20 квітня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/2364/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши питання судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.07.2021 року в адміністративній справі №340/2364/21 позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непроведення перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №1611/1 від 13.04.2021 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №1611/1 від 13.04.2021 року та виплатити йому заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Вказане судове рішення набрало законної сили 19.08.2021 року. У зв'язку з цим 07.09.2021 року суд видав позивачу виконавчий лист про виконання рішення в зобов'язальній частині.
Ухвалою від 23.12.2021 року суд за заявою позивача встановив судовий контроль за виконанням судового рішення у цій справі та зобов'язав відповідача не пізніше 20 днів від дня отримання ухвали подати до суду звіт про виконання рішення суду.
Від відповідача 18.01.2022 року до суду надійшов звіт про виконання судового рішення у даній справі. У звіті відповідач повідомив, що ним здійснено з 01.04.2019 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Загальна сума доплати за період з 01.04.2019 року по 31.08.2021 року, нарахована на виконання рішення суду, складає 113200,41 грн. Виплата донарахованої суми, яка перевищує бюджетні призначення на поточний рік, буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України, в порядку черговості погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів. Також відповідач послався на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги" з квітня 2021 року фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано Пенсійним фондом України, а Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області не має таких функцій.
Позивач 10.02.2022 року подав до суду відповідь на звіт, в якій відповідно до статті 382 КАС України просив суд:
- у зв'язку з невиконанням відповідачем судового рішення у цій справі накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, половину якого стягнути на користь позивача;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області виготовити нові довідки про його пенсійне забезпечення, перерахувати борг (130511,1 грн.) за період з 01.04.2019 року по 31.08.2021 року згідно чинного законодавства, та виплатити його однією сумою негайно згідно рішення суду у цій справі;
- у разі невиконання Головним управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області рішення суду та його законних вимог ініціювати відкриття кримінального провадження за ст.ст. 190, 382 КК України на посадових осіб, які знехтували законами України та рішенням суду.
Розглянувши звіт, суд ухвалою від 03.03.2022 року встановив відповідачу новий строк для подання звіту та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати до суду звіт про виконання рішення суду в частині здійснення з 01.04.2019 року по 31.12.2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №1611/1 від 13.04.2021 року та виплати йому заборгованості, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
До суду 07.04.2022 року надійшов звіт відповідача про виконання судового рішення у даній справі, в якому повідомлено про виконання рішення суду в частині здійснення з 01.04.2019 року по 31.12.2019 року перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ухвалою судді від 11.04.2022 року розгляд цього звіту та питання про накладення штрафу призначено у судове засідання на 20.04.2022 року. Цією ж ухвалою суд витребував від відповідача докази виконання рішення суду у цій справі.
У судове засідання 20.04.2022 року учасники справи не прибули, що не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши питання судового контролю за виконанням судового рішення в цій адміністративній справі, суд дійшов до таких висновків.
Згідно зі статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною 3 статі 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частини 5 статті 372 КАС України процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Частинами 1, 2, 3, 4 статті 382 КАС України ("Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах") передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.05.2021 року у справі №9901/598/19 сформулювала правовий висновок, що відповідно до статті 382 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, або встановлення нового строку подання звіту, або накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є правом суду, а не його обов'язком.
Матеріали адміністративної справи свідчать про те, що у серпні 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснило з 01.04.2019 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі довідки Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №1611/1 від 13.04.2021 року. Загальна сума доплати за період з 01.04.2019 року по 31.08.2021 року склала 113200,41 грн. Судове рішення у даній справі 20.08.2021 року внесено до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, в порядку календарної черговості надходження.
Про це відповідач повідомив суд у звітах, поданих на виконання ухвал суду від 23.12.2021 року, від 03.03.2022 року та від 11.04.2022 року.
Між тим, здійснюючи перерахунок пенсії позивача, відповідач застосував обмеження щодо виплати пенсії, перерахованої за період з квітня 2019 року по грудень 2019 року, в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Позивач, не погодившись з таким перерахунком, звернувся до суду в порядку статті 382 КАС України та ініціював питання про накладення штрафу за невиконання відповідачем рішення суду у цій справі.
Проте, суд зазначає, що обставини протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача, вчинених на виконання судового рішення, досліджуються за іншою процедурою, регламентованою статтею 383 КАС України.
Так, частиною 1 статті 383 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Оскільки відповідач виконав вимоги ухвал суду від 23.12.2021 року та від 03.03.2022 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі, та у встановлені строки подав до суду звіти про його виконання, суд не вбачає підстав для накладення штрафу у порядку статті 382 КАС України.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 382 КАС України, суд -
Прийняти звіт відповідача в адміністративній справі №340/2364/21.
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш