Рішення від 21.04.2022 по справі 240/12423/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2022 року м. Житомир справа № 240/12423/21

категорія 112030400

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Шимоновича Р.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського міського голови, Житомирського міського виконавчого комітету про визнання незаконними і скасування розпоряджень рішень та скасування додаткової угоди,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, із позовом, у якому просить:

- визнати неправомірними та скасувати розпорядження Житомирського міського голови про негайне відібрання Зелезінської Христини з ДБСТ від 17.06.2019 року №606 та рішення Житомирського міського виконавчого комітету міської ради про ліквідацію ДБСТ Єгорових від 19.06.2019 року №632;

- скасувати додаткову угоду до угоди, як таку, що порушує Конституцію України та діюче законодавство;

- укласти нову угоду, відповідно до вимог чинного законодавства;

- повернути статус батьків-вихователів родині ОСОБА_2 .

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що на підставі рішення Житомирської міської ради №438 від 15.07.2015 року було створено дитячий будинок сімейного типу родини ОСОБА_2 (ДБСТ). З метою врегулювання питань щодо діяльності ДБСТ було укладено Угоду №8 від 01.08.2015 року, а у подальшому - додаткову угоду від 26.10.2018 року. Відповідно до вказаної Угоди було передано на виховання сестер ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з ДБСТ родини ОСОБА_5 , де склалися умови, що перешкоджали подальшому їх вихованню. У лютому 2018 року зі складу ДБСТ було виведено ОСОБА_6 у зв'язку з досягненням повноліття за її власним бажанням. Разом з тим, зауважив, що у травні 2019 року громадянкою ОСОБА_7 на адресу Житомирської обласної служби у справах дітей був написаний наклеп щодо неналежного виховання ОСОБА_8 . Опрацювавши всі наявні матеріали, комісія з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Житомирської міської ради дійшла висновку винести на розгляд виконавчого комітету проект рішення про ліквідацію дитячого будинку сімейного типу. Остаточне рішення приймалося виконавчим комітетом Житомирської міської ради, як органом опіки та піклування 19.06.2019. Відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 19.06.2019 №632 було ліквідовано дитячий будинок сімейного типу родини ОСОБА_2 . Позивач вважає, що рішення комісії грунтувалося на непідтверджених фактах, а тому вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 23.07.2021 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 15.09.2021 року 10:00.

Відповідач - Житомирський міський виконавчий комітет, подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обгрунтовано таку позицію тим, що у зв'язку з наявністю обставин, що унеможливлювали нормальне функціонування дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_2 та подальшого виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виконавчим комітетом Житомирської міської ради, як органом опіки та піклування 19.06.2019 року було прийнято рішення №632 про ліквідацію дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_1 та ОСОБА_9 . Підставами для прийняття зазначеного рішення було не тільки вибуття неповнолітньої вихованки з ДБСТ, а також: невиконання умов договору про організацію ДБСТ та додаткової угоди до нього, виникнення несприятливих умов для вихованців та спільного проживання дітей (відсутність взаєморозуміння з дітьми, конфлікті і стосунки між дітьми, невиконання батьками обов'язків щодо належного виховання, розвитку та утримання дітей, конфліктні ситуації з іншими ДБСТ, у зв'язку з якими дитячий будинок сімейного типу було переміщено за іншою адресою), наявність кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, повідомлення служби у справах дітей Житомирської ОДА щодо можливого порушення прав неповнолітньої вихованки, повідомлення від Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України щодо можливого вчинення самогубства неповнолітньою ОСОБА_10 .. Відмітив, що у дитячому будинку сімейного типу родини ОСОБА_2 виник цілий ряд несприятливих умов для виховання дітей (у тому числі конфліктні ситуації з іншими родинами, неналежні санітарні умови, кримінальне провадження), а тому його подальше функціонування не було доцільним. На переконання відповідача, вказане рішення є обґрунтованим та правомірним, у зв'язку із чим заперечує проти задоволення позовних вимог.

15.09.2021 року підготовче засідання не відбулось з технічних причин. Наступне судове засідання призначено на 06.10.2021 року о 12:00.

06.10.2021 року у судовому засіданні частково задоволено клопотання позивача про виклик свідків. Оголошено перерву у підготовчому засіданні до 03.11.2021 року 10:00.

28.10.2021 року надійшло клопотання від представника Житомирського міського виконавчого комітету про проведення розгляду справи у закритому судовому засіданні.

