Постанова від 20.04.2022 по справі 380/8147/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2022 рокуЛьвівСправа № 380/8147/21 пров. № А/857/2199/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Бруновської Н.В. та Хобор Р.Б.,

з участю секретаря судового засідання - Ільченко А.З.,

а також сторін (їх представників):

від позивача - Шепель Т.В.;

від відповідача - Кривецька О.М.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській обл. на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2021р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській обл. про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугою років, компенсації втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати (суддя суду І інстанції: Братичак У.В., час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 16 год. 13 хв. 13.12.2021р., м.Львів; дата складання повного тексту рішення суду І інстанції: 21.12.2021р.),-

ВСТАНОВИВ:

21.05.2021р. позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, із урахуванням поданої під час розгляду справи заяви про уточнення позовних вимог, просив:

визнати протиправними дії відповідача Головного управління /ГУ/ Пенсійного фонду /ПФ/ України у Львівській обл. щодо відмови у доплаті пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019р. відповідно до довідки № С/152 від 17.02.2021р., виданої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, без обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2018p.), на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2021р. у справі № 380/8146/21;

визнати протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській обл. щодо зменшення розміру (підсумку) пенсії (з надбавками) при її щомісячній виплаті ОСОБА_1 за рахунок самовільного корегування прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 05.05.2021р.;

зобов'язати ГУ ПФ України у Львівській обл. здійснити ОСОБА_1 доплату (виплату) пенсії з 01.04.2019р. відповідно до довідки № С/152 від 17.02.2021р., виданої Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, без обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2018p.), та без зменшення розміру (підсумку) пенсії (з надбавками), що підлягає виплаті, на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2021р. у справі № 380/8146/21, з урахуванням раніше проведених виплат;

зобов'язати відповідача ГУ ПФ України у Львівській обл. здійснити на підставі положень ст.55 Закону України № 2262-ХІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст.1-3 Закону України № 2050-ІІІ від 19.10.2000р. «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та постанови КМ України № 159 від 21.02.2001р. «Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів полковника у відставці ОСОБА_1 з виплат сум пенсії у зменшеному розмірі, передбаченому постановою КМ України № 103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», станом на дату виплати заборгованості у відповідному місяці (а.с.1-8, 112-115).

Згідно ухвали суду від 23.07.2021р. розгляд цієї справи, що віднесена процесуальним законом до справ незначної складності, проведено судом першої інстанції за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням учасників страви (а.с.56-57).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2021р. заявлений позов задоволено; визнано протиправними дії відповідача ГУ ПФ України у Львівській обл. щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019р. на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № С/152 від 17.02.2021р. максимальним розміром; зобов'язано пенсійний орган здійснити з 01.04.2019р. перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № С/152 від 17.02.2021р., без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат; визнано протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській обл. щодо зменшення ОСОБА_1 розміру доплати до пенсії, нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20; зобов'язано пенсійний орган здійснити виплату доплати до пенсії, нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20 позивачу, без зменшення її розміру; зобов'язано відповідача ГУ ПФ України у Львівській обл. нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої доплати до пенсії за весь час затримки виплати - з 01.01.2018р. по день фактичної виплати доплати до пенсії відповідно до Закону України № 2050-ІІІ від 19.10.2000р. «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку із порушенням термінів їх виплати, затв. постановою КМ України № 159 від 21.02.2001р. (а.с.140-150).

Не погодившись із рішенням суду, його оскаржив відповідач ГУ ПФ України у Львівській обл., який покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що в своїй сукупності призвело до помилкового вирішення спору, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні заявленого позову відмовити (а.с.155-168).

Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що питання, які пов'язані з виплатою підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., з 01.01.2018р. розглянуто в адміністративній справі № 380/1407/20 та, відповідно, зобов'язано відповідача ГУ ПФ України у Львівській обл. здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., із врахуванням раніше виплачених сум.

Таким чином, задоволена позовна вимога була предметом розгляду справи № 380/1407/20, та по якій вже винесено рішення суду, що набрало законної сили.

Окрім цього, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 20.07.1995р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Станом на 01.10.2011р. загальний розмір пенсії позивача становив 5790 грн. 86 коп., тобто, на момент набрання чинності Законом України № 3668-VI від 08.07.2011р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» її розмір не досягав максимального.

