27 квітня 2022 року ЛуцькСправа № 140/18/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації до Луківської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Керівник Ковельської окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації звернувся з позовом до Луківської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не виконання вимог чинного законодавства України щодо виготовлення облікової документації на об'єкт культурної спадщини національного значення - “Дзвіниця церкви Святої Параскеви” 1723 року, охоронний номер №135/2 та подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управлінню культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації про занесення такого об'єкта до Державного реєстру нерухомих пам'яток України; зобов'язання відповідача виконати вимоги чинного законодавства України щодо виготовлення облікової документації на об'єкт культурної спадщини національного значення - “Дзвіниця церкви Святої Параскеви” 1723 року, охоронний номер №135/2 та подати пропозицію органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управлінню культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації про занесення такого об'єкта до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами вивчення стану дотримання вимог законодавства у сфері охорони і використання об'єктів та пам'яток культурної спадщини встановлено порушення вимог законодавства щодо незанесення об'єктів культурної спадщини місцевого значення, що розташовані на території Луківської селищної ради Ковельського району Волинської області, до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Так, за результатами здійснення окружною прокуратурою моніторингу Державного реєстру нерухомих пам'яток України встановлено, що в Державному реєстрі нерухомих пам'яток України з об'єктів культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території Луківської селищної ради Ковельського району Волинської області, пам'ятки культурної спадщини місцевого значення не обліковуються.
Водночас, відповідно до листа Луківської селищної ради №645/3.3/2-21 від 12.10.2021 на території Луківської селищної ради наявні об'єкти культурної спадщини, не внесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Ковельською окружною прокуратурою 09.12.2021 на адресу Луківської селищної ради скеровано запит про надання інформації щодо виготовлення органом місцевого самоврядування облікової документації відносно пам'ятки архітектури місцевого значення «Дзвіниця церкви Святої Параскеви», скерування документації на розгляд уповноваженому органу вищого рівня.
Зі змісту листа Луківської селищної ради № 803/3.3/2-21 від 09.12.2021 вбачається, що Луківська селищна рада планує виготовляти облікову документацію лише у 2022 році.
Невжиття Луківською селищною радою заходів щодо подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України не сприяє запобіганню руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпеченню захисту, збереженню, утриманню, відповідному користуванню, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.
Разом з тим Закон України «Про охорону культурної спадщини» покладає на Луківську селищну раду обов'язок забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на території селища Луків (п.1 ч.2 ст.6 Закону).
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 26.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).
Копія ухвали від 26.01.2022 про відкриття провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу засобами поштового зв'язку та отримана 31.01.2022.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Ковельською окружною прокуратурою Волинської області за результатами вивчення стану дотримання вимог законодавства у сфері охорони і використання об'єктів та пам'яток культурної спадщини встановлено порушення вимог законодавства щодо незанесення об'єктів культурної спадщини місцевого значення, що розташовані на території Луківської селищної ради Ковельського району Волинської області, до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Так, за результатами здійснення окружною прокуратурою моніторингу Державного реєстру нерухомих пам'яток України встановлено, що в Державному реєстрі нерухомих пам'яток України з об'єктів культурної спадщини місцевого значення, що знаходяться на території Луківської селищної ради Ковельського району Волинської області, пам'ятки культурної спадщини місцевого значення не обліковуються.
Відповідно до листа Луківської селищної ради №645/3.3/2-21 від 12.10.2021 на території Луківської селищної ради наявні об'єкти культурної спадщини, не внесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Ковельською окружною прокуратурою 09.12.2021 на адресу Луківської селищної ради скеровано запит про надання інформації щодо виготовлення органом місцевого самоврядування облікової документації відносно пам'ятки архітектури місцевого значення «Дзвіниця церкви Святої Параскеви», скерування документації на розгляд уповноваженому органу вищого рівня.
Зі змісту листа Луківської селищної ради № 803/3.3/2-21 від 09.12.2021 вбачається, що Луківська селищна рада планує виготовляти облікову документацію лише у 2022 році.