03.11.2021 року у підготовчому засіданні задоволено клопотання представника відповідача про проведення розгляду справи у закритому судовому засіданні та клопотання про виклик свідків. Оголошено перерву у підготовчому засіданні до 23.11.2021 року 10:00.

23.11.2021 року у підготовчому засіданні задоволено клопотання представника відповідача про долучення документів до матеріалів справи. Закрито підготовче засідання призначено справу до судового розгляду у відкритому судовому засіданні. Оголошено перерву до 02.12.2021 року 13:30.

02.12.2021 року у судовому засіданні заслухано свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 .

Представник позивача просив задовольнити позовні вимоги, з підстав, викладених у позовній заяві.

Представники відповідачів проти позовних вимог заперечували, надали пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву.

Протокольною ухвалою суду від 02.12.2021 року подальший розгляд справи вирішено здійснювати у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі рішення Житомирської міської ради №438 від 15.07.2015 року було створено дитячий будинок сімейного типу родини ОСОБА_2 (ДБСТ).

З метою врегулювання питань щодо діяльності ДБСТ було укладено Угоду №8 від 01.08.2015 року, а у подальшому - додаткову угоду від 26.10.2018 року. Відповідно до вказаної Угоди було передано на виховання сестер ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з ДБСТ родини ОСОБА_5 , де склалися умови, що перешкоджали подальшому їх вихованню.

У лютому 2018 року зі складу ДБСТ було виведено ОСОБА_6 у зв'язку з досягненням повноліття за її власним бажанням.

У травні 2019 року на адресу Житомирської обласної служби у справах дітей була написана заява щодо неналежного виховання ОСОБА_8 .

Після виявлення обставин, що можуть нести загрозу життю та здоров'ю дитини, а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 №800 «Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров'ю», пункту 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 №866, пункту 4.11 рішення виконавчого комітету міської ради від 01.02.2017 №86 «Про регламент виконавчого комітету Житомирської міської ради», клопотання служби (управління) у справах дітей міської ради щодо ситуації, що склалася в ДБСТ родини ОСОБА_1 , ОСОБА_9 , було прийнято розпорядження міського голови від 17.06.2019 № 606 «Про відібрання у ОСОБА_1 та ОСОБА_9 неповнолітньої вихованки ОСОБА_10 »

Розглянувши наявні матеріали, комісія з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Житомирської міської ради дійшла висновку винести на розгляд виконавчого комітету проект рішення про ліквідацію дитячого будинку сімейного типу. Відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 19.06.2019 №632 було ліквідовано дитячий будинок сімейного типу родини ОСОБА_2 .

Підставами для прийняття зазначеного рішення було не тільки вибуття неповнолітньої вихованки з ДБСТ, а також: невиконання умов договору про організацію ДБСТ та додаткової угоди до нього, виникнення несприятливих умов для вихованців та спільного проживання дітей (відсутність взаєморозуміння з дітьми, конфлікті і стосунки між дітьми, невиконання батьками обов'язків щодо належного виховання, розвитку та утримання дітей, конфліктні ситуації з іншими ДБСТ, у зв'язку з якими дитячий будинок сімейного типу було переміщено за іншою адресою), наявність кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, повідомлення служби у справах дітей Житомирської ОДА щодо можливого порушення прав неповнолітньої вихованки, повідомлення від Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України щодо можливого вчинення самогубства неповнолітньою ОСОБА_10 ..

Вважаючи протиправними дії відповідачів, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пп. 8 п. «б» ст. 32 Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: делеговані повноваження щодо вирішення відповідно до законодавства питань про повне державне утримання дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків, у школах-інтернатах, дитячих будинках, у тому числі сімейного типу, професійно-технічних навчальних закладах та утримання за рахунок держави осіб, які мають вади у фізичному чи розумовому розвитку і не можуть навчатися в масових навчальних закладах, у спеціальних навчальних закладах, про надання громадянам пільг на утримання дітей у школах-інтернатах, інтернатах при школах, а також щодо оплати харчування дітей у школах (групах з подовженим днем).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 та 4 ст. 256-8 Сімейного кодексу України від 10 січня 2002 року № 2947-III рішення про створення дитячого будинку сімейного типу приймається районною, районною в містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчим комітетом міської (міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення) ради в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Між батьками-вихователями та органом, який прийняв рішення про створення дитячого будинку сімейного типу, на основі типового договору укладається договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу.

Положення про дитячий будинок сімейного типу і типовий договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Основою правового регулювання функціонування дитячих будинків сімейного типу в Україні є статті 256-5, 256-6 і 256-7 Сімейного кодексу України, Постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 р. № 564 «Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу» та інші нормативно-правові акти.