Починаючи з 01.04.2019р., внаслідок перерахунку розмір пенсії позивача перевищував максимальний.

Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми ч.1 ст.2 Закону України № 3668-VI від 08.07.2011р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тому до регулювання спірних правовідносин слід застосувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Нормативне регулювання нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням.

Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати.

Отже, нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу ПФ України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, зобов'язання суду першої інстанції щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої доплати до пенсії за весь час затримки виплати, починаючи з 01.01.2018р., є безпідставною, оскільки виплата заборгованості ще не відбулася.

Представником позивача адвокатом Шепель Т.В. скеровано до апеляційного суду відзив на апеляційну скаргу, в якому остання вважає її необґрунтованою і такою, що не підлягає до задоволення. Наголошує на тому, що суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального права та ухвалив законне і справедливе судове рішення, яке також відповідає усталеній судовій практиці по наведеній категорії справ (а.с.220-223).

Заслухавши суддю-доповідача по справі, представника відповідача на підтримання поданої скарги, заперечення представника позивача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено під час судового розгляду, позивач ОСОБА_1 перебуває з 20.07.1995р. на обліку в ГУ ПФ України у Львівській обл. та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2019р. у справі № 380/1407/20 визнано протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській обл. щодо зменшення при перерахунку з 01.01.2018р. пенсії ОСОБА_1 шляхом обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність та з 05.03.2019р. шляхом виплати 75 відсотків підвищення суми пенсії; зобов'язано ГУ ПФ України у Львівській обл. здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019р. з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018р., із врахуванням раніше виплачених сум; зобов'язано ГУ ПФ України у Львівській обл. здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018р. без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат та висновків суду, зазначених у судовому рішенні.

Зазначене рішення суду набрало законної сили 07.12.2020р.

На виконання цього рішення суду ГУ ПФ України у Львівській обл. здійснено перерахунок основного розміру пенсії позивача, виходячи з 100 % суми грошового забезпечення, з 05.03.2019р. - з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії та з 01.01.2018р. - без обмеження пенсії максимальним розміром.

Відповідно до довідки про перерахунок пенсії від 12.01.2021р. пенсія позивачу перерахована з 01.02.2021р. та становить 22950 грн. 56 коп. (а.с.16).

Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою № 1301007635/36, здійсненого на підставі рішення суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20, заборгованість ГУ ПФ України у Львівській обл. перед позивачем станом на січень 2021 року становить 216078 грн. 83 коп. (а.с.23-32, 101).

Згідно з новим розрахунком на доплату пенсії, наданого суду представником відповідача, вищезазначена заборгованість ГУ ПФ України у Львівській обл. перед позивачем станом на січень 2021 року становить 191596 грн. 54 коп. (а.с.82).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2021р. у справі № 380/8146/21 визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФ України у Львівській обл. щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № С/152 від 17.02.2021р., виданої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.10.2020р. у справі № 1.380.2019.004580; зобов'язано ГУ ПФ України у Львівській обл. здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019р., з урахуванням грошового забезпечення діючого начальника Західного квартирно-експлуатаційного управління, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, як зазначено у довідці Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № С/152 від 17.02.2021р., станом на 05.03.2019р. відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням раніше проведених виплат.

Зазначене рішення суду набрало законної сили 14.09.2021р. (а.с.120-126).

На виконання рішення вказаного рішення суду ГУ ПФ України у Львівській обл. з 01.04.2019р. здійснено перерахунок основного розміру пенсії позивача на підставі довідки Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № С/152 від 17.02.2021р. про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019р. Однак, при такому перерахунку відповідачем зменшено розмір пенсії позивача, обмеживши її максимальним розміром, що підтверджується матеріалами справи.

Основний розмір пенсії позивача з 01.12.2021р. обраховано, виходячи з 100 % сум грошового забезпечення та з урахуванням надбавок останній становить 42105 грн. 79 коп.

Пенсійна виплата, з врахуванням максимального розміру пенсії, складає 19340 грн., з урахуванням доплати до попереднього розміру пенсії (рішення суду) - 22557 грн. 96 коп.

05.10.2021р. позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2021р. у справі № 380/8146/21, починаючи з 01.04.2019р.