Керівник Ковельської окружної прокуратури, вважаючи, бездіяльність Луківської селищної ради щодо виготовлення органом місцевого самоврядування облікової документації відносно пам'ятки архітектури місцевого значення «Дзвіниця церкви Святої Параскеви» протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені Законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України від 14.10.2014 №1697-V1І “Про прокуратуру” та статтею 53 КАС України.
Згідно з частинами першою, третьою, четвертою статті 23 цього Закону представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.
Як визначено частинами четвертою та п'ятою статті 53 КАС України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
В даному випадку прокурор звернувся до суду із позовом на захист інтересів держави щодо виготовлення органом місцевого самоврядування облікової документації відносно пам'ятки архітектури місцевого значення, та у зв'язку із відсутністю органу, який має повноваження щодо звернення із позовом у спірних правовідносинах, набув статусу позивача, обґрунтувавши підстави представництва в суді.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері культурної спадщини регулює Закон України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000.
Зі змісту преамбули Закону України «Про охорону культурної спадщини» (далі - Закон) вбачається, що об'єкти культурної спадщини, які знаходяться на території України, охороняються державою. Охорона об'єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Положеннями статті 1 Закону передбачено, що об'єкт культурної спадщини - визначне місце, споруда (витвір), комплекс (ансамбль), їхні частини, пов'язані з ними рухомі предмети, а також території чи водні об'єкти (об'єкти підводної культурної та археологічної спадщини), інші природні, природно-антропогенні або створені людиною об'єкти незалежно від стану збереженості, що донесли до нашого часу цінність з археологічного, естетичного, етнологічного, історичного, архітектурного, мистецького, наукового чи художнього погляду і зберегли свою автентичність.
Пам'ятка культурної спадщини - об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (не включення) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Відповідно до абз. 6 ст.1 Закону охорона культурної спадщини - система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку (виявлення, наукове вивчення,
класифікація, державна реєстрація), запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження, утримання, відповідного використання, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.
Згідно з ст.13 Закону об'єкти культурної спадщини незалежно від форм власності відповідно до їхньої археологічної, естетичної, етнологічної, історичної, мистецької, наукової чи художньої цінності підлягають реєстрації шляхом занесення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки.
З Державного реєстру нерухомих пам'яток України вбачається, що «Дзвіниця церкви Святої Параскеви» 1723 року як об'єкт культурної спадщини, до такого реєстру не внесені.
Згідно з ч.1 ст.3 Закону до спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини належить, зокрема, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчі органи рад - органи, які створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах ( у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Стаття 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що до системи місцевого самоврядування входять виконавчі органи рад. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Одночасно п.п.10 п.«б» ст.32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад делеговано повноваження у сфері освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту та забезпечення охорони пам'яток історії та культури, збереження та використання культурного надбання.
При цьому частиною 2 статті 6 Закону передбачено, що до повноважень виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить: 1) забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; 2) подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об'єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, внесення змін до нього та про занесення відповідної території до Списку історичних населених місць України; 5) забезпечення захисту об'єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження; 6) організація розроблення відповідних програм охорони культурної спадщини.
Правовий аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що у даному випадку саме на відповідача - Виконавчий комітет Луківської селищної ради покладається обов'язок подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації про занесення «Дзвіниця церкви Святої Параскеви» 1723 року до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Разом з тим, з пунктів 1 та 2 Розділу IV Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, затвердженого наказом Міністерства культури України №158 від 11.03.2013 «Про затвердження Порядку обліку об'єктів культурної спадщини» (далі - Порядок), вбачається, що для розгляду питання занесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України необхідною є облікова документація.
Відповідно до пункту 1 Розділу III Порядку облікова документація складається на об'єкт культурної спадщини та містить дані щодо його цінності, характерних властивостей, що становлять його історико-культурну цінність, етапів розвитку, просторових, функціональних характеристик, стану збереження, а також дані проведених досліджень (далі - облікова документація).