На підставі вище зазначених нормативних актів, рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 15.07.2015 №438 було утворено дитячий будинок сімейного типу родини ОСОБА_1 та ОСОБА_9 .

З метою врегулювання питань щодо діяльності ДБСТ було укладено Угоду №8 від 01 08.2015, а у подальшому - додаткову угоду від 26.10.2018 (додаток 2).

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 №564 затверджено Положення про дитячий будинок сімейного типу та типовий договір про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу, яким передбачено, що за згодою сторін типовий договір може бути доповнений іншими зобов'язаннями.

Додатковою угодою від 26.10.2018 угоду було викладено у новій редакції та визначено зобов'язання сторін - Виконавчого комітету Житомирської міської ради і родини ОСОБА_1 та ОСОБА_14 . Зокрема, відповідно до пункту 2 батьки вихователі, у тому числі, зобов'язувалися:

- дотримуватись у роботі з дітьми вимог законодавства України про захист інтересів дітей та охорону дитинства;

- співпрацювати зі службою у справах дітей міської ради та центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді у ході здійснення соціального супроводження дитячого будинку сімейного типу; у разі потреби звертатися до міського центру соціальної служб для сім'ї, дітей та молоді у зв'язку з необхідністю залучення фахівців для вирішення проблемних питань;

- у разі виникнення в дитячому будинку сімейного типу несприятливих умов для утримання, виховання та навчання дітей терміново протягом доби повідомляти про це службу у справах дітей Житомирської міської ради та Житомирський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді;

-виховувати, піклуватися про вихованців, забезпечувати належну увагу дітям з особливими освітніми потребами, не допускати залишення їх без нагляду;

- утримувати у задовільному стані багатокімнатну квартиру АДРЕСА_1 та прибудинкову територію;

- підтримувати та забезпечувати належний санітарний стан та безпечні умови для проживання дітей-вихованців дитячого будинку сімейного типу;

- своєчасно та в повному обсязі оплачувати житлово-комунальні послуги;

- виконувати усі рішення Житомирської міської ради, виконавчого комітету міської ради щодо діяльності дитячого будинку сімейного типу;

- у разі ліквідації дитячого будинку сімейного типу, припинення та/або розірвання договору або визнання його недійсним у судовому порядку, а також у разі припинення виконання обов'язків батьків-вихователів в односторонньому порядку незалежно від причин (у тому числі у зв'язку з хворобою, зміною місця проживання, арештом, виїздом за кордон, смертю тощо) батьки-вихователі та їх рідні діти незалежно від віку зобов'язані звільнити житлoвe приміщення дитячого будинку сімейного типу за адресою: АДРЕСА_2 , протягом 10 календарних днів з дня настання події, за наявності зареєстрованих осіб у багатокімнатній квартирі АДРЕСА_1 , всі особи зобов'язані знятися з реєстраційного обліку протягом 10 календарних днів з дати настання події;

- звільнити житлове приміщення дитячого будинку сімейного типу за адресою: АДРЕСА_2 , повернути меблі, побутову техніку та інші матеріальні цінності, в тому числі предмети тривалого вжитку, придбані для облаштування дитячого будинку сімейного типу згідно з рішенням міського виконавчого комітету від 31.01.2018 № 79 та передані в користування відповідно до акту прийому-передачі між Житомирським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та батьками-вихователями дитячого будинку сімейного типу у разі ліквідації дитячого будинку сімейного типу.

Пунктом 4 передбачено, що батьки-вихователі не мають права розмішувати фото, відео зображення вихованців та квартири, що надана у користування у засобах масової інформації та соціальних мережах.

У відповідності до пункту 9 Додаткової угоди Виконавчий комітет Житомирської міської ради відповідним рішенням має право в односторонньому порядку розірвати цей договір у разі, коли в дитячому будинку сімейного типу виникають несприятливі умови для виховання та спільного проживання дітей (тяжка хвороба батьків-вихователів, відсутність взаєморозуміння з дітьми, конфліктні стосунки між дітьми, невиконання батьками-вихователями обов'язків щодо належного виховання, розвитку та утримання дітей), повернення вихованців рідним батькам (опікуну, піклувальнику, усиновителю), досягнення дитиною повноліття, виявлення обставин щодо навмисного виведення дитини із дитячого будинку сімейного типу з метою усиновлення 11 іноземцями, за винятком ситуацій, коли іноземеці є родичем дитини, з інших причин, передбачених договором, за рішенням суду, а також за наявності обставин, зазначених у ст. 212 Сімейного кодексу У країни.

