Ухвала від 02.05.2022 по справі 760/23818/20

Ухвала

02 травня 2022 року

м. Київ

справа № 760/23818/20

провадження № 61-2235ск22

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду:

Шиповича В. В. (суддя - доповідач), Синельникова Є. В., Хопти С. Ф.,

розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Солом'янського районного суду міста Києва від 07 червня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 30 грудня 2021 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , товариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво «ЕКОНОМІКА» про захист честі, гідності та ділової репутації, зобов'язання спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

09 лютого 2022 року ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат

Демченко Ю. В. подав до Верховного Суду касаційну скаргу в справі

№ 760/23818/20 на рішення Солом'янського районного суду міста Києва

від 07 червня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 30 грудня 2021 року.

Ухвалою Верховного Суду від 23 лютого 2022 року касаційну скаргу залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків.

Вимоги ухвали від 23 лютого 2022 року виконані.

Відповідно до статті 390 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині третій статті 394 цього Кодексу.

Безпосередньо в касаційній скарзі викладене клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, яке підлягає задоволенню, оскільки копію оскаржуваної постанови апеляційного суду представник ОСОБА_1 -отримав 03 лютого 2022 року, що підтверджено доданими до касаційної скарги документами та не спростовано на час вирішення питання про відкриття касаційного провадження.

Відповідно до частини сьомої статті 272 ЦПК України якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що її вручено й особі, яку він представляє.

Таким чином касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення заявнику копії оскарженої постанови апеляційного суду.

У частині першій статті 398 ЦПК України передбачено, що особа, яка подала касаційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на касаційне оскарження.

21 квітня 2022 року представник ОСОБА_1 - адвокат Артюхов Д. С. подав доповнення касаційної скарги та просив поновити попущений строк на доповнення касаційної скарги посилаючись на те, що копію оскарженої постанови апеляційного суду було отримано заявником 03 лютого 2022 року, однак 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан, внаслідок чого він не зміг у передбачений законом строк належним чином підготувати та подати доповнення до касаційної скарги. При цьому, посилався на повідомлення «Про особливості здійснення правосуддя на території, на якій введено воєнний стан» опубліковане на веб-сторінці Верховного Суду 04 березня 2022 року та рекомендації Ради суддів України щодо роботи судів в умовах воєнного стану від 02 березня 2022 року.

Враховуючи введення 24 лютого 2022 року воєнного стану на всій території України згідно з Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та пов'язані із цим обмеження, а також надходження доповнення до касаційної скарги до вирішення питання про відкриття касаційного провадження, колегія суддів дійшла висновку про можливість прийняття доповнення до касаційної скарги.

Підставою касаційного оскарження, з урахуванням доповнень до касаційної скарги, заявник зазначає неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, а саме застосування норм права без урахування висновків, викладених у постановах Верховного Суду від 11 грудня 2019 року у справы № 757/46400/15-ц, від 29 травня 2019 року у справі № 322/426/16, у постанові Верховного Суду України від 29 листопада 2017 року у справі № 761/6866/16-ц (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).

Крім того, посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування статті 68 Конституції України, статей 275, 277 ЦК України в аналогічних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).

Також вказує на порушення норм процесуального права, вважаючи, що судами не досліджено зібрані у справі докази (пункт 4 частини другої

статті 389 ЦПК України).

Частиною першою статті 394 ЦПК України передбачено, що одержавши касаційну скаргу, оформлену відповідно до вимог статті 392 цього Кодексу, колегія суддів у складі трьох суддів вирішує питання про відкриття касаційного провадження (про відмову у відкритті касаційного провадження).

Після усунення недоліків касаційна скарга оформлена відповідно до вимог статті 392 ЦПК України. Наявні підстави для відкриття касаційного провадження.

Колегія суддів вважає, що наявні підстави, передбачені підпунктом а) пункту 2 частини третьої статті 389 ЦПК України, для відкриття касаційного провадження у справі, яку суд першої інстанції визнав малозначною, оскільки касаційна скарга стосується питання права, яке може мати фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики.

Керуючись статтями 389, 390, 394, 395 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк на касаційне оскарження рішення Солом'янського районного суду міста Києва від 07 червня 2021 року та постанови Київського апеляційного суду від 30 грудня 2021 року в справі № 760/23818/20.

Відкрити касаційне провадження у справі № 760/23818/20 за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Солом'янського районного суду міста Києва від 07 червня 2021 року та постанову Київського апеляційного суду від 30 грудня 2021 року.

Витребувати із Солом'янського районного суду міста Києва матеріали цивільної справи № 760/23818/20.

Ухвалу про відкриття касаційного провадження надіслати

особі, яка подала касаційну скаргу,а також іншим учасникам справи із копіями касаційної скарги та доданих до неї документів.

Роз'яснити учасникам справи право подати до суду касаційної інстанції з додержанням вимог статті 395 ЦПК України відзив на касаційну скаргу у строк до 25 травня 2022 року. До відзиву необхідно додати докази надсилання відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Судді: В. В. Шипович

Є. В. Синельников

С. Ф. Хопта

Попередній документ
104178257
Наступний документ
104178259
Інформація про рішення:
№ рішення: 104178258
№ справи: 760/23818/20
Дата рішення: 02.05.2022
Дата публікації: 05.05.2022
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах про захист немайнових прав фізичних осіб, з них; до засобів масової інформації
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: (05.04.2023)
Результат розгляду: Приєднано до матеріалів справи
Дата надходження: 24.01.2023
Предмет позову: про захист честі, гідності та ділової репутації, зобов’язання спростування недостовірної інформації та відшкодування моральної шкоди