Ухвала від 22.04.2022 по справі 569/4526/22

Справа № 569/4526/22

1-кс/569/1677/22

УХВАЛА

про обрання запобіжного заходу у вигляді

тримання під вартою

22 квітня 2022 року м.Рівне

Слідча суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , прокурора ОСОБА_4 , захисника підозрюваної ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_6 , розглянувши в судовому засіданні в м. Рівне клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу управління Служби безпеки України в Рівненській області ОСОБА_3 , погоджене начальником відділу нагляду за додержанням законів органами СБУ та Державної прикордонної служби Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_4 , подане в рамках кримінального провадження № 22022000000000081 від 10.03.2022 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України про обрання запобіжного заходу тримання під вартою підозрюваному ОСОБА_5 , -

ВСТАНОВИЛА:

Слідчим відділом управління Служби безпеки України в Рівненській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22022000000000081 від 10.03.2022 року, за підозрою громадян Російської Федерації у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України (далі - це ж кримінальне провадження).

06.04.2022 року, в рамках кримінального провадження складено письмове повідомлення про підозру громадянці Російської Федерації ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 110 КК України.

Відповідно до Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18 січня 2018 року № 2268-VIII визначено, що збройна агресія Російської Федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності.

Згідно підозри 15.02.2022 року Державна Дума Російської Федерації звернулася до Президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність «самопроголошених Донецької та Луганської народних республік».

18.02.2022 року керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей повідомлено про проведення евакуації місцевого населення тимчасово окупованих територій України до Ростовської області, що пояснювалося вигаданими застереженнями про те, що Збройні Сили України мають намір атакувати тимчасово окуповані території та здійснити їх силове повернення під контроль України.

19.02.2022 року вказаними особами було оголошено так звану загальну мобілізацію жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей.

21.02.2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до Президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік, що було підтримано вищим керівництвом РФ, які входять до складу Ради безпеки РФ.

Цього ж дня Президент Російської Федерації підписав указ про визнання незалежності Донецької народної республіки та Луганської народної республіки.

22.02.2022 року Президент Російської Федерації підписав з керівниками російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей договори про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, які в той же день ратифіковані Державною думою та Радою Федерації РФ.

В цей же день Президент Російської Федерацію, реалізуючи злочинний план, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до Ради Федерації РФ звернення про використання Збройних Сил РФ за межами РФ, яке було задоволено.

23.02.2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до Президента Російської Федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих Донецької та Луганської народних республік».

24.02.2022 року, о 5 годині Президент Російської Федерації оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні.

В подальшому цього ж дня Збройними Силами РФ, які діяли за наказом керівництва РФ і ЗС РФ, віроломно здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань РФ здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна.

У період з 5 години 24.02.2022 року та щонайменше до 06.04.2022 року (включно) підрозділи ЗС та інших військових формувань РФ здійснюють спроби окупації українських міст, які супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.

У свою чергу, депутат Державної Думи Федеральних Зборів РФ ОСОБА_5 , будучи представником влади РФ, уповноваженим приймати участь у засіданнях палати і голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких питання ратифікації міжнародних договорів Російської Федерації, діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з іншими депутатами та представниками влади і ЗС Російської Федерації, усвідомлюючи явну злочинність власних дій та передбачаючи можливість настання тяжких наслідків, у тому числі загибелі людей, зокрема й цивільного населення, розуміючи, що він порушує встановлений ст.ст. 1-3, 68 Конституції України державний устрій та порядок, посягає на суверенітет та територіальну цілісність України, з метою зміни меж її території та розширення впливу РФ, з мотивів перешкоджання Євроінтеграційному курсу розвитку України, відновлення контролю Російської Федерації над політичними та економічними процесами в Україні, усвідомлюючи, що інші співучасники діють всупереч вимогам пунктів 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року, порушують принципи Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року та вимоги частини 4 статті 2 Статуту ООН та Декларації Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХIХ), ст. 1-3, 68 Конституції України, 15 лютого 2022 року, за адресою Російська Федерація, м. Москва, вул. Охотний ряд, буд. 1, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів РФ, де підтримав постанову із зверненням до Президента Російської Федерації з проханням розглянути питання про визнання Російською Федерацією самопроголошених Донецької та Луганської народних республік, як самостійних, суверенних і незалежних держав, а також 22 лютого 2022 року, за тією ж адресою, прийняв участь у засіданні Державної Думи Федеральних Зборів РФ, де підтримав ратифікацію Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою Донецької народною республікою та Договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу між РФ і так званою Луганською народною республікою, у такий спосіб ОСОБА_5 , будучи представником влади, за попередньою змовою групою осіб, вчинила умисні дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, які призвели до загибелі людей та інших тяжких наслідків.