У відповідності до пункту 3 Розділу III Порядку передбачено, що облікова документація складається з: облікової картки за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; історичної довідки; матеріалів фотофіксації сучасного стану об'єкта: фото загального вигляду, фото об'єкта в контексті (навколишньому середовищі), фото найбільш цінних (характерних) елементів об'єкта, фото рухомих об'єктів (деталей), фото інтер'єрів, фото загроз (дії негативних чинників); акта стану збереження за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.
Також, пунктом 5 Порядку визначення категорій пам'яток, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 452 від 22.05.2019 «Про затвердження Порядку визначення категорій пам'яток», визначено, що попередню оцінку відповідності об'єкта культурної спадщини ознакам, визначеним у пунктах 3 і 4 цього Порядку, проводить розробник облікової документації, що складається відповідно до Порядку обліку об'єктів культурної спадщини, який затверджується Мінкультури.
З наведеного вбачається, що занесенню об'єкта культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам'яток України передує певна робота спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини, до яких належить і Виконавчий комітет Луківської селищної ради, та до повноважень якого віднесено виготовлення облікової документації на об'єкти культурної спадщини, що знаходяться на території Луківської селищної ради та подання пропозицій управлінню культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації про занесення таких до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Водночас з листа Луківської селищної ради вбачається, що облікова документація об'єкта культурної спадщини, розташованого на території Луківської селищної об'єднаної територіальної громади, відсутня.
Невжиття Луківською селищною радою заходів щодо подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня про занесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України не сприяє запобіганню руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпеченню захисту, збереженню, утриманню, відповідному користуванню, консервації, реставрації, ремонту, реабілітації, пристосування та музеєфікації об'єктів культурної спадщини.
Разом з тим, Закон України «Про охорону культурної спадщини» покладає на Луківську селищну раду обов'язок забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на території селища Луків (п.1 ч.2 ст.6 Закону).
Отже слід зазначити, що об'єкти культурної спадщини є надбанням українського народу загалом та відповідної територіальної громади зокрема, оскільки несуть собою велику цінність для розвитку історичної, етнічної, культурної самобутності держави і саме на органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до Закону покладено обов'язок щодо їх охорони та забезпечення їх належного догляду та збереження.
Таким чином, наведене свідчить про невиконання Луківською селищною радою положень Закону України «Про охорону культурної спадщини» та вищезазначених підзаконних актів, та в підсумку, бездіяльність такого.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову повністю шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у невиготовленні органом місцевого самоврядування облікової документації відносно пам'ятки архітектури місцевого значення та зобов'язання вчинити дії, спрямовані на виготовлення органом місцевого самоврядування облікової документації відносно пам'ятки архітектури місцевого значення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки докази про такі судові витрати суду не надано, то підстави для їх розподілу відсутні, а судовий збір, сплачений платіжним дорученням від 22.12.2021 №3063 у сумі 2 270,00 грн., у цьому випадку відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 189, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Луківської селищної ради щодо не виконання вимог чинного законодавства України щодо виготовлення облікової документації на об'єкт культурної спадщини національного значення - “Дзвіниця церкви Святої Параскеви” 1723 року, охоронний номер №135/2 та подання пропозицій органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управлінню культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації про занесення такого об'єкта до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Зобов'язати Луківську селищну раду виконати вимоги чинного законодавства України щодо виготовлення облікової документації на об'єкт культурної спадщини національного значення - “Дзвіниця церкви Святої Параскеви” 1723 року, охоронний номер №135/2 та подати пропозицію органу охорони культурної спадщини вищого рівня - Управлінню культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації про занесення такого об'єкта до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Керівник Ковельської окружної прокуратури Волинської області, адреса: 45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Шевченка, 7 в інтересах держави в особі Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації, адреса: 43027, м. Луцьк, Київський Майдан, 9.
Відповідач: Луківська селищна рада, адреса: 44810, Волинська область, с. Луків, вул. Незалежності, 7.
Суддя Ю.Ю. Сорока