Справа № 355/329/22
Провадження № 3/355/636/22
15 квітня 2022 року
Суддя Баришівського районного суду Київської області Червонописький В.С., розглянувши адміністративну справу, що надійшла з відділення поліції №1 Бориспільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого: АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч.1 ст. 130 КУпАП, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №184211 від 02.04.2022 вбачається, що 02.04.2022 о 18 год. 30 хв. в с. Коржі по вул. Шевченка Броварського району Київської області водій, ОСОБА_1 , керував автомобілем «HYUNDAY ACCENT» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився зі згоди водія у встановленому законом порядку із застосуванням спеціального технічного приладу Alkotest Drager 6810, результат якого 1,58 проміле, чим порушив п. 2.9 (а) ПДР України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, зазначених в протоколі, не визнав, та пояснив, що він 01.04.2022 року в м. Полтава зустрів знайомого ОСОБА_2 , який попросив допомогти, а саме з'їздити в якості водія в с. Перемога зафіксувати збитки, нанесені його господарству війною. 02.04.2022 року вони разом з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 вранці виїхали з м. Полтави. Проїхавши 350 км та зупиняючись на великій кількості блокпостів він виходив з автомобіля для огляду та запитував дорогу до с. Перемоги. В'їхали через с. Коржі в селище Баришівку. Перед тим, як їхати в с. Перемога ОСОБА_2 зайшов до Баришівського ВП та повідомив, що він має намір проїхати до села, що недавно було окуповане, для того, щоб задокументувати збитки по своєму господарству. В разі необхідності зв'яжеться з ними, якщо буде потрібна допомога. Вирушивши в напрямку с. Перемога, вони запитали в бійців тероборони дорогу. Так як мости були підірвані, вони змушені були повернутися в с. Коржі. Вони поїхали вздовж залізно дорожньої колії, але заблукали в лісі та загрузли в калюжі. Після чого попрямували до траси з надією та те, до знайдуть якийсь трактор. Нікого не зустрівши, повернулися назад та знову спробували своїми зусиллями витягти автомобіль з багнюки, але не змогли. Надворі почало смеркати. Зрозумівши, що ймовірніше всього їм доведеться ночувати в авто, вирішили повечеряти та випити пляшку горілки, яку купили по дорозі в м. Пирятині. ОСОБА_2 був стурбований через те, що була комендантська година, а їхній автомобіль видно з траси, щоб її не сприйняли як ворожий т/з, тому наполегливо по телефону намагався знайти трактор. Він видзвонив людей, які зголосилися допомогти. Через деякий час до них приїхали бійці з тероборони на вантажному автомобілі. Один з них сів за кермо HYUNDAY ACCENT. ОСОБА_1 теж їхав в ньому, але в якості пасажира. ОСОБА_2 їхав у вантажівці. Приїхавши в с. Коржі, повз них пройшов чоловік в цивільній формі, який впізнав ОСОБА_2 та почав неприязно з ним розмовляти. Після чого визвав автомобіль ДПС. Поліцейські по приїзду позашморгували руки пластиковими хомутами замість кайданок. Так вони стояли близько двох годин. ОСОБА_1 покликали до поліцейської машини і сказали, щоб задув Драгер. Потім йому надали для підписання протокол про адмінправопорушення. На запитання, що він повинен підписати, один з поліцейських насвітив йому в лице ліхтариком, та сказав, якщо хоче, щоб все закінчилося добре, треба підписати. ОСОБА_1 під тиском поставив свій підпис, достеменно не знаючи про що даний протокол. Пояснення, які додано до протоколу теж написали самі поліцейські та не дали навіть почитати, змусивши підписати. Надворі було темно, коли він ставив підписи, тому фізично бачити, що написано в протоколі та в поясненнях ОСОБА_1 не міг. Після чого їх посадили в автомобіль та довезли до Баришівського відділу поліції. По приїзду ОСОБА_1 побачив, що його автомобіль вже був припаркований біля відділку. Зауважив, оформлювали протокол два поліцейських, при цьому свідків не зупиняли та не відбирали їхні покази.
Повноважний представник ОСОБА_1 адвокат Дегтяренко В.Г. в судовому засіданні висловив суду клопотання про закриття провадження по справі. Підставою для закриття вважає численні порушення норм чинного законодавства при складанні протоколу, збиранні письмових доказів, а також самої процедури проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння. Вважає, що ОСОБА_1 не перебував за кермом автомобіля в стані алкогольного сп'яніння, тому дії працівників поліції називає упередженими та неправомірними. Просить закрити провадження по справі в зв'язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення.
Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_4 в судовому засіданні підтвердили покази ОСОБА_1 та пояснили наступне, що дійсно ОСОБА_1 поїхав разом з ОСОБА_2 в якості водія до с. Перемоги Броварського району Київської області. Разом з ними поїхали також і ОСОБА_5 та ОСОБА_4 . Стверджують, що ОСОБА_1 по дорозі до с. Коржі не вживав спиртні напої, оскільки був за кермом автомобіля «HYUNDAY ACCENT» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 . Після того, як машина застрягла на полі в калюжі поблизу залізної дороги, вони на чотирьох випили пляшку 0,5 л горілки. Категорично запевнили, що в подальшому ОСОБА_1 за кермо транспортного засобу не сідав.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , адвоката Дегтяренка В.Г. свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , дослідивши матеріали адміністративної справи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №184211 від 02.04.2022, роздруківку приладу Драгер, акт огляду на стан алкогольного сп'яніння, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, письмові пояснення ОСОБА_1 , свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , приходить до наступного.
Відповідно до п. 27 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» передбачено, що судам слід ураховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. При цьому керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Тобто, процес доказування має бути спрямований на доведення одночасно двох обставин: керування транспортним засобом і перебування у етапі сп'яніння (наркотичного чи алкогольного).
У нещодавній постанові Верховного Суду від 20.02.2019 №К/9901/21130/18 (справа №404/4467/16-а) йдеться, зокрема, про таке: «само по собі керування транспортним засобом розуміється, як технічна дія водія з метою приведення транспортного засобу в рух, зворушення з місця і, як наслідок, переміщення транспортного засобу в просторі. Експлуатація транспортного засобу передбачає використання цього транспортного засобу за призначенням, тобто з метою керування».
Слід зазначити, що дії ОСОБА_1 не відповідають визначенню поняття «керував транспортним засобом», адже він не керував транспортним засобом на момент пред'явлення йому підозри працівниками поліції. Матеріали справи не містять жодних доказів, які б підтверджувати такі дії останнього.
Керування транспортним засобом слід розуміти, як момент, коли транспортний засіб почав рухатися унаслідок запуску двигуна.
Тому є підстави вважати, що даний протокол є сфабрикованим і не відповідає дійсності.
Відповідно до ст.245 КпАП України завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При цьому обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга статті 251 КУпАП).
Також судами вищих інстанцій неодноразово зверталася увага на те, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів, але й актом обвинувачення особи у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, тому як і у кримінальному провадженні суд у справах про адміністративні правопорушення повинен бути неупередженим і безстороннім, а відтак не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу, самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, а судовий розгляд повинен провадитися виключно в межах обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, що зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення. Недотримання таких засад означатиме неминуче перебирання судом на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що в свою чергу є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (рішення Європейського суду з прав людини від 09.06.2011 у справі «Лучанінова проти України», заява №16347/02, заява №926/08, стаття 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», постанови Київського апеляційного суду від 24.12.2019 у справі №761/26744/19, від 23.09.2019 у справі №753/9705/19 та інші, які є остаточними в подібній категорії справ).
Нормою ст.266 КпАП України передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.
Крім того, п. 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції /затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року, передбачено, що у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Також, ІІ розділом Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції /затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року/, передбачено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Із метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Відповідно до абзацу п'ятого частини другої статті 16 Закону України «Про дорожній рух», підпункту «а» пункту 2.9 Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом, зокрема, у стані алкогольного сп'яніння. За вимогами пункту 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Частиною першою статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність як за керування транспортними засобами особами в стані, зокрема, алкогольного сп'яніння, так і за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження в встановленому порядку огляду на стан, зокрема, наркотичного сп'яніння.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами (постанова Верховного Суду від 15.03.2019 у справі №204/2352/16-а).
Також, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, вбачається, що 02.04.2022 о 18 год. 30 хв. в с. Коржі по вул. Шевченка Броварського району Київської області водій, ОСОБА_1 , керував автомобілем «HYUNDAY ACCENT» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння.
Проте ніяких інших доказів про те, що ОСОБА_1 дійсно здійснював рух на т/з, тобто керував автомобілем, зокрема і відеозапису із нагрудних боді-камер поліцейських суду не надано.
За правилами кодексу України про адміністративні правопорушення, притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом; провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності; застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином суд вважає, що в ході судового розгляду справи доказів доведеності вини ОСОБА_6 в тому що він 07.04.2022 о 18 год. 30 хв. в с. Коржі по вул. Шевченка Броварського району Київської області водій, ОСОБА_1 , керував автомобілем «HYUNDAY ACCENT» реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, суду не надано.
Наведені протиріччя та неузгодженість у своїй сукупності не дають суду підстав для висновку про винуватість ОСОБА_1 поза розумних сумнівів.
Ґрунтуючись на нормах статті 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
За вище викладених обставин суд приходить до висновку про те, що наявні в матеріалах справи докази не доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене та керуючись ст. 130, ст.ст. 247, 284 КУпАП, суддя, -
постановив:
Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Баришівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.ЧЕРВОНОПИСЬКИЙ