Зазначені рішення Державної думи Федеральних Зборів РФ були частиною злочинного плану, так як сам факт їх існування використовувався при створенні приводів для ескалації воєнного конфлікту і був спробою виправдання агресії перед громадянами Російської Федерації та світовою спільнотою.

Дії РФ призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.

Підозра ОСОБА_5 у вчинені вказаного вище злочину обґрунтовується протоколами оглядів та іншими матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022000000000081 від 10.03.2022 року у своїй сукупності.

Слідчий у клопотанні вказує, що 13.04.2022 року підозрюваноій ОСОБА_5 оголошено у державний та міжнародний розшук, здійснення якого доручено співробітникам відділу контррозвідки управління Служби безпеки України в Рівненській області.

Слідчий у клопотанні доводить про необхідність в обранні відносно підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, покликаючись на вищенаведені обставини кримінального правопорушення та наявності ризиків, передбачених п. п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, мотивуючи наступним.

На даний час, підозрювана ОСОБА_5 перебуває на території країни, визнаною Верховною Радою України, країною-агресором, а саме на території Російської Федерації, з метою уникнення кримінальної відповідальності за вчинене ним інкриміноване кримінальне правопорушення. Враховуючи характер кримінального правопорушення та покарання у вигляді позбавлення волі, що загрожує ОСОБА_5 у разі визнання її судом винуватою, остання переховується від органів досудового розслідування та суду на території Російської Федерації, і на виклики до органу досудового розслідування не з'являється, існує ризик передбачений п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України. Підозрювана брала безпосередню учать у голосуванні за звернення до Президента Російської Федерації з проханням розглянути питання про визнання Російською Федерацією самопроголошених Донецької та Луганської народних республік, як самостійних, суверенних і незалежних держав, а також за прийняття закону про ратифікацію договору з ДНР та ЛНР про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу, наслідком яких стало повномасштабне вторгнення ЗМ РФ на територію України та застосування зброї, в тому числі і щодо мирного населення, здійснення руйнувань інфраструктури, цивільних об'єктів, то йому відомі усі обставини проведення такого голосування, осіб, які могли надавати вказівки щодо голосування за вказані рішення, в тому числі у вигляді матеріальних носіїв (документи, переписки, тощо), які він може знищити, сховати, спотворити з метою уникнення кримінальної відповідальності та приховування усіх причетних до цього осіб, що є ризиком передбаченим п.2 ч.1 ст. 177 КПК України.

Також ОСОБА_5 може незаконно впливати на інших свідків, підозрюваних у даному кримінальному провадженні, оскільки входить до партії «Єдина Росія» (рос. «Единая Россия»), а тому може забезпечити формування взаємоузгоджених дій з іншими членами однієї партії, з метою подальшого виправдання вчинених ним дій з метою уникнення кримінальної відповідальності, що є ризиком передбачений п.3 ч.1 ст. 177 КПК України.

Ризик передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, існує, зважаючи на те, що ОСОБА_5 продовжує свою діяльність як депутата та як члена партії «Єдина Росія» (рос. «Единая Россия»), яка уповноважений приймати участь у засіданнях палати і голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, серед яких питання ратифікації міжнародних договорів Російської Федерації, що може призвести до вчинення ним нових злочинів, в тому числі проти основ національної безпеки України, що можуть виразитись у голосуванні за прийняття аналогічних законів та звернень щодо визнання інших квазідержавних утворень та подальшої ескалації збройного конфлікту.

Покликаючись на наведене, положення ч.6 ст.193 КПК України, враховуючи складну суспільно-політичну ситуацію в Україні на даний час, за умов проведення відповідними силовими підрозділами України бойових дій, направлених на оборону та деокупацію окремих території України, небезпеку вчинення підозрюваним вищезазначених дій яка носить підвищений характер, що вимагає більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства, слідчий просить обрати підозрюваній ОСОБА_5 запобіжний захід тримання під вартою, оскільки жоден інший більш м'який запобіжний захід, не зможе забезпечити запобігання існуючим ризикам та процесуальної поведінки підозрюваного.

Прокурор та слідчий просили клопотання задоволити.

Захисник підозрюваної ОСОБА_5 адвокат ОСОБА_6 клопотання заперечив, вказав, що заявлені стороною обвинувачення ризики є необґрунтованими, просив відмовити у задоволенні клопотання.

Дослідивши клопотання та додані матеріали, заслухавши учасників розгляду клопотання,слідчий суддя приходить до наступного висновку.

06.04.2022 року, громадянці Російської Федерації ОСОБА_5 , з дотриманням положень ст.ст. 278, 134, ч.8 135 КПК України, вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.110 КК України, шляхом розміщення в засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий Кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Повідомлення про підозру вручено також захиснику підозрюваного адвокату ОСОБА_6 ..

Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.

Надані стороною обвинувачення докази, вказують на обґрунтовану підозру у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 110 КК України.

За правилами ч.6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.

Постановою старшого слідчого слідчого відділу управління Служби безпеки України в Рівненській області ОСОБА_3 від 13.04.2022 року оголошено державний та міжнародний розшук підозрюваної у даному кримінальному провадженні ОСОБА_5 .

15.04.2022 року, ухвалою слідчого судді Рівненського міського суду Рівненської області, надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022000000000081 від 10.03.2022 року.

Відповідно до матеріалів кримінального провадження, що долучені до даного клопотання, ОСОБА_5 перебуває на території Російської Федерації, що стверджується листом відділу КІБ УСБ України в Рівненській області №28/441 від 12.04.2022 року.

У клопотанні, та під час його розгляду, стороною обвинувачення доведено про існування ризиків передбачених п.п.1, 2, 3, 5 ч.1 ст. 177 КПК України.

Так, ОСОБА_5 перебуваючи за межами України, не з'являється на виклики без поважних причин, переховується на території Російської Федерації і беручи до уваги тяжкість інкримінованого кримінального правопорушення, яке відповідно до ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином, та передбачає покарання безальтернативно позбавлення волі, існує ризик передбачений п.1 ч.1 ст.177 КПК України, що підозрюваний, з метою уникнення від кримінальної відповідальності може переховуватись від органу досудового розслідування та суду.

Підозрюваний, як брав безпосередню учать у голосуванні за звернення до Президента Російської Федерації за вищевказані у клопотанні рішення, наслідком яких стало повномасштабне вторгнення ЗМ РФ на територію України, йому відомі усі обставини проведення такого голосування, осіб, які могли надавати вказівки щодо голосування за вказані рішення, в тому числі у вигляді матеріальних носіїв (документи, переписки, тощо), які він може знищити, сховати, спотворити, що є ризиком передбаченим п.2 ч.1 ст. 177 КПК України.

З огляду на обставини вчинення кримінального правопорушення, існує ризик передбачений п.3 ч.1 ст. 177 КПК України, тобто підозрювана ОСОБА_5 може забезпечити формування взаємоузгоджених дій з іншими членами однієї партії «Єдина Росія» (рос. «Единая Россия»), депутатом якої він являється, з метою подальшого виправдання вчинених ним дій та уникнення кримінальної відповідальності.

Ризик передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, існує, зважаючи на те, що ОСОБА_5 продовжує свою діяльність як депутата та як члена партії «Єдина Росія» (рос. «Единая Россия»), уповноважений приймати участь у засіданнях палати і голосувати за прийняття поставлених на голосування актів та інших питань, зокрема проти основ національної безпеки України, що може призвести до вчинення ним нових злочинів.

Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу.

За наявності обґрунтованої підозри у вчиненні громадянкою Російської Федерації ОСОБА_5 кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст. 110 КК України, доведення стороною обвинувачення існування ризиків передбачених п.п.1, 3,5 ч.1 ст. 177 КПК України, що підозрюваного оголошено державний та міжнародний розшук, останній перебуває на території Російської Федерації, яка Верховною Радою України визнана державою-агресором, і у даному кримінальному провадженні здійснюється спеціальне досудове розслідування, є доцільним обрати, в порядку ч.6 ст. 193 КПК України, відносно ОСОБА_5 запобіжний захід тримання під вартою.

Керуючись ст.ст.176-178,183,193-194,196 КПК України, слідча суддя,-

УХВАЛИЛА:

Клопотання задоволити.

Обрати підозрюваній ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці с. Новобайрамгулово, Учалінського району, Республіки Башкортостан, Російської Федерації, громадянці Російської Федерації, місце проживання невідоме, депутату Державної Думи Федеральних Зборів Російської Федерації, робоча адреса: АДРЕСА_1 , запобіжний захід - тримання під вартою.

Після затримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і не пізніш як через сорок вісім годин з часу його доставки до місця кримінального провадження, доставити підозрюваного до Рівненського міського суду Рівненської області для розгляду питання про застосування обраного запобіжного заходу або зміну на більш м'який.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Слідча суддя ОСОБА_1