Справа № 560/17686/21
іменем України
03 травня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "АГРОЛІДЕР УКРАЇНА" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "АГРОЛІДЕР УКРАЇНА", у якому просить стягнути з відповідача на користь Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 78 893,55 грн і пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 5 231,07 грн.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте такою особою, відповідач до 15.04.2021 повинен сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 78 893,55грн. Вказав, що сума заборгованості підтверджується звітом форми №10-ПОІ про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій, розмір пені підтверджується розрахунком пені на 22.11.2021.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що згідно з наказом від 13.07.2020 №30-к було працевлаштовано особу з інвалідністю, яка звільнилася за власним бажанням згідно з наказом від 14.09.2020 №43-к, та у 2020 році подавав в центр зайнятості звіт за формою 3-ПН; відтак, відповідач виконав обов'язок щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю й інформування відповідних установ про наявність робочих місць.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 31.01.2022 змінено найменування позивача у справі №560/17686/21 з "Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів" на "Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю".
Ухвалою від 19.04.2022 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Хмельницького обласного центру зайнятості інформацію щодо подання товариством з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "АГРОЛІДЕР УКРАЇНА" у 2020 році звіту за формою 3-ПН та, у разі подання такого звіту, його копію.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
08.10.2021 від відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "АГРОЛІДЕР УКРАЇНА", до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю надійшов звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю за 2020 рік (форма №10-ПОІ).
На підставі вказаного звіту позивач застосував адміністративно-господарські санкції в сумі середньорічної заробітної плати штатного працівника за одне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте такою особою, в сумі 78 893,55грн, та нарахував пеню за порушення термінів їх сплати у сумі 5 231,07грн.
Враховуючи несплату відповідачем зазначених санкцій та пені, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про їх стягнення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України відповідачу надано право довести, що ним здійснено всіх залежних від нього заходів, спрямованих на виконання загальновстановленого нормативу щодо кількості працюючих на підприємстві осіб з інвалідністю.
Закон №875-XII визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.
Відповідно до частин 1, 2 статті 19 Закону №875-ХІІ, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону №875-XII, забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно з частиною 3 статті 18-1 Закону № 875-ХІІ, Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.
Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 №70, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавці подають до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця за формою, затвердженою Мінсоцполітики за погодженням із Держстатом.
Отже, забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування здійснюється шляхом безпосереднього звернення особи з інвалідністю до підприємства або до державної служби зайнятості (з подальшим його направленням на підприємство, на якому є відповідні вакансії).
При цьому, обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов'язком займатись пошуком осіб з інвалідністю для їх працевлаштування.
Закон №875-ХІІ зобов'язує підприємство створити необхідну кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого цим Законом, та повідомити про це Державну службу зайнятості, яка, в свою чергу, здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань.
Наказом від 13.07.2020 №30-к відповідач з 14.07.2020 прийняв на посаду слюсаря-ремонтника ОСОБА_1 , особу з інвалідністю 3 групи (довідка серії АБ №0043924 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності). Наказом від 14.09.2020 №43-к ОСОБА_1 звільнений за власним бажанням з 15.09.2020.
Отже, відповідач виконав обов'язок щодо забезпечення особи з інвалідністю робочим місцем в період з 14.07.2020 по 14.09.2020.
Верховний Суд у постанові від 26.06.2018 у справі №806/1368/17 зазначив, що періодичність подачі звітності за формою №3-ПН законодавством не встановлена, передбачено, що така звітність подається не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, тобто передбачене одноразове інформування про кожну вакансію. Тому якщо роботодавець одноразово подав звітність форми №3-ПН у строк не пізніше 3 робочих днів з дати відкриття вакансії, він виконав обов'язок своєчасно та в повному обсязі у встановленому порядку подати інформацію про попит на робочу силу (вакансії). Це означає, що в такому випадку учасник господарських відносин вжив залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення.
Суд встановив, що до прийняття на роботу ОСОБА_1 та після звільнення останнього, відповідач не подав до центру зайнятості звіт з інформацією про наявність вакансії для осіб з інвалідністю за формою №3-ПН, що підтверджується листом Хмельницького обласного центру зайнятості від 27.04.2022 №22-15/846, наданого на виконання ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.04.2022.
Верховний Суд у постанові від 26.11.2020 у справі №805/3032/17-а дійшов висновку, що юридична відповідальність у вигляді виникнення обов'язку здійснити грошовий платіж на користь Фонду соціального захисту інвалідів має наставати або в разі порушення роботодавцем вимог частини 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", а саме: не виділення та не створення робочих місць; не надання державній службі зайнятості інформації; не звітування перед Фондом соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів - оскільки саме ця бездіяльність має своїм фактичним наслідком позбавлення державної служби зайнятості можливості організувати працевлаштування інвалідів, або ж у разі порушення роботодавцем вимог частини 3 статті 17, статті 18, частини 2, 3 та 5 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", що полягає у безпідставній відмові у працевлаштуванні інваліда, який звернувся до роботодавця самостійно чи був направлений до нього державною службою зайнятості. Доказом, який свідчить про створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальних робочих місць, та інформування органів зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, є звіт форми № 3-ПН.
У 2020 році, а саме - у періоди до прийняття особи з інвалідністю на посаду та після звільнення особи з інвалідністю, відповідач не здійснив належне інформування центру зайнятості про вакантне у нього робоче місце для працевлаштування особи з інвалідністю та не вжив усіх залежних від нього заходів, спрямованих на працевлаштування осіб з інвалідністю.
Згідно із статтею 20 Закону №875, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації, громадські організації осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені, що обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Оскільки у звітному 2020 році з 14.07.2020 по 14.09.2020 відповідач працевлаштував одну особу з інвалідністю, то відповідач не виконав вимоги Закону №875 щодо забезпечення працевлаштування однієї особи з інвалідністю в періоди: з 01.01.2020 по 13.07.2020 та з 15.09.2020 по 31.12.2020, що становить 302 дні.
Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню за 302 дні 2020 року.
Розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій: 78 893,55грн : 365днів = 216,15грн (сума адміністративно-господарських санкцій за один день); 216,15грн * 302дні = 65 277,30грн.
Крім того, позивач заявив позовну вимогу про стягнення пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій за період прострочення з 16.04.2021 по 22.11.2020, всього за 221 день прострочення.
Згідно розрахунку одноденний розмір пені за ставкою Національного банку України 8,5% річних складає 0,03%. Таким чином, сума пені за 221 день прострочення складає 4 327,18грн (розрахунок пені: 65 277,30грн * 0,03% * 221день = 4 327,18грн).
Отже, суд дійшов висновку про стягнення з відповідача 65 277,30грн адміністративно-господарських санкцій за періоди: з 01.01.2020 по 13.07.2020 та з 15.09.2020 по 31.12.2020, та пені в сумі 4 327,18грн.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "АГРОЛІДЕР УКРАЇНА" адміністративно-господарські санкції в сумі 65 277,30грн і пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 4 327,18грн.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Судовий збір у справі з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Грушевського, буд. 87, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 14149591)
Відповідач:товариство з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "АГРОЛІДЕР УКРАЇНА" (вул. Центральна, 1Б, Лісові Гринівці, Хмельницький район, Хмельницька область, 31340 , код ЄДРПОУ - 40803064)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук