19 квітня 2022 року ЛуцькСправа № 140/1548/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Агрономічної сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Агрономічної сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 22 вересня 2021 року №953; зобов'язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної форми власності для ведення садівництва орієнтовною площею 0,12 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність на території села Агрономічне