дозвіл на виготовлення кожному із них технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовним розміром 1,9 га на території Зимноводівської сільської ради (Скнилівської сільської ради) Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 4623686200:04:000:0313.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивачі посилаються на протиправну бездіяльність відповідача щодо не прийняття по суті рішення за результатом розгляду їхнього клопотання від 28.07.2021 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки.
Позивачі зазначили, що із клопотанням про надання дозволу вони звернулися 28.07.2021. Відповідач клопотання отримав 30.07.2021, однак на час звернення до суду (29.12.2021) Радою жодного рішення за результатом його розгляду не прийнято.
Позивачі вважають, що такий стан розгляду клопотання вказує на протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а тому звернулися до суду з метою захисту своїх прав у спосіб вказаний в адміністративному позові.
Ухвалою від 10.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Крім цього, учасникам справи встановлено строки для подання заяв по суті справи та витребувано у відповідача докази.
Копію ухвали про відкриття провадження від 10.01.2022 та копію позовної заяви відповідачу було надіслано засобами електронної пошти, що підтверджується витягом з електронної пошти та складеною довідкою про направлення.
Однак, своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався, причини неподання відзиву на позовну заяву не повідомив.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак, враховуючи, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, без поважних причин не подав відзиву на позовну заяву, виходячи із обставин справи, суд вважає за можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, оцінивши наведені сторонами доводи, суд встановив, що позивачі звернулися до відповідача з клопотанням від 28.07.2021 про надання їм дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовним розміром 1,9 га на кожного окремо на території Зимноводівської сільської ради (Скнилівської сільської ради) Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 4623686200:04:000:0313;
До клопотання позивачі долучили копії паспортів, копії довідок про присвоєння ідентифікаційного номера, графічні матеріали.
Відповідач клопотання отримав 30.07.2021, що підтверджується трекінгом відстеження поштового відправлення, однак, на час звернення до суду (29.12.2021) відповідачем жодного рішення за результатом його розгляду не прийнято.
Позивачі вважають, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не розгляді клопотання в порядку, визначеному законом, а тому за захистом своїх прав та інтересів звернулися до суду.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України від 25.10.2001 № 2768-III (далі - ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III) громадяни набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Частиною 1 та 2 ст. 116 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III).
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, в тому числі, особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.7 ст. 118 ЗК України від 25.10.2001 № 2768-III).
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон № 280/97-ВР) рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Такі питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Отже, аналізуючи вказані норми, суд наголошує на тому, що орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, повинен розглянути клопотання зацікавленої особи на пленарному засіданні відповідної ради і за результатом його розгляду прийняти індивідуальний акт у формі рішення яким надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою або мотивовано відмовити у його наданні.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права наведена у постановах Верховного Суду від 18.10.2018 у справі № 813/481/17, від 25.02.2019 у справі № 347/964/17, від 22.04.2019 у справі № 263/16221/17, від 08.11.2019 у справі № 420/914/19, від 09.10.2020 у справі № 1840/3664/18.
Судом встановлено, що 28.07.2021 позивачі звернулися до відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Натомість, відповідач отримавши клопотання 30.07.2021 не розглянув його у належний спосіб та строк, адже доказів прийняття Радою рішення до суду не подано.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною 4 ст. 47 КАС України відповідачу надано право подати відзив на позовну заяву.
Згідно ч. 1, 4 ст. 162 КАС України у відзиві відповідач викладає заперечення проти позову. До відзиву додаються:
1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем;
2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Підсумовуючи суд зазначає, що з метою виконання процесуального обов'язку із доведення правомірності оскарженого рішення, дії чи бездіяльності відповідачу процесуальним Законом надано право подати відзив на позовну заяву разом із доказами у підтвердження викладених у ньому обставин.
Неподання відзиву може бути кваліфіковано як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).
Суд зазначає, що отримавши ухвалу про відкриття провадження від 10.01.2022 відповідач у встановлені строки відзиву із доказами у спростування аргументів позову не подав, про причини неподання відзиву не повідомив. Відтак, відповідачем не виконано покладений Кодексом адміністративного судочинства України обов'язок доказування правомірності своєї поведінки при розгляді клопотання позивачів та не спростовано їх твердження про допущення протиправної бездіяльності при його вирішенні. Тому, обставина щодо нерозгляду у строк та спосіб встановлений Земельним кодексом України клопотання позивачів про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою вважається доведеною.