Зазначені вимоги, передбачені Угодою, направлені в першу чергу на захист законних прав та інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Підписами зазначену Угоду, батьки-вихователі ОСОБА_1 та ОСОБА_9 взяли на себе відповідальність за їх виконання. Жодних письмових заперечень щодо будь-яких пунктів договору з боку ОСОБА_1 та ОСОБА_9 не надходило.

Враховуючи викладене вище, вимога позивача щодо скасування Додаткової угоди є безпідставною.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 № 564 «Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу» соціальне супроводження дитячих будинків сімейного типу здійснюється центрами соціальгіих служб для сім'ї, дітей та молоді, що передбачає надання комплексу правовик, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування дитячого будинку сімейного типу.

Відповідно до Порядку провадження органами опіки і піклування діяльності пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів Україні від 24.09.2008 №866, служба у справах дітей із залученням працівників органів освіти та охорони здоров'я за місцем проживання дитини здійснює контроль за умовам л утримання, навчання, виховання дитини, над якою встановлено опіку, піклування, яка влаштована у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, шляxoм відвідування родини.

Матеріалами справи підтверджено, що у межах повноважень, визначених чинним законодавством, Житомирським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та службою (управлінням) у справах дітей постійно здійснювалось супроводження дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_2 .

Щодо твердження позивача, про відсутність допомоги у вирішенні конфлікту з батьками-вихователями, які проживали поруч, за адресою АДРЕСА_2 , то таке не відповідає дійсності, з огляду на таке.

З метою налагодження стосунків між батьками-вихователями Житомирським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді спільно з службою у справах дітей, було вжито ряд заходів, а саме:

- проведено спільні наради за участю керівництва міста, представників служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, управління освіти, юридичного департаменту та батьків-вихователів;

- неодноразово проводився розгляд та аналіз проблемних питань щодо діяльності комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Житомирської міської ради;

- організовано тренінгові заняття з вихованцями дитячих будинків сімейного типу;

- психологом центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді проведено робот у з батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу щодо налагодження взаємостосунків;

- організовано зустрічі незалежного медіатора з батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу щодо пошуку шляхів налагодження взаємостосунків ОСОБА_1 та ОСОБА_9 від послуг медіатора відмовилися тощо.

У зв'язку з виникненням неприязних взаємовідносин з родинами дитячих будинків сімейного типу, що проживають поруч та з урахуванням відповідної заяви батьків-вихователів ОСОБА_1 та ОСОБА_9 було прийнято рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 24.10.2018 №1144 «Про зміну місця функціонування дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_1 , ОСОБА_9 », відповідно до якого родину було переселено до житла за адресою АДРЕСА_2 .

Крім того, варто відмітити, що у звіті за 2018 рік зазначено декілька проблемних питань зокрема, окрім конфліктної ситуації з сусідніми ДБСТ, були питання до санітарно-гігієнічних умов. У квартирі відчувався стійкий запах сечі домашні к тварин. Батькам-вихователям неодноразово наголошувалось про необхідність дотримання належного санітарно-гігієнічного стану приміщення. Вимоги працівника Центру не було взято до уваги.

Наприкінці 2018 року у ДБСТ ОСОБА_2 склалася складна ситуація через підозру у вчиненні вихованцем ОСОБА_15 насильства над їх біологічною дитиною. На підставі заяви батьків-вихователів до правоохоронних органів було відкрито кримінальну справу та велися слідчі дії. Оскільки батьки- вихователі зайняли категоричну позицію стосовно подальшого перебування ОСОБА_16 в родині, рішенням виконавчого комітету міської ради хлопець був переведений на повне державне утримання до Житомирського професійного ліцею легкої промисловості, у зв'язку із зазначеною ситуацією з дітьми ДБСТ Єгорових працював психолог Житомирського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді. Такі події мали негативний вплив, як на рідну дитину ОСОБА_2 так і на дітей, що перебували у ДБСТ.

ДБСТ систематично відвідувався соціальним працівником, у тому числі спільно зі службою у справах дітей Житомирської міської ради. Батьки-вихователі чітко були попереджені про відповідальність за створення відповідних належних умов, у тому числі санітарно-гігієнічних, для повноцінного життя та розвитку дітей, контроль за поведінкою, навчанням та вихованням вихованців.

