Справа №127/9066/22
Провадження №1-кс/127/3827/22
04 травня 2022 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області
в складі:
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ОСОБА_3 ,
розглянувши клопотанняслідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 про проведення обшуку, -
Слідчий четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, майор Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про обшук у адміністративній будівлі Департаменту гуманітарної політики Вінницької облдержадміністрації (відділ культури і мистецтв департаменту) за адресою: АДРЕСА_1, мотивуючи свої вимоги тим, що проводиться досудове розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021020000000231 від 04.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1, ч. 1 ст. 366 КК України.
Слідчими четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42021020000000231 від 04.06.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1, ч. 1 ст. 366 КК України.
Процесуальне керівництво у вказаному провадженні здійснюється прокурорами відділу Спеціалізованої екологічної прокуратури (на правах відділу) Вінницької обласної прокуратури.
Вказане кримінальне провадження зареєстровано в ЄРДР за заявами ГО «Агрономічне без корупції Громадський Контроль» ОСОБА_4 , про те, що 31.05.2021 останньою встановлено, що на території Агрономічної сільської ради 4 особи заволоділи земельною ділянкою 8 га., які є землями історико-культурного призначення.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 18.05.2016 управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації надіслало до Агрономічної сільської ради листа № 2826/02-25 від 15.05.2016 за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА ОСОБА_5 про те, що на території Агрономічної сільської ради є пам'ятка археології, а саме поселення Сіфської культури 7-6 століття до нашої ери, та останнім долучено до вказаного листа документ - план розташування пам'ятки археологічної спадщини Сіфської культури 7-6 століття до нашої ери с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області на якому чітко зазначено та виділено частину земельної ділянки.
Лист ОСОБА_5 врахований при затвердженні плану зонування території села Агрономічного, який був затверджений рішенням 8 сесії 7 скликання Агрономічної сільської ради від 18.05.2016 року № 106. Тобто, вказаним рішенням сесією затверджено план зонування території (зонінг) села Агрономічне Вінницького району Вінницької області, схема зонування території с. Агрономічне, схема планувальних обмежень М 1:2000, який і дії дотепер.
На вказаному плані, який виконаний в кольоровому форматі чітко міститься зображення рожевого кольору з позначкою - Садибна забудова в зоні земель ІК (можлива тільки після зняття обмежень з дозволу відповідального органу культурної спадщини).
Відповідно до ч. 2 ст. 14 та ст. 37 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» об'єкт культурної спадщини, до вирішення питання про його занесення до державного реєстру нерухомих пам'яток України підлягає охороні відповідно до вимог цього закону.
В подальшому 06.06.2021 ФОП ОСОБА_6 виготовив проект землеустрою щодо виділення у власність земельних ділянок, як земель сільськогосподарського призначення громадянам ОСОБА_7 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0841), ОСОБА_8 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0839), ОСОБА_9 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0842) та ОСОБА_10 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0838).
Далі відбулась у Агрономічній сільській раді засідання земельної комісії на якій виявилось що в матеріалах проектної документації ФОП ОСОБА_6 міститься 4 оригінала листа (№ 5834/02-02, № 58333/02-02, № 5831/02-02, 5832/02-02) від 18.12.2020 року з мокрою печаткою за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА ОСОБА_12 , про те що на даних земельних ділянках пам'ятки культурної спадщини та землі історико-культурного призначення відсутні.
В подальшому, земельною комісією агрономічної сільської ради з метою запобігання порушення законодавства України, здійснено перевірку плану зонування території (зонінг) села Агрономічне Вінницького району Вінницької області, на якому станом на червень 2021 року містилась позначка що вказана земельна ділянка площею 8 га. є землями історико-культурної спадщини та комісією не беручи до уваги листи ОСОБА_5 , комісією рекомендовано сесії відмовити у затвердженні проекту землеустрою.
30.06.2021 - 11сесією 8 скликання Агрономічної сільська рада відмовлено ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства. Останні вказане рішення оскаржили до адміністративного суду.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду за позовом ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 до Агрономічної сільської ради про скасування рішення сільської ради 11 сесії 8 скликання № 598, № 600, № 587, № 595 від 30.06.2021 - задоволено позов в повному обсязі та зобов'язано Агрономічну сільську раду затвердити проект щодо передачу у власність ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 земельної ділянки площею 8 га.
