Рішення від 28.04.2022 по справі 600/5603/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/5603/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості ,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в сумі 16364,23 грн до місцевого бюджету.

В обґрунтуванні позовних вимог, податковий орган зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг із земельного податку в сумі 16364,23 грн, який підлягає примусовому стягненню.

Відповідач заперечував проти позову та вказав, що не має у власності об'єктів оподаткування та не є платником земельного податку, а відтак вважає нарахування податкового боргу позивачем протиправним.

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 23.10.2021 року адміністративний позов залишено без руху. 04.11.2021 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову, у зв'язку із цим, судом відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

23.11.2021 р. від відповідача надійшла заява із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 29.11.2021 р. призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 20.12.2021 р.

У судове засідання 20.12.2021 р. з'явились усі учасники справи. Відповідач повідомив, що не має у власності об'єктів оподаткування та не є платником земельного податку. У зв'язку із необхідністю з'ясування позивачем обставин нарахування відповідачу податкових зобов'язань із земельного податку, в судовому засіданні оголошено перерву до 24.01.2022 року.

Судове засідання 24.01.2022 р. не відбулось у зв'язку із перебуванням головуючого судді у відпустці. Розгляд справи призначено на 10.02.2022 року.

У судове засідання 10.02.2022 р. з'явились усі учасники справи. Під час судового розгляду справи виникла необхідність оголошення перерви для подання позивачем клопотання про витребування додаткових доказів по справі.

21.02.2022 р. від представника позивача надійшло клопотання про витребування додаткових доказів по справі.

Ухвалою суду від 22.02.2022 р. задоволено клопотання представника позивача про витребування додаткових доказів по справі. Витребувано у Мамаївської сільської об'єднаної територіальної громади інформацію та завірені належним чином копії доказів щодо правовстановлюючих та/або договірних документів відносно ОСОБА_1 , як платника земельного податку, власника земельних ділянок, власника земельних часток (паїв), землекористувача земельних ділянок, що розташовані на території Мамаївської сільської об'єднаної територіальної громади.

23.03.2022 р. до суду надійшла від Мамаївської сільської ради інформації щодо власників земельних ділянок: (01.03) для ведення особистого селянського господарства не більш як 2 га, площею 0,18 га ( АДРЕСА_1 ), Мамаївці - с/г2 (133е-І); (03.11) нежитловий фонд (окремі будівлі, споруди та їх частини), площею 0,056 га, Мамаївці, ( ОСОБА_2 ); (01.01) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (земельна частка-пай), площею 1,7265 га, ОСОБА_3 , (Мамаївці - пай).

У зв'язку із надходженням від Мамаївської сільської ради витребуваних доказів, суд вирішив продовжити справу у порядку письмового провадження.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Згідно розрахунку заборгованості відповідач має узгоджений податковий борг на загальну суму 16364,23 грн із земельного податку. (а.с. 4).

Податковий борг із земельного податку в сумі 16364,23 грн утворився на підставі податкового повідомлення-рішення №5624011-2405-2406 від 07.05.2021 р. в якому визначено податкові зобов'язання за 2021 рік в сумі 22,54 грн; податкового повідомлення-рішення №5624014-2405-2406 від 07.05.2021 р. в якому визначено податкові зобов'язання за 2021 рік в сумі 4552,41 грн; податкового повідомлення-рішення №0063225206 від 25.07.2019 р., прийнятого відповідно до акта №944/2413-52-06/2840012337 від 16.07.2019 р., в якому нараховано штрафні санкції в сумі 2676,68 грн; податкового повідомлення-рішення №4254317-5206-2406 від 10.05.2019 р., в якому визначено податкові зобов'язання за 2019 рік в сумі 4552,41 грн; податкового повідомлення-рішення №4254315-5206-2406 від 10.05.2019 р. в якому визначено податкові зобов'язання за 2019 рік в сумі 12,13 грн; податкового повідомлення-рішення №7025290-5207-2406 від 28.05.2020 р., в якому визначено податкові зобов'язання за 2020 рік в сумі 4552,41 грн; податкового повідомлення-рішення №7025288-5207-2406 від 28.05.2021 р. в якому визначено податкові зобов'язання за 2020 рік в сумі 22,54 грн; . (а.с. 5, 13-17).

Вказані податкові повідомлення - рішення прийняті на підставі інформації Мамаївської сільської об'єднаної територіальної громади щодо платника земельного податку (власника земельних ділянок / власника земельних часток (паїв) / землекористувача) ОСОБА_1 , а саме щодо земельних ділянок: (01.03) для ведення особистого селянського господарства не більш як 2 га, площею 0,18 га ( АДРЕСА_1 ), Мамаївці - с/г2 (133е-І); (03.11) нежитловий фонд (окремі будівлі, споруди та їх частини), площею 0,056 га, ОСОБА_3 , ( ОСОБА_2 ); (01.01) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (земельна частка-пай), площею 1,7265 га, ОСОБА_3 , (Мамаївці - пай). (а.с. 73).