Суд відмічає, що за новою адресою, а саме: по провулку Скельному, З, також не було створено належних санітарно-гігієнічних умов - після ліквідації ДБСТ та виселення Єгорових з будинку по провулку Скельному проводилась відповідна робота по прибиранню та упорядкуванню будинку та прилеглої території, оскільки прилегла територія перебувала у дуже занедбаному стані. Центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді спільно з службою (управлінням) у справах дітей довелось залучати спеціалістів для проведення дезінсекції будинкової та прибудинкової території (з метою виведення бліх), оскільки подальше проживання в таких умовах неможсливе.

Щодо ситуації з вилученням вихованки ОСОБА_10 , необхідно зазначити наступне.

Судом встановлено, що вилучення дитини з родини відбулось у зв'язку виникненням обставин, які могли загрожувати життю та здоров'ю дитини, а також враховуючи повідомлення від Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України від 16.06.2019 №ІР/7071/19/F27/18547/FF10/12/3 щодо можливого вчинення самогубства ОСОБА_10 та її заяву щодо виведення з дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_2 через складні стосунки в родині від 10.06.2019.

Також необхідно зазначити, що 28.05.2019 до служби (управління) у справах дітей Житомирської міської ради надійшов лист від служби у справах дітей Житомирської обласної державної адміністрації щодо можливого розбещення неповнолітньої ОСОБА_10 , матеріали з зазначеного питання за інформацією поліції були приєднані до кримінального провадження №12018060020004821. Вказане кримінальне провадження на даний час закрито за заявою ОСОБА_9 .

Відповідно до статті 10 Закону України «Про охорону дитинства» кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім'ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

Дитина вправі особисто звернутися до органу опіки та піклування, служби у справах дітей, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, кол-центру з питань з запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей, інших уповноважених органів за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів.

Після виявлення обставин, що можуть нести загрозу життю та здоров'ю дитини, а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 №800 «Деякі питання соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, що можуть загрожувати їх життю та здоров'ю», пункту 8 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 №866, пункту 4.11 рішення виконавчого комітету міської ради від 01.02.2017 №86 «Про регламент виконавчого комітету Житомирської міської ради», клопотання служби (управління) у справах дітей міської ради щодо ситуації, що склалася в ДБСТ родини ОСОБА_1 , ОСОБА_9 , було прийнято розпорядження міського голови від 17.06.2019 № 606 «Про відібрання у ОСОБА_1 та ОСОБА_9 неповнолітньої вихованки ОСОБА_10 ». У подальшому розпорядження міського голови від 17.06.2019 № 606 було затверджено відповідним рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради від 19.06.2019 №631. Дитину після вилучення одразу було направлено до КП «Дитяча лікарня імені В.Й. Башека» для проходження медичного обстеження.

Стосовно ліквідації дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_2 , слід зазначити настпуне.

Встановлено, що усі обставини та підстави у присутності ОСОБА_1 18.06.2019 року було вивчено комісією з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Житoмирської міської ради, колегіальним органом, основним завданням якого є сприяння у забезпеченні реалізації прав дитини на життя, охорону здоров'я, освіту, соціальних захист, сімейне виховання та всебічний розвиток.

Як зазначив представник комісії, на засіданні комісії ОСОБА_1 поводив себе нестримано та некоректно по відношенню до членів комісії. Також необхідно зазначити, що ОСОБА_1 на засіданні комісії повідомив про факти з особистого щоденника неповнолітньої ОСОБА_10 та про зміст її особистої переписки у соціальних мережах. Також скріншоти переписки з соціальних мереж обговорювались батьками-вихователями з іншими вихованцями ДБСТ.

Враховуючи нестабільний емоційний стан та стан здоров'я ОСОБА_10 такі дії родини ОСОБА_2 є недопустимими, оскільки враховуючи всі обставини, вони могли потяг нути за собою ще більше загострення ситуації та нервовий зрив у дитини.

Дослідивши наявні матеріали, комісія дійшла висновку винести на розгляд виконавчого комітету проект рішення про ліквідацію дитячого будинку сімейного типу. Остаточне рішення приймалося виконавчим комітетом Житомирської місьгої ради, як органом опіки та піклування 19.06.2019. Відповідно до рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради від 19.06.2019 №632 було ліквідовано дитячий будинок сімейного типу родини ОСОБА_1 та ОСОБА_9 ..

