04 травня 2022 року
м. Київ
справа № 140/5295/21
адміністративне провадження № К/990/10359/22
Верховний Суд у складі судді-доповідача Касаційного адміністративного суду Пасічник С.С., перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, на додаткову постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2022 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЛК Компані» до Головного управління ДПС у Волинській області про скасування податкових повідомлень-рішень,
Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЛК Компані» звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 13.05.2021 №0026570711 та №0026580711.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення рішення ГУ ДПС у Волинській області від 13.05.2021 №0026580711. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Додатковим рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 заяву представника позивача про ухвалення додаткового судового рішення щодо розподілу судових витрат задоволено частково. Стягнуто на користь ТОВ «ДЛК Компані» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області витрати на правову допомогу в сумі 8 000,00 грн.
20.01.2022 Восьмим апеляційним адміністративним судом ухвалено постанову, якою апеляційні скарги ТОВ «ДЛК Компані» та Головного управління ДПС у Волинській області залишено без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28.09.2021 та додаткове рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07.10.2021 - без змін.
В подальшому до Восьмого апеляційного адміністративного суду надійшла заява позивача про ухвалення додаткового судового рішення щодо витрат на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції у розмірі 20 000,00 грн.
Додатковою постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2022 заяву ТОВ «ДЛК Компані» про ухвалення додаткового рішення щодо розподілу судових витрат у адміністративній справі №140/5295/21 задоволено частково. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Волинській області на користь ТОВ «ДЛК Компані» витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2 000,00 грн.
До Верховного Суду 27.04.2022 надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у Волинській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, на додаткову постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2022.
При вирішенні питання про відповідність касаційної скарги вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом встановлено наступне.
Підставою касаційного оскарження скаржником вказано пункт 1 частини 4 статті 328 КАС України, зазначено, що суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував статтю 134 КАС України без урахування висновків щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №813/4989/17, від 22.05.2018 у справі №826/8107/16, від 21.03.2018 у справі №815/4300/17, від 11.04.2018 у справі №814/698/16, від 12.09.2018 у справі №810/4749/15.
Верховний Суд зауважує, що обов'язковими умовами при оскарженні судових рішень на підставі пункту 1 частини 4 статті 328 КАС України є зазначення у касаційній скарзі норми матеріального права, яку неправильно застосовано судами; постанови Верховного Суду і який саме висновок щодо застосування цієї ж норми у ній викладено; висновку судів, який суперечить позиції Верховного Суду; обґрунтування, в чому полягає подібність правовідносин у справах (у якій викладено висновок Верховного Суду i у якій подається касаційна скарга).
При цьому недостатньо самого лише зазначення постанови Верховного Суду, в якій викладено висновок про застосування норми права, адже правовідносини у справах (у якій викладено висновок Верховного Суду і у якій подається касаційна скарга) мають бути подібними.
Подібність правовідносин означає, зокрема подібність суб'єктного складу учасників відносин, об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності в різних рішеннях суду (судів) визначається обставинами кожної конкретної справи. При цьому, обставини, які формують зміст таких правовідносин і впливають на застосування норм матеріального права, самі по собі не формують подібності правовідносин, важливими факторами є також доводи і аргументи сторін, які складають межі судового розгляду справи.
Доводи ж касаційної скарги податкового органу зводяться лише до цитування норм Кодексу адміністративного судочинства України та вищевказаних постанов Верховного Суду, а також висловлення незгоди з оскаржуваною постановою апеляційного суду.
Разом з тим, скаржником не обґрунтовано, у чому саме полягає порушення судом попередньої інстанції норм права, як і не доведено подібності правовідносин у справах; водночас посилання відповідача на порушення апеляційним судом норм процесуального права не підміняють визначення підстав касаційного оскарження та також не можуть вважатися належним правовим обґрунтуванням касаційної скарги у розумінні частини 4 статті 328 цього Кодексу.
Верховний Суд зазначає, що у касаційній скарзі скаржник повинен навести мотиви незгоди з судовим рішенням з урахуванням передбачених КАС України підстав для його скасування або зміни (статті 351 - 354 Кодексу) з вказівкою на конкретні висновки суду, рішення якого оскаржується, із одночасним зазначенням норм права (пункт, частина, стаття), які неправильно застосовані цим судом при прийнятті відповідного висновку. Скаржник повинен зазначити конкретні порушення, що є підставами для скасування або зміни судового рішення (рішень), які, на його думку, допущені судом при його (їх) ухваленні, та навести аргументи в обґрунтування своєї позиції.
З урахуванням змін до КАС України, які набрали чинності 08.02.2020, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, а тому відсутність у касаційній скарзі визначених законом підстав касаційного оскарження унеможливлює її прийняття та відкриття касаційного провадження.
Отже, перевіркою змісту поданої у цій справі касаційної скарги встановлено, що у ній не викладені передбачені частиною 4 статті 328 КАС України підстави для оскарження судових рішень в касаційному порядку.
Пунктом 4 частини 5 статті 332 КАС України встановлено, що касаційна скарга не приймається до розгляду і повертається суддею-доповідачем, якщо у касаційній скарзі не викладені передбачені цим Кодексом підстави для оскарження судового рішення в касаційному порядку.
За наведених обставин касаційну скаргу необхідно повернути особі, яка її подала.
Відповідно до вищенаведеного, керуючись статтями 328, 330, 332, 355, 359 КАС України, Суд
Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, на додаткову постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.02.2022 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЛК Компані» до Головного управління ДПС у Волинській області про скасування податкових повідомлень-рішень повернути особі, яка її подала.
Копію ухвали про повернення касаційної скарги надіслати учасникам справи, а скаржнику - копію ухвали про повернення касаційної скарги разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами.
Роз'яснити, що повернення касаційної скарги не позбавляє права повторного звернення до суду касаційної інстанції в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
СуддяС.С. Пасічник