Агрономічною сільською радою не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, 04.01.2022 подано апеляційну скаргу до 7 апеляційного адміністративного суду. З 01.02.2022 відкито провадження за апеляційною скаргою Агрономічної сільської ради. Тривають судові процеси.
На даний час у слідства виникла необхідність у дослідженні всіх оригіналів документів, які стали підставою щодо початку процедури розробки проекту землеустрою на земельних ділянках як земель сільськогосподарського призначення громадянам ОСОБА_7 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0841), ОСОБА_8 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0839), ОСОБА_9 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0842) та ОСОБА_10 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0838), а саме оригіналу листа № 2826/02-25 від 15.05.2016 управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації, який 18.05.2016 надіслало до Агрономічної сільської ради за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА ОСОБА_5 про те, що на території Агрономічної сільської ради є пам'ятка археології, а саме поселення Скіфської культури 7-6 століття до нашої ери, оригіналів листів № 5834/02-02, № 5833/02-02, № 5831/02-02, 5832/02-02 від 18.12.2020 року з мокрою печаткою за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА ОСОБА_12 , про відсутність на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області в межах кадастрового зонування № 0520680200:01:007 пам'яток культурної спадщини та земель історико-культурного призначення та оригіналу проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Агрономічної сільської ради Вінницького району, Вінницької області виготовлений ФОП ОСОБА_6 .
На виконання доручення слідчого про проведення слідчих дій № 3519/14-01/22 від 21.02.2022 в рамках кримінального провадження №42021020000000231 від 04.06.2021 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 197-1, ч. 1 ст. 366 КК України, працівниками Управління Служби безпеки України у Вінницькій області, отримано установчі дані осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, а також встановлено місця знаходження документальних матеріалів, що мають доказове значення для досудового розслідування.
Встановлено, що відповідно до Положення про Управління містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації (далі - Управління), затвердженого розпорядженням голови Вінницької обласної державної адміністрації № 441 від 17.07.2020, Управління є публічно владним правонаступником майнових та немайнових прав і зобов'язань Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації у частині здійснення повноважень органу охорони культурної спадщини.
Згідно листа № 05-12-514 від 29.04.2022 начальника управління Містобудування та архітектури Вінницької обласної військової адміністрації ОСОБА_13 встановлено, що відповідно до Розпорядження Вінницької обласної державної адміністрації від 24.05.2021 року № 440 « Про внесення змін до положення про управління містобудування та архітектури Вінницької обласної державної адміністрації» Управління містобудування та архітектури облдержадміністрації є публічно-владним правонаступником майнових та не майнових прав і зобов'язань Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації у частині здійснення повноважень органу охорони культурної спадщини. Облікова документація на пам'ятки культурної спадщини (облікові картки та паспорти пам'яток культурної спадщини, історичні довідки), дозволи на проектні матеріали на виконання ремонтно-реставраційних робіт на пам'ятках, мапи місцезнаходження пам'яток археології, фотофіксаційні матеріали тощо знаходяться в Управлінні містобудування та архітектури Вінницької облдержадміністрації.
Крім цього згідно листа № 05-12-514 від 29.04.2022 встановлено, що переписка щодо питань охорони культурної спадщини, інші звернення та контрольні документи, які виконані до 15 березня 2021 року знаходяться в Департаменті гуманітарної політики облдержадміністрації (відділ культури і мистецтв департамента).
Згідно офіційного сайту за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_1 Вінницької обласної Військової Адміністрації встановлено, що Департаменті гуманітарної політики облдержадміністрації (відділ культури і мистецтв департаментам) здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_1.
Дані документи є джерелом перевірки законності прийнятих рішень, виявлення конкретних осіб, які вчинили вказаний злочин та встановлення фактичних даних, які можуть бути використані в якості доказів по кримінальному провадженню, а також необхідні для встановлення обставин, що підлягають доказуванню, і в даному випадку не можливо іншим способом довести обставини, інакше як за допомогою використання інформації, яку передбачається отримати із вказаних документів під час проведення обшуку. Вказані документи дають можливість у повній мірі встановити відповідні фактичні дані, та будуть використані в якості доказів.