Варто зазначити, що рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених п. 4 і 16 ст. 26, п. 1, 29 і 31 ст. 43 та ст. 55, 56 Закону № 280/97-ВР, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради (ч. 3 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Крім того, приписами ч. 11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до п. 2, 12 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності, а також іншу інформацію про діяльність суб'єктів владних повноважень, порядок обов'язкового оприлюднення якої встановлений законом.
Отже, приписами Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про доступ до публічної інформації" передбачено обов'язок розпорядників інформації, до яких належить і Зимноводівська сільська рада Львівського району Львівської області оприлюднювати інформацію про свою діяльність, а саме: результати поіменного голосування; висновки і рекомендації постійних комісій, протоколи засідань постійних комісій; акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також проекти актів органів місцевого самоврядування (крім деяких виключень).
Метою оприлюднення інформації є забезпечення вільного доступу до повної та достовірної інформації про роботу Ради та прийняті нею рішення.
В цілях дослідження факту розгляду клопотання позивачів та прийняття Радою рішення за наслідком його розгляду судом оглянуто офіційний веб-сайт органу місцевого самоврядування.
За результатами встановлено, що на офіційному веб-сайті Зимноводівської сільської об'єднаної територіальної громади відсутні відомості про прийняте рішення за результатами розгляду клопотання позивачів від 28.07.2021, що свідчить про бездіяльність відповідача, яка виходячи із обставин справи є протиправною.
Отже, в цій частині вимоги позивачів є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо вимог позивачів про зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки, суд зазначає наступне.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Як вже встановлено судом та зазначалось вище, відповідачем не прийнято рішення по суті клопотання позивачів.
За таких обставин, наявні підстави для покладення на Зимноводівську сільську раду Львівського району Львівської області обов'язку розглянути клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 28.07.2021 про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Крім цього, Рада повинна врахувати, що Законом України від 24 березня 2022 року № 2145-XI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набрав чинності 07 квітня 2022 року, внесені зміни до Земельного кодексу України.
Так, вказаним законом розділ X "Перехідні положення" Земельного кодексу України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей:
5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою безоплатної передачі земельних ділянок у власність.
Водночас суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову у бажаний для позивачів спосіб та покладення на відповідача обов'язку безальтернативно прийняти рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою із наступних мотивів.
Згідно ч. 4 ст. 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом.
При розгляді вимог позивачів про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, суд враховує правовий висновок Верховного Суду у постанові № 823/106/18 від 15 червня 2021 року, який полягає у наступному.
За загальним правилом, застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача як зобов'язання уповноваженого органу прийняти конкретне рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким протиправно відмовив в його задоволенні.
З іншого боку, у суду відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою (прийняти рішення такого змісту), якщо уповноважений орган не у повній мірі дослідив усі умови, дотримання яких є необхідним для отримання позивачем бажаного дозволу.
Відтак, враховуючи, що клопотання позивачів відповідачем взагалі не розглянуто, умови для ухвалення позитивного рішення Радою не досліджувалися, суд позбавлений підстав для висновку про дотримання заявниками усіх передбачених нормами Земельного кодексу України умов для надання їм дозволу на виготовлення документації із землеустрою.
Тому, перевіривши наведені у позовній заяві мотиви і підстави, суд доходить до переконання, що заявлений позов належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, в користь позивачів підлягає присудженню частина сплаченого ними при зверненні до суду судового збору у загальній сумі 908 грн. 00 коп. (по 454 грн. 00 коп. кожному).
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області щодо не розгляду у строк та спосіб встановлений Земельним кодексом України клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовним розміром 1,9 га на кожного окремо на території Зимноводівської сільської ради (Скнилівської сільської ради) Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 4623686200:04:000:0313.
Зобов'язати Зимноводівську сільську раду Львівського району Львівської області розглянути клопотання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовним розміром 1,9 га на кожного окремо на території Зимноводівської сільської ради (Скнилівської сільської ради) Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 4623686200:04:000:0313 та прийняти за результатом його розгляду рішення із урахуванням висновків суду в цій справі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 , сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 454,00 грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області.
Стягнути на користь ОСОБА_2 , сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 454,00 грн (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Зимноводівської сільської ради Львівського району Львівської області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач 1: ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ),
Позивач 2: ОСОБА_2 - АДРЕСА_2 , паспорт серія НОМЕР_2 .
Відповідач: Зимноводівська сільська рада Львівського району Львівської області - вул. Шухевича, 83, с. Зимна Вода, Пустомитівського район, Львівська область, 81110, код ЄДРПОУ 04372282.
Суддя Богоніс Михайло Богданович