Рішення від 15.04.2022 по справі 340/1149/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/1149/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Дегтярьовох С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: заступника керівника Олександрійської окружної прокуратури (28000, Кіровоградська обл., м. Олександрія, вул. Чижевського, 1а, ЄДРПОУ 02910025)

до відповідача: Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області (27533, Кіровоградська обл., Світловодський р-н, с. Григорівка, вул. Центральна, 36, ЄДРПОУ 043937758)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області щодо не вжиття заходів щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика в с. Подорожнє, ігрового комплексу «Котигорошко» в с. Григорівка, ігрового комплексу в с. Велика Андрусівка та ігрового комплексу в с. Калантаїв;

- зобов'язати відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області вчинити певні дії, а саме, розробити та затвердити плани технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячого майданчика в с. Подорожнє, ігрового комплексу «Котигорошко» в с. Григорівка, ігрового комплексу в с. Велика Андрусівка та ігрового комплексу в с. Калантаїв, що розташовані на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області та перебувають на балансі відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.

Заступника керівника Олександрійської окружної прокуратури в обґрунтування вказаного позову зазначає, що під час вивчення стану дотримання органами місцевого самоврядування законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлені ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, і можуть призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей. На балансі управління освіти сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області перебуває дитячий майданчик в селі Подоржнє, ігровий комплекс "Котгорошко" в с.Григорівка, ігровий комплекс в селі Велика Андрусівка та ігровий комплекс в селі Калантаїв. Однак, в порушення чинного законодавства технічна інвентаризація та паспортизація вищевказаних дитячих майданчиків не проводилася, паспорти та інвентаризаційні документи частин об'єктів благоустрою відсутні.

Прокурор стверджує, що бездіяльність відповідача з питань забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, ведення необхідної документації щодо обстеження та перевірки технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків, розташованих на прибудинкових територіях, про їх огляд, ремонт, демонтаж, призводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячих майданчиків та може завдати тяжких наслідків здоров'ю дітей, що відповідно порушує визначені чинним законодавством інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, вимог ухвали про відкриття провадження у справі від 14.02.2021 року не виконав, витребуваних доказів суду не надав (а.с.60-67).

Дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

На балансі Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області перебувають:

1) дитячий майданчик в селі Подоржнє;

2) ігровий комплекс "Котигорошко" в с.Григорівка;

3) ігровий комплекс в селі Велика Андрусівка;

4) ігровий комплекс в селі Калантаїв.

Дані обставини підтвердила Великоандрусівська сільська рада листом від 01.02.2022 року вих.№155/02-39, адресованим позивачу (а.с.40).

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

До об'єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування та прибудинкові території (п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»). Елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону).

Пунктом 5 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до ч.1 статті 13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об'єктів благоустрою населених пунктів відносяться: парки, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, шляхи, площі, майдани, набережні, прибудинкові території, пляжі, кладовища, рекреаційні, оздоровчі, навчальні, спортивні, історико-культурні об'єкти, об'єкти промисловості, комунально-складські та інших об'єкти у межах населеного пункту.

Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012 року (далі - Інструкція №550).

Пунктом 1.2 Інструкції №550 зазначено, що Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).

Згідно п.1.3 Інструкції №550, паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Пунктами 1.4 та 1.5 Інструкції №550, технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.

Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області є виконавчим органом, бюджетною установою Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області, що утворений радою і в межах територіальної громади забезпечує виконання покладених на відділу завдань. Відповідно до п.1.5. Положення про відділ, він є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки, печатку, власні бланки та штампи (а.с.42-51). А тому після прийняття об'єктів благоустрою (їх частин) на баланс, відділ повинен був провести позапланову технічну інвентаризацію прийнятих об'єктів.

Відповідно до пунктів 3.1 та 3.2 Інструкції №550, на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

Проте, Відділом освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області в порушення вищевказаних норм законодавства, не вжито заходів щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, оскільки на дані об'єкти благоустрою відсутні паспорти та технічна інвентаризація, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ч.1 та 2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таких витрат у справі не понесено.

Керуючись статтями 9, 77, 78, 90, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області в частині не вжиття заходів щодо затвердження планів інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика в с. Подорожнє, ігрового комплексу «Котигорошко» в с. Григорівка, ігрового комплексу в с. Велика Андрусівка та ігрового комплексу в с. Калантаїв.

3. Зобов'язати Відділ освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області розробити та затвердити плани технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме - дитячого майданчика в с. Подорожнє, ігрового комплексу «Котигорошко» в с.Григорівка, ігрового комплексу в с. Велика Андрусівка та ігрового комплексу в с.Калантаїв, що розташовані на території Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області та перебувають на балансі Відділу освіти, сім'ї, молоді, спорту, культури і туризму Великоандрусівської сільської ради Світловодського району Кіровоградської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова