22 квітня 2022 року м. Кропивницький справа №340/194/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )
до Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області (вул. В. Чміленка, 41, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ - 40108709)
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ НП в Кіровоградській області про відмову мені у виплаті одноразової грошової допомоги, оформлене в листі №2401/05/28-21 від 29 листопада 2021 року;
- зобов'язати ГУ НП в Кіровоградській області скласти висновок та прийняти рішення щодо призначення та виплати мені одноразової грошової допомоги в порядку ч.1 п.6 ст.97, ч.1 п.6 ст.99 Закону України "Про національну поліцію" у зв'язку з отриманою 16 квітня 2021 року травмою і втратою 10% професійної працездатності.
Ухвалою суду від 21.02.2022 року позовну заяву прийнято та призначено її до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
21.03.2022 року від представника відповідача надійшло клопотання про продовження строку надання відзиву.
Клопотання вмотивовано тим, що відповідно до указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 на усій території України введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 продовжено до 25 квітня 2022 року.
У зв'язку з введення воєнного стану всі представники ГУНП в Кіровоградській області здійснюють передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Окрім того, 17.03.2022 року до ВПЗ ГУНП в Кіровоградській області із УФЗБО ГУНП в Кіровоградській області надійшов лист від 17.03.2022 № 567/28/01-2022 в якому вказано, що у зв'язку із введення воєнного стану на території України та забезпеченням збереження документації, матеріали, що стосуються спірного питання евакуйовані у безпечне місце. Тому копії необхідних документів можуть бути надані після завершення воєнного стану та повернення необхідних документів до місця зберігання.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 9 Закону встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Згідно зі ст.12-2 Закону в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Крім того, питання здійснення правосуддя в умовах воєнного стану регламентовано ст.26 Закону «Про правовий режим воєнного стану», відповідно до якої правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України (ч.1 ст.26).
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється (ч.2 ст.26).
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається (ч.3, 4 ст.26).
Аналіз вищевказаних норм законодавства свідчить про те, що суди в умовах воєнного стану здійснюють правосуддя, скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Крім того, умовах воєнного стану органи державної влади також здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалу про відкриття провадження у справі від 21.02.2022 року отримано уповноваженою особою відповідача 10.03.2022 року.
Станом на 22.04.2022 року відзиву до суду не подано.
Суд зазначає, що відповідачу необхідно було подати до суду обґрунтуванні заперечення проти позову з посиланням на норми чинного законодавства без надання письмових доказів, оскільки оскаржуване рішення та документи, на підставі яких воно прийняте, подано до суду позивачем.
При цьому, копія позовної заяви з додатками направлялась на адресу відповідача та отримано уповноваженою особою 10.03.2022 року.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання відповідача про продовження строку надання відзиву.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст.4, 9, 258, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання про продовження строку надання відзиву залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, однак апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук