СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/3982/22
пр. № 2-о/759/471/22
18 квітня 2022 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва
в складі:
головуючого судді Миколаєць І.Ю.,
при секретарі Стець Б.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою: ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), заінтересована особа: Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (03148, м. Київ, вул. Якуба Коласа, 6) про встановлення факту народження дитини,
У квітні 2022 року заявник ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дітей, в якій просить встановити факт народження дитини жіночої статі, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна, дитини жіночої статі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна, а також встановити дані про їх батьків: мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України; батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України.
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є батьками дітей ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна та ОСОБА_5 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України. Заявники зазначили, що провести державну реєстрацію народження ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у Святошинському відділі державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не являється можливим оскільки документи, що видані органами влади, створеними всупереч законодавству України, є недійсними та не створюють будь-яких правових наслідків.
Представник заявників в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання в якому просить розглядати заяву у його відсутність, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи - Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , є матір'ю дітей ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна та ОСОБА_5 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна.
Встановлення факту народження дітей необхідно для отримання свідоцтва про народження.
Факт народження дітей підтверджується виписним епікризом № 884 виданого 23.03.2018 року та виписним епікризом № 3663 виданого 28.11.2020 року.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ) є недійсним і не створює правових наслідків.
Статтею 7 Закону України «Про громадянство України» передбачено, що особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Статтею 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Згідно ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження її дитини.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
На підставі викладеного, суд доходить висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, тому що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявникам свідоцтва про народження їх дитини, виданого державним органом України.
Відповідно до ст.317 ЦПК України суд вважає за можливе допустити рішення до негайного виконання в частині щодо встановлення факту народження.
Керуючись: ст.ст.12,13,18,258,263,265,315,317,319,354 ЦПК України, ст. 144 СК України, Закону України «Про громадянство України», Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,
Заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), заінтересована особа: Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (03148, м. Київ, вул. Якуба Коласа, 6) про встановлення факту народження дитини, задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна, а також встановити дані про її батьків:
- мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України;
- батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України.
Встановити факт народження дитини жіночої статі, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сімферополь, АР Крим, Україна, а також встановити дані про її батьків:
- мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України;
- батько - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Можливість отримати інформацію щодо справи, учасники справи мають на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет. Веб-адреса сторінки: http://sv.ki.court.gov.ua
Суддя І.Ю.Миколаєць