Крім того, на підтвердження податкового боргу, позивач надав суду відомості з облікової картки платника податку на загальну суму - 16364,23 грн, податкову вимогу від 05.09.2019 р. №84566-52 в сумі 7214,33 грн (а.с. 6, 11-12, 74-76)

Також матеріали справи містять рішення Мамаївської сільської ради: від 02.07.2018 р. №196-08/18 про встановлення місцевих податків та зборів на 2019 рік; від 05.07.2019 р. №204-17/19 про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків і зборів на 2020 рік. (а.с. 18-44).

На виконання ухвали суду від 22.02.2022 р. Мамаївська сільська рада надала інформацію від 23.03.2022 р. №368 що земельні ділянки, а саме: для ведення особистого селянського господарства не більше як 2 га, площею 0.18 га (Мамаївці, 59343, Конституції, 20) Мамаївці - с/2 (133е-1), згідно земельно - шнурової книги 2002 обліковується за померлим - ОСОБА_4 батьком ОСОБА_1 ; (03.11) нежитловий фонд (окремі будівлі, споруду та їх частини), площею 0.056 га на якій розташовані будівлі, які на праві приватної власності належать померлій ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ОСОБА_5 мати ОСОБА_1 , у комунальній власності; (01.01) земельна ділянка, площею 1.7265 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пай) належить на праві власності померлій ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ОСОБА_5 .

Мотивувальна частина

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Згідно п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з пп. 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування земельним податком є: земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування.

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про яку відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об'єкт оподаткування.

Згідно з положеннями п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Відповідно до п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Згідно з п. 287.5 ст. 287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад або рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.

Як встановлено судовим розглядом справи, податковий орган нарахував позивачу податкові зобов'язання із земельного податку за 2019-2021 роки на підставі інформації Мамаївської сільської об'єднаної територіальної громади щодо платника земельного податку (власника земельних ділянок / власника земельних часток (паїв) / землекористувача) ОСОБА_1 , а саме щодо земельних ділянок: (01.03) для ведення особистого селянського господарства не більш як 2 га, площею 0,18 га ( АДРЕСА_1 ), Мамаївці - с/г2 (133е-І); (03.11) нежитловий фонд (окремі будівлі, споруди та їх частини), площею 0,056 га, Мамаївці, ( ОСОБА_2 ); (01.01) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (земельна частка-пай), площею 1,7265 га, ОСОБА_3 , (Мамаївці - пай).

Водночас, на виконання ухвали суду від 22.02.2022 р. Мамаївська сільська рада надала інформацію від 23.03.2022 р. №368 що земельні ділянки, а саме: для ведення особистого селянського господарства не більше як 2 га, площею 0.18 га (Мамаївці, 59343, Конституції, 20) Мамаївці - с/2 (133е-1), згідно земельно - шнурової книги 2002 обліковується за померлим - ОСОБА_4 батьком ОСОБА_1 ; (03.11) нежитловий фонд (окремі будівлі, споруду та їх частини), площею 0.056 га на якій розташовані будівлі, які на праві приватної власності належать померлій ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ОСОБА_5 мати ОСОБА_1 , у комунальній власності; (01.01) земельна ділянка, площею 1.7265 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (пай) належить на праві власності померлій ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) ОСОБА_5 .

Згідно п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Таким чином, нарахування відповідачу податкових зобов'язань із земельного податку відбулось на об'єкти оподаткування, які не перебувають у його власності чи користуванні, а перебували у власності та користуванні його померлих батьків. Водночас податковий орган не надав суду доказів та не довів суду того, що позивач є власником (спадкоємцем) та користувачем вказаних земельних ділянок, відповідно до яких здійснено нарахування зазначених податкових зобов'язань. На підставі зазначеного, судом встановлено, що податковим органом необґрунтовано сформовано податковий борг відповідача із земельного податку за 2019-2021 роки, а тому даний позов подано безпідставно.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивачем не доведено суду правомірність заявленого позову та обґрунтованість нарахованого відповідачу податкового боргу із земельного податку, у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволені позову.

Судові витрати

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, у зв'язку із відмовою у задоволені позову суб'єкта владних повноважень та оскільки відповідач не надав суду доказів понесених витрат із розглядом справи, суд не вирішує вказаного питання.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 241, 250, 257 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Відмовити у задоволені позову у повному обсязі.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування сторін:

позивач: Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул.Героїв Майдану, 200-А, м. Чернівці, 58013, ЄДРПОУ 44057187).

відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код РНОКПП НОМЕР_1 ).

Суддя Т.М. Брезіна