Таким чином, без отримання зазначених документів неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Враховуючи складність провадження доступ до майна, яке може бути вилучено під час обшуку неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку, оскільки існує реальна загроза його пошкодження або знищення, з метою приховування слідів кримінального правопорушення та уникнення винними особами від кримінальної відповідальності.
Таким чином, виникла необхідність у проведенні обушку у адміністративній будівлі Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації, розташованих на 2-му поверсі та підвальних приміщеннях будинку, розташованому в м. Вінниці по вул. Соборна 15 а, де будуть вилученні документи, які мають важливе значення для встановлення всіх обставин вчинення даного кримінального правопорушення, його правильної кваліфікації, кола підозрюваних осіб, а також будуть використані в якості доказів у кримінальному провадженні, просив клопотання задовольнити.
В судовому засіданні слідчий вимоги клопотання підтримав за обставин, викладених у ньому та вказав, що у адміністративній будівлі Департаменту гуманітарної політики Вінницької облдержадміністрації (відділ культури і мистецтв департаменту) за адресою: АДРЕСА_1 можуть знаходитись оригінали документів, які стали підставою щодо початку процедури розробки проекту землеустрою на земельних ділянках як земель сільськогосподарського призначення громадянами ОСОБА_7 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0841), ОСОБА_8 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0839), ОСОБА_9 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0842) та ОСОБА_10 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0838), оригінал листа № 2826/02-25 від 15.05.2016 Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації, оригінали листів № 5834/02-02, № 5833/02-02, № 5831/02-02, 5832/02-02 від 18.12.2020 року.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали кримінального провадження, клопотання слідчого, дійшов висновку, що клопотання є доведеним, а тому підлягає задоволенню.
Стаття 233 КПК України передбачає, що ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якої метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення.
Ст. 234 КПК України встановлено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає, що є достатні підстави для задоволення клопотання про проведення обшуку, оскільки дана слідча дія має важливе значення для всебічного, повного і неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, а також з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення і відшукання знарядь кримінального правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 110, 233, 234, 235, 395 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого четвертого слідчого відділу (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення обшуку у адміністративній будівлі Департаменту гуманітарної політики Вінницької облдержадміністрації (відділ культури і мистецтв департаменту) за адресою: АДРЕСА_1, з метою відшукання та вилучення оригіналів документів, які стали підставою щодо початку процедури розробки проекту землеустрою на земельних ділянках як земель сільськогосподарського призначення громадянами ОСОБА_7 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0841), ОСОБА_8 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0839), ОСОБА_9 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0842) та ОСОБА_10 (кадастровий номер земельної ділянки 2 га. 0520680200:01:007:0838), оригіналу листа № 2826/02-25 від 15.05.2016 Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації, який 18.05.2016 надіслало до Агрономічної сільської ради за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА ОСОБА_5 про те, що на території Агрономічної сільської ради є пам'ятка археології, а саме поселення Скіфської культури 7-6 століття до нашої ери, оригіналів листів № 5834/02-02, № 5833/02-02, № 5831/02-02, 5832/02-02 від 18.12.2020 року з мокрою печаткою за підписом завідувача сектору охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА ОСОБА_12 , про відсутність на території Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області в межах кадастрового зонування № 0520680200:01:007 пам'яток культурної спадщини та земель історико-культурного призначення та оригіналу проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 для ведення особистого селянського господарства із земель державної власності сільськогосподарського призначення на території Агрономічної сільської ради Вінницького району, Вінницької області виготовлений ФОП ОСОБА_6 , які перебувають у володінні Департаменту гуманітарної політики Вінницької облдержадміністрації (відділ культури і мистецтв департаментам), які мають важливе значення, для встановлення всіхобставин вчинення даного кримінального правопорушення.
Ухвала залишається в силі протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала слідчого судді не підлягає апеляційному оскарженню.
Слідчий суддя