Листом № 1300-5308-8/99384 від 04.11.2021р. ГУ ПФ України у Львівській обл. повідомлено про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 12.08.2021р. у справі № 380/8146/21 пенсійним органом виконано та проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019р., з урахуванням грошового забезпечення діючого начальника Західного квартирно-експлуатаційного управління, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, як зазначено у довідці Львівського обласною територіального центру комплектування та соціальної підтримки № С/152 від 17.02.2021р., станом на 05.03.2019р. відповідно до вимог ст.ст.43 і 63 Закону України 2262-ХІІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови КМ України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та з урахуванням раніше проведених виплат. Після перерахунку розмір пенсійної виплати з 01.12.2021р. становить 23055 грн. 96 коп. (а.с.116).

При цьому, доплата пенсії за період з 01.04.2019р. по 31.10.2021р. є відсутньою, оскільки розмір пенсійної виплати, обчислений на виконання рішення суду від 12.08.2021р. у справі № 380/8146/21, за цей же період не перевищував розміру пенсії, обчисленого на виконання рішення суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20 про перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018р. без обмеження розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами.

Вважаючи протиправними зменшення основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019р. та зменшення суми доплати до пенсії (заборгованості перед позивачем) з січня 2018 року по січень 2021 року, а також невиплату позивачу компенсації втрати частини доходу внаслідок несвоєчасної виплати пенсії, яка була нарахована позивачу на виконання рішень суду, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Приймаючи рішення по справі та задовольняючи заявлений позов, суд першої інстанції виходив з того, що право позивача на основний розмір пенсії без обмеження її максимальним розміром пенсії підтверджене рішенням суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20, яке набрало законної сили, відтак не є предметом доказування при розгляді цієї справи.

Натомість, для ГУ ПФ України у Львівські обл. при проведенні будь-яких подальших перерахунків пенсії позивача застосування норм права з урахуванням висновків, викладених у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20, є обов'язковим.

Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019р. на підставі рішення суду від 12.08.2021р. у справі № 380/8146/21 щодо обмеження розміру його пенсії максимальним розміром пенсії.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії від 12.01.2021р., згідно з наданим перерахунком, пенсія позивачу перерахована з 01.02.2021р. та становить 22950 грн. 56 коп.

При цьому, заборгованість ГУ ПФ України у Львівській обл. перед позивачем станом на січень 2021 року становила 216078 грн. 83 коп.

Водночас, згідно з новим розрахунком на доплату пенсії вищезазначена заборгованість ГУ ПФ України у Львівській обл. перед позивачем станом на січень 2021 року складає 191596 грн. 54 коп.

Стосовно зазначених обставин представник відповідача у судовому засідання не надав жодних доказів, на підставі яких відбулося зменшення фактичного розміру пенсії позивача з травня 2021 року, та відповідно зменшення доплати до пенсії, нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20.

Окрім цього, оскільки несвоєчасне нарахування сум пенсії відбулося у зв'язку з неправомірним нарахуванням пенсії пенсійним органом, тобто, з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, тому позивач має право на отримання компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати.

Спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважав за необхідне зобов'язати пенсійний орган нарахувати та виплатити позивачу компенсацію втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої доплати до пенсії за весь час затримки виплати - з 01.01.2018р. по день фактичної виплати доплати до пенсії відповідно до Закону України № 2050-ІІІ від 19.10.2000р. «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів, у зв'язку із порушенням термінів їх виплати, затв. постановою КМ України № 159 від 21.02.2001р.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до вірних та обґрунтованих висновків про наявність правових підстав для задоволення заявленого позову, з огляду на наступне.

Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 19.12.2019р. у справі № 380/1407/20 визнано протиправними дії ГУ ПФ України у Львівській обл. щодо зменшення при перерахунку з 01.01.2018р. пенсії ОСОБА_1 шляхом обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність; зобов'язано пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2018р. без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

В цьому рішенні суд встановив, що неможливе обмеження розміру пенсії шляхом її перерахування на підставі норм права, що набрали чинності після призначення такої пенсії. Судом встановлено, що пенсію ОСОБА_1 вперше призначено 20.07.1995р.; на дату призначення пенсії здійснені ГУ ПФ України у Львівській обл. обмеження не застосовувались і почали застосовуватися з 2018 року. З огляду на викладене, дії відповідача щодо обмеження при перерахунку пенсії позивача її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для, осіб які втратили працездатність, визнані протиправними.

