Рішення від 29.04.2022 по справі 600/6911/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 квітня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/6911/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

08.12.2021 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки з 13.08.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 31.01.2001 позивачу призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Після досягнення 60-річного віку, 13.08.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком.

Листом №2400-1704-8/29970 від 28.08.2021 позивачу повідомлено про відмову у призначенні пенсії за віком, оскільки розмір даної пенсії є меншим за розмір отримуваної пенсії за вислугу років.

Листом №2400-1702-8/39508 від 08.11.2021 позивачу надано розрахунок його пенсії за вислугу років та повідомлено про відсутність підстав для переведення на пенсію за віком. При цьому, в даному листі не наведено підстав для відмови в призначенні пенсії за віком, та не надано розрахунку розміру пенсії за віком, оскільки він, як вбачається із листа відповідача, ще уточняється.

Листом №2400-1702-8/42274 від 25.11.2021 позивачу повідомлено, що позивачу з 13.08.2021 було переведено із пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Разом із тим, повідомлено, що для обчислення пенсії враховано заробітну плату за період роботи з 01.09.1989 по 31.08.1994 (згідно довідки про заробіток), індивідуальний середньомісячний коефіцієнт якої складає 1,38620.

Позивач вважає, що оскільки він до 13.08.2021 не отримував пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідач в даному випадку мав призначити пенсію, а не перевести з одного виду пенсії на інший, та відповідно при призначенні пенсії застосувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018 -2020 роки.

Виходячи з вищенаведеного, вважає, що дії відповідача щодо обчислення розміру пенсії за віком позивача без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки є протиправними та необґрунтованими.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що з 31.01.2001 позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію за вислугу років, яку призначено згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ.

З 13.08.2021 за заявою позивача, здійснено переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.

26.10.2021 позивач звернувся до Головного управління із заявою про призначення пенсії за віком та застосувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення. Листом від 08.11.2021 Головне управління повідомило позивача про відсутність підстав для застосування середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, немає.

Відповідач зауважив, що чинним законодавством передбачено застосування показника середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передують року звернення за пенсією, лише в одному випадку, а саме: якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата, визначена ч. 2 ст. 40 цього Закону для призначення пенсії.

Також відповідач зазначив, що показники страхового стажу та заробітної плати, місячний розмір пенсійної виплати позивача становить 2868,40 грн, із яких: 2683,0 грн - основний розмір пенсії за віком відповідно до ст. 27 Закону №1058-IV; 185,40 грн - доплата за 10 років страхового стажу понад необхідних для чоловіків 25 років, згідно ч. 1 ст. 28 Закону №1058-IV (1854,00 грн х 10%, де 1854,00 грн - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений з 0107.2021).

Ухвалою суду від 09.12.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 08.04.2002 Вижницьким РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с. 8-10).

13.08.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою в якій просив призначити йому пенсію за віком застосувати показник середньої заробітної плати по Україні з якої сплачено страхові внески за три роки що передують року звернення за призначення пенсії за віком, а саме за 2018-2020 роки (а.с. 11).

Листом від 28.08.2021 №2400-1704-8/29970 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивача про відмову в переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком згідно ст. 55 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом від 08.11.2021 №2400-1702-8/39508 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивача, що підстав для застосування середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018-2020 роки при переведенні з одного виду пенсії на інший немає. За наявними документами підстав для переведення позивача з одного виду пенсії на інший немає. Зауважено, що пенсія обчислюється виходячи із найбільш доцільного варіанту для її розрахунку, передбаченого законодавством (а.с. 4-5).

Листом від 25.11.2021 №2400-1702-8/42274, в доповнення до раніше наданих роз'яснень листом від 08.11.2021 №2400-1702-8/39508, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивача, що підстав для застосування середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2018-2020 роки при переведенні з одного виду пенсії на інший немає. Пенсія обчислена у відповідності до норм чинного законодавства України (а.с. 6).

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо обчислення розміру пенсії за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск: К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кз№);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.

Суд звертає увагу, що 31.01.2001 позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV позивач звернувся вперше.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 26.03.2019 у справі №335/13242/16-а (2-а/335/33/2017), від 31.05.2019 у справі №314/272/17 (2-а/314/33/2017) та від 31.03.2020 у справі №348/1296/17.

Таким чином, оскільки позивач до 13.08.2021 не отримував пенсію відповідно до Закону №1058-IV, відповідач в даному випадку мав призначити позивачу пенсію, а не перевести з одного виду пенсії на інший, та відповідно при призначенні пенсії застосувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки.

Виходячи з вищенаведеного, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо обчислення розміру пенсії за віком позивача без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки є протиправними та необґрунтованими, тому суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо обчислення розміру пенсії за віком ОСОБА_1 без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки з 13.08.2021, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн 00 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, площа Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецька область, 58002).

Суддя В.О. Григораш