Провадження 3/557/322/2022
Справа 557/400/22
21 квітня 2022 року смт Гоща
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Оленич Ю.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з відділення поліції №5 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за ст. 185 КУпАП,
ОСОБА_1 13 квітня 2022 року приблизно о 23 годині 10 хвилин на вул. Незалежності в смт Гоща вчинив злісну непокору законній вимозі та розпорядженню поліцейського ОСОБА_2 при виконанні ним службових обов'язків, а саме: при зупинці транспортного засобу «RENAULT TRAFIC», номерний знак НОМЕР_1 , на стаціонарному блокпості під час комендантської години на вимогу поліцейського ОСОБА_2 , в порушення ст. 18 Закону України «Про дорожній рух», п. 6 ч. 1 ст. 31, ч. 4 ст. 37 Закону України «Про національну поліцію», не вийшов з транспортного засобу.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 185 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні своєї вини у вчиненні зазначеного вище правопорушення не визнав та пояснив, що 13 квітня 2022 року приблизно о 23 годині повертався до смт Гоща, де проживає, та звертаючи з траси «Київ-Чоп», зупинився на блокпосту, на вимогу поліцейського вийшов з транспортного засобу. Йому відомо, що з 22 години діє комендантська година, однак, він возив запчастини друзям, автомобіль яких зламався поблизу м. Рівне, після чого повертався додому, поліцейським показав паспорт та пояснив, що їде додому. Зауважив, що, коли приїхав другий екіпаж, йому запропонували продути у прилад «Драгер», на що він не погоджувався, так як проїжджаючи даний блокпост, таку процедуру йому пропонують постійно, на що його витягли з транспортного засобу.
Заслухавши ОСОБА_1 , поліцейського СРПП відділення поліції №5 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області Янка В.О., дільничного офіцера поліції відділення поліції №5 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області Полетка І.І., дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить наступного висновку.
Диспозиція ст. 185 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв'язку з їх участю в охороні громадського порядку.
Так, злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського перешкоджає нормальній діяльності поліції, виконанню представниками влади своїх службових обов'язків по охороні суспільного порядку та забезпеченню суспільної безпеки.
Дане правопорушення виражається в злісній відмові підкорятися законному розпорядженню та вимозі поліцейського при виконанні службових обов'язків. Тобто, виражається у відмові від обов'язкового виконання наполегливих, неодноразово повторених розпоряджень чи вимог поліцейського, або ж в непокорі, що виявляється в зухвалій формі, яка свідчить про прояв явної зневаги до органів та осіб, які охороняють суспільний порядок. Відмова правопорушника проявляється в недвозначній формі словами, жестами, мовчанням та ін.
Правопорушення, передбачене ст. 185 КУпАП, обов'язково передбачає наявність законної вимоги співробітника поліції при виконанні службових обов'язків, оскільки вимога або розпорядження поліцейського це акт, юридично рівнозначний наказу, що виражений у категоричній формі та має бути законодавчо обґрунтованим.
Виходячи з диспозиції вказаної статті, для наявності в діях особи складу зазначеного правопорушення необхідна сукупність обов'язкових елементів, таких як перебування працівників поліції при виконанні службових обов'язків, законність розпорядження або вимоги поліцейського, злісна непокора.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб.
З 18 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 15 березня 2022 року № 2119-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» внесені зміни до ст. 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ. Відповідно до цих змін продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до положень п.п. 5, 6, 7 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану: запроваджувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світломаскування; встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів; перевіряти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, документи у осіб, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, встановлених Конституцією України.
Порядок здійснення заходів під час запровадження комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування в окремих місцевостях, де введено воєнний стан, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 липня 2020 року № 573 (далі Порядок).
Відповідно до п. 8 вказаного Порядку під час дії комендантської години та встановлення спеціального режиму світломаскування Збройні Сили, Держспецтрансслужба, Національна гвардія, Держприкордонслужба, Національна поліція, СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС продовжують виконання своїх завдань відповідно до призначення та специфіки діяльності.
На території, де запроваджено комендантську годину, забороняється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях осіб без виданих перепусток, а також рух транспортних засобів.
Дозволяється перебування у визначений період доби на вулицях та в інших громадських місцях, де запроваджено комендантську годину, без виданих перепусток особам та рух транспортних засобів Збройних Сил, Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції, СБУ, ДФС, ДМС, ДСНС, які залучаються до здійснення заходів під час запровадження комендантської години, транспортним засобам спеціалізованого призначення, які виконують невідкладне службове завдання, за умови ввімкнення спеціальних світлових сигнальних пристроїв.
Особи, які вчинили кримінальні та адміністративні правопорушення, затримуються в порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України та Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Перепусткою, згідно п. 3 Порядку є виданий комендатурою документ, що надає особам, зокрема тим, які керують транспортними засобами, дозвіл на перебування в певний період доби на території, де запроваджено комендантську годину
Пунктом 16 цього ж порядку визначено, що патрулям на території, де запроваджено комендантську годину та встановлено спеціальний режим світломаскування, в установленому законодавством порядку надано право, в тому числі: затримувати і доставляти в органи або підрозділи Національної поліції осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення; перевіряти в осіб посвідчення, документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, або паспортні документи іноземця, особи без громадянства, документи, що підтверджують законність перебування на території України, та перепустки, а в разі їх відсутності - затримувати відповідних осіб та доставляти в органи або підрозділи Національної поліції для встановлення особи; за потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться; вилучати в осіб предмети, які є знаряддям, засобом або предметом правопорушення, і передавати їх органам або підрозділам Національної поліції; тимчасово обмежувати або забороняти на вулицях та дорогах, окремих ділянках місцевості та в інших громадських місцях перебування або пересування осіб, рух транспортних засобів, зокрема транспортних засобів іноземних, консульських установ чи представництв міжнародних організацій; виводити осіб з окремих ділянок місцевості та об'єктів, евакуйовувати транспортні засоби; застосовувати відповідно до законодавства заходи фізичного впливу, зброю і спеціальні засоби.
Як установлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 13 квітня 2022 року приблизно о 23 годині 10 хвилин на вул. Незалежності в смт Гоща був зупинений працівниками поліції під час керування транспортним засобом при проїзді стаціонарного блокпоста під час комендантської години без спеціально виданої перепустки чи посвідчення.
Вказаних обставин ОСОБА_1 у судовому засіданні не заперечував, при цьому зазначив, що йому було відомо про те, що з 22 години запроваджена комендантська година, однак він возив запчастини товаришам, транспортний засіб яких зламався поблизу м. Рівне, та повертався додому.
З оглянутих відеофайлів суддею також установлено, що в ході розмови поліцейських та ОСОБА_1 , останньому поліцейським було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціального технічного засобу, на що ОСОБА_1 категорично відмовився. При цьому, останній погодився пройти огляд у закладі охорони здоров'я, однак вимогу поліцейського, яка була неодноразово повторена, вийти з транспортного засобу та проїхати з ними у службовому автомобілі до закладу охорони здоров'я, ОСОБА_1 виконувати відмовився, у зв'язку з чим поліцейськими було застосовано відповідно до законодавства заходи фізичного впливу і спеціальні засоби.
На вказані обставини у судовому засіданні вказали також опитані поліцейські ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Зокрема, останній вказав на те, що у вказаний у протоколі час перебував у добовому наряді на стаціонарному блокпості, на якому приблизно біля 23 години був зупинений водій ОСОБА_1 , який рухався транспортним засобом під час комендантської години, у зв'язку з чим ними було проведено поверхневий огляд транспортного засобу, в ході якого у водія було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння та останньому запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, на що той відмовився. Вказані обставини стали підставою для виклику наряду поліції СРПП, які також запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на місці зупинки та у медичному закладі, при цьому ОСОБА_1 на місці проходити огляд категорично відмовився, погоджувався їхати у медичний заклад, однак лише власним транспортом, вийти з транспортного засобу та проїхати до медичного закладу у службовому автомобілі поліції на неодноразові вимоги поліцейського ОСОБА_4 відмовлявся. Як ОСОБА_2 , так і ОСОБА_3 зазначили, що ОСОБА_1 поводив себе агресивно, перепустки, що б надавала йому дозвіл на пересування транспортним засобом в період дії комендантської години, на території, де така комендантська година була введена, не надав.
Показання співробітників поліції є чіткими, зрозумілими та послідовними, узгоджуються із даними відеофіксації, а також даними наявних у матеріалах справи їх же письмових пояснень, рапортів та протоколу РВ №000718 про адміністративне затримання від 13 квітня 2022 року і сумнівів не викликають.
Систематизуючи вищезазначене, суддя приходить переконання, що працівники поліції перебували під час виконання своїх службових обов'язків, при цьому їх вимога є законною, а сама суть вимоги є правомірною, з огляду на аналіз зазначених вище законодавчих акту, та такою, що підлягає належному та достатньому усвідомленню суб'єктом, до якого вона спрямована. Фактичні обставини справи, які викладені у протоколі про адміністративне правопорушення відповідають обставинам справи, які були встановлені суддею та підтверджені дослідженими у судовому засіданні доказами.
Тому з огляду на це є всі підстави вважати, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 185 КУпАП (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов'язків).
Обираючи вид та міру стягнення, суддя враховує характер вчиненого правопорушення та час під час якого таке вчинене, особу порушника, зокрема відсутність в матеріалах справи його негативних характеристик, а також даних про притягнення його до адміністративної відповідальності, в тому числі і за вчинення аналогічних правопорушень, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, та приходить висновку, що на ОСОБА_1 необхідно накласти стягнення у виді штрафу в межах розміру, передбаченого санкцією ст. 185 КУпАП.
Крім того, виходячи з вимог ст. 40-1 КУпАП та відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 в доход держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 496,20 гривень.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 23, 40-1, 185, 283-285, 287-289 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 185 КУпАП, застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень, та підлягає зарахуванню на рахунок: UA318999980313020106000017507, отримувач коштів ГУК у Рівн.обл/отг смт.Гоща/21081100, код за ЄДРПОУ: 38012494, банк отримувача ГУК у Рівн.обл/отг смт.Гоща/21081100, код класифікації доходів бюджету 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір у розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок на рахунок №UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві 22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), за кодом класифікації доходів бюджету - 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Гощанський районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ю.В. Оленич