Звернення позивача до суду з вказаним позовом зумовлено протиправною поведінкою ГУ ПФ України у Львівській обл., яка полягає в ігноруванні відповідачем при проведенні перерахунку пенсії позивачу на виконання судового рішення від 12.08.2021р. у справі № 380/8146/21 обставин, встановлених рішенням суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Звідси, право позивача на основний розмір пенсії без обмеження її максимальним розміром пенсії підтверджене рішенням суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20, яке набрало законної сили, відтак не є предметом доказування при розгляді цієї справи.

Натомість, для відповідача ГУ ПФ України у Львівські обл. при проведенні будь-яких подальших перерахунків пенсії позивача застосування норм права з урахуванням висновків, викладених у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі №380/1407/20, є обов'язковим.

Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій відповідача при здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019р. на підставі рішення суду від 12.08.2021р. у справі № 380/8146/21 щодо обмеження розміру його пенсії максимальним розміром пенсії.

Окрім цього, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії згідно з наданим перерахунком, пенсія позивачу перерахована з 01.02.2021р. та становить 22950 грн. 56 коп.

При цьому, як слідує із розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, за пенсійною справою № 1301007635/36, здійсненого на підставі рішення суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20, заборгованість ГУ ПФ України у Львівській обл. перед позивачем станом на січень 2021 року становила 216078 грн. 83 коп.

Водночас, згідно з новим розрахунком на доплату пенсії, наданого суду відповідачем разом із відзивом на позовну заяву, вищезазначена заборгованість перед позивачем станом на січень 2021 року становить 191596 грн. 54 коп.

Причин, на підставі яких відбулося зменшення фактичного розміру пенсії позивача та відповідно зменшення доплати до пенсії, нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20, відповідачем не наведено.

Відтак, суд дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідачем протиправно був зменшений розмір доплати до пенсії ОСОБА_1 , нарахованої на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.08.2020р. у справі № 380/1407/20.

Строки виплати пенсії встановлені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до ч.1 ст.47 якого пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Відтак, перерахована відповідачем на виконання рішень судів, які набрали законної сили, пенсія повинна була бути виплачена позивачу не пізніше 25 числа місяця, на який управлінням здійснено нарахування.

Разом з тим, виплата нарахованої позивачу пенсії проводиться поетапно.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України № 2050-ІІІ від 19.10.2000р. «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затв. постановою КМ України № 159 від 21.02.2001р.

Згідно з ст.ст.1, 2 Закону України № 2050-ІІІ від 19.10.2000р. «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Зі змісту вказаних норм слідує, що їхня дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць (ст.4 наведеного Закону).

Відповідно до п.2 згаданого Порядку компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

У пункті 4 вказаного Порядку закріплено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Компенсація втрати частини доходу є спеціальним видом юридичної відповідальності, який застосовується до органу, що здійснює нарахування та виплату доходів, з метою захисту майнових інтересів громадян та є прямим правовим наслідком невиконання обов'язку щодо своєчасного нарахування та виплати особі відповідних доходів. При цьому основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів.

Використане формулювання про те, що компенсація обчислюється як добуток нарахованого, але не виплаченого грошового доходу за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Отже, основною умовою для виплати спірної компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Водночас, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.

Водночас, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні приписів ст.ст.1-3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але невиплачені.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 11.07.2017р. (справа № 21-2003а16) та підтримана Верховним Судом у постанові від 15.08.2018р. (справа № 653/3356/17).

Оскільки несвоєчасне нарахування сум пенсії відбулося у зв'язку з неправомірним нарахуванням пенсії відповідачем, тобто з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, то позивач має право на отримання компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати.

Отже, відмова відповідача щодо нарахування та виплати компенсації втрати частини доходу у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії за рішенням суду не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання про те, що заявлений позов є підставним та обґрунтованим, а тому підлягає до задоволення, з вищевикладених мотивів.

За правилами ст.139 КАС України понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на апелянта ГУ ПФ України у Львівській обл.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно та повно встановив обставини справи, ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків судового рішення, а тому підстав для скасування рішення суду колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.139, ч.3 ст.243, ст.310, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській обл. на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.12.2021р. в адміністративній справі № 380/8147/21 залишити без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на апелянта Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській обл.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку лише у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення; у випадку оголошення судом апеляційної інстанції лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. М. Шавель

судді Н. В. Бруновська

Р. Б. Хобор

Дата складання повного тексту судового рішення: 21.04.2022р.