Ухвала від 20.04.2022 по справі 380/10480/20

УХВАЛА

20 квітня 2022 року

м. Київ

справа № 380/10480/20

адміністративне провадження № К/990/7783/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Васильєвої І.А.,

суддів: Юрченко В.П., Хохуляка В.В.,

перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області(ГУ ДПС) на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2022 у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "РЕТЕЧА" до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у реєстрації податкових накладних та зобов'язання до вчинення дій,

УСТАНОВИВ:

Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 19.05.2021 адміністративний позов ТОВ "РЕТЕЧА" задовольнив: визнав протиправним та скасував рішення ГУ ДПС від 28.07.2020 №1774169/39618482 про відмову ТОВ "РЕТЕЧА" у реєстрації податкової накладної від 22.06.2020 №33; зобов'язав Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 22.06.2020 №33 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного отримання Державною податковою службою України, а саме 15.07.2020; визнав протиправним та скасував рішення ГУ ДПС від 31.07.2020 №1786708/39618482 про відмову ТОВ "РЕТЕЧА" у реєстрації податкової накладної від 22.06.2020 № 34; зобов'язав Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 22.06.2020 №34 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного отримання Державною податковою службою України, а саме 15.07.2020; визнав протиправним та скасував рішення ГУ ДПС від 31.07.2020 №1786709/39618482 про відмову ТОВ "РЕТЕЧА" у реєстрації податкової накладної від 23.06.2020 №35; зобов'язав Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від 23.06.2020 №35 в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її фактичного отримання Державною податковою службою України, а саме 15.07.2020.

03.12.2021 ГУ ДПС звернулося з апеляційною скаргою на зазначене рішення суду першої інстанції.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2022 відмовлено у відкритті апеляційного провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).

На цю ухвалу ГУ ДПС через підсистему "Електронний Суд" подало касаційну скаргу.

Обґрунтовуючи касаційну скаргу, відповідач посилається на те, що суд апеляційної інстанції допустив порушення норм процесуального права і, як наслідок, дійшов помилкового висновку про наявність підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження.

Перевіряючи доводи касаційної скарги, колегія суддів виходить з такого.

Восьмий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 19.01.2022 апеляційну скаргу ГУ ДПС залишив без руху, як таку, що була подана після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого статтею 295 КАС, а підстави для поновлення зазначеного строку (відсутність належного фінансування для сплати судового збору та право повторного звернення з апеляційною скаргою), вказані відповідачем у клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження, визнанні судом неповажними. Вперше подана апеляційна скарга була повернута згідно з ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 02.09.2021 у зв'язку з тим, що скаржник не усунув вказані в ухвалі від 26.07.2021 недоліки апеляційної скарги та не надав документ про сплату судового збору за подання апеляційної скарги (6306,00 грн).

ГУ ДПС у межах встановленого судом строку подало клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, однак навело аналогічні підстави, що і при поданні апеляційної скарги, яким суд апеляційної інстанції в ухвалі від 19.01.2022 про залишення апеляційної скарги без руху надав оцінку як неповажним. У касаційній скарзі відповідач не заперечує такі обставини.

Висновок суду апеляційної інстанції щодо підстав для відмови у відкритті апеляційного провадження відповідає правильному застосуванню норми пункту 4 частини першої статті 299 КАС, оскільки зазначені ГУ ДПС підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження не можуть бути визнані поважними, так як стосуються адміністративно-організаційної діяльності суб'єкта владних повноважень. Будь-які обставини, які пов'язані з цією діяльністю, в тому числі, й ті, які негативно впливають на її ефективність, не можуть розцінюватися як такі, що надають підстави для застосування до суб'єкта владних повноважень режиму «послаблення» у відносинах, які прямо чи опосередковано стосуються особи без такого статусу. До таких обставин відносяться, зокрема обставини, що створюють труднощі у сплаті судового збору. Ці обставини не надають права суб'єкту владних повноважень у будь-який час після спливу встановленого законом строку на апеляційне оскарження реалізовувати право на апеляційне оскарження судового рішення.

Недотримання особою вимог процесуальних норм щодо форми та змісту апеляційної скарги, що стало підставою для її повернення, не є об'єктивною та непереборною обставиною, з якою стаття 121 КАС пов'язує можливість поновлення процесуального строку. Це правило ще в більшій мірі стосується суб'єкта владних повноважень, щодо якого презюмується, що в його розпорядженні є достатньо засобів, зокрема організаційного характеру, для виконання покладених на нього завдань.

Встановлення законом граничних строків для оскарження судових рішень, зокрема для апеляційного оскарження, обумовлено необхідністю забезпечити правову визначеність у правовідносинах. Поновлення пропущеного строку на оскарження судового рішення одному з учасників справи безпосередньо вливає на правове становище іншого учасника.

Право особи повторно звернутися з апеляційною скаргою після її повернення відповідно до положень частини восьмої статті 169, частини другої статті 298 КАС не є абсолютним, таке звернення повинно бути в порядку, встановленому законом.

Посилання ГУ ДПС на ухвали Верховного Суду щодо застосування норми процесуального права у подібних правовідносинах є безпідставним, оскільки питання про поважність причин пропуску процесуального строку оцінюється судом на власний розсуд в кожному конкретному випадку.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 333 КАС суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.

Відповідно до частини другої статті 333 КАС у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.

Керуючись пунктом 5 частини першої, частиною другою статті 333 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.02.2022 .

Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами направити особі, яка подала касаційну скаргу, а копію касаційної скарги залишити в суді касаційної інстанції.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями, є остаточною та не може бути оскаржена.

СуддіІ.А. Васильєва В.П. Юрченко В.В. Хохуляк