Підставами для прийняття зазначеного рішення було не тільки вибуття неповнолітньої вихованки з ДБСТ, а також: невиконання умов договору про організацію ДБСТ та додаткової угоди до нього, виникнення несприятливих умов для вихованців та спільного проживання дітей (відсутність взаєморозуміння з дітьми, конфлікті і стосунки між дітьми, невиконання батьками обов'язків щодо належного виховання, розвитку та утримання дітей, конфліктні ситуації з іншими ДБСТ, у зв'язку з якими дитячий будинок сімейного типу було переміщено за іншою адресою), наявність кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, повідомлення служби у справах дітей Житомирської ОДА щодо можливого порушення прав неповнолітньої вихованки, повідомлення від Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Національної поліції України щодо можливого вчинення самогубства неповнолітньою ОСОБА_10 ..

Вказані обставини унеможливлювали нормальне функціонування дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_2 та були неприпустимими для подальшого виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Що стосується твердження позивача щодо виселення з помешкання в терміновому порядку, суд зазначає таке.

Відповідно до умов укладеної Угоди у разі ліквідації дитячого будинку сімейного типу батьки-вихователі та їх рідні діти незалежно від віку зобов'язані звільнити житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , протягом 10 календарних днів, повернути меблі, побутову техніку та інші матеріальні цінності, в тому числі предмети тривалого вжитку, придбані для облаштування дитячого будинку сімейного типу згідно з рішенням міською виконавчого комітету від 31.01.2018 № 79 та передані в користування відповідно до акту прийому-передачі між Житомирським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та батьками-вихователями дитячого будинку сімейного типу.

Крім того, встановлено, що відповідно до умов Угоди, ОСОБА_1 та ОСОБА_9 було надане необхідний час для звільнення приміщення від особистих речей та оформлення відповідних документів. Однак, всупереч умовам Угоди, батьки-вихователі ОСОБА_1 та ОСОБА_9 відмовились від підпису акту прийому-передачі матеріальних цінностей з Житомирським міським центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та залишили заборгованість по рахункам за комунальні послуги перед ПАТ «Житомиргаз» та КАТП 0628 на загальну суму 2 723,64 грн., яка утворилась за час їх проживання за адресою АДРЕСА_2 .

Вищевказане свідчить перо те, що у дитячому будинку сімейного типу родини ОСОБА_2 виник цілий ряд несприятливих умов для виховання дітей (у тому числі конфліктні ситуації з іншими родинами, неналежні санітарні умови, кримінальне провадження), а тому його подальше функціонування не було б доцільним.

Повернення дітей у їх попереднє середовище справить негативний вплив на їх психо логічний стан і, фактично, не є можливим, зважаючи на бажання дітей далі виховуватись у родині ОСОБА_17 , у якій вони проживають на даний час. Відповідно до щорічного звіту про стан виховання, утримання та розвитку дітей-вихованців в ДБСТ родини ОСОБА_17 та інформації Житомирського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді діти адаптувались у родині позитивно, їх психо-емоційний стан стабілізувався, створено усі необхідні умови для проживання дітей, що підтверджується представником Житомирського міського виконавчого комітету.

При цьому, питання повернення статусу та укладання нової Угоди не передбачено нормами чинного законодавства. Так, відповідно до пункту 17 постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2002 №564 «Про затвердження Положення про дитячий будинок сімейного типу» батьками вихователями можуть бути повнолітні та працездатні особи, за винятком осіб, які були усиновлювачами, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним, опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з їх вини.

У даному випадку, дитячий будинок сімейного типу було ліквідовано у зв'язку з виникненням несприятливих умов, які унеможлювали функціонування дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_2 та були неприпустимими для подальшого виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Враховуючи наведені обставини у сукупності, суд вважає, що розпорядження міського голови №606 від 17.06.2019 року "Про відібрання у ОСОБА_1 та ОСОБА_9 неповнолітньої ОСОБА_18 " та рішення Житомирського міського виконавчого комітету №632 від 19.06.2019 року "Про ліквідацію дитячого будинку сімейного типу родини ОСОБА_1 та ОСОБА_9 " є правомірними, що вказує на відсутність підстав для задоволення позову.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 вказаної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Житомирського міського голови (майдан ім. С.П. Корольова, 4/2, м. Житомир, 10014, ЄДРПОУ: 04053625), Житомирського міського виконавчого комітету (майдан ім. С.П. Корольова, 4/2, м. Житомир, 10014, ЄДРПОУ: 04053625) про визнання незаконними і скасування розпоряджень рішень та скасування додаткової угоди - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 21 квітня 2022 року.

Суддя Р.М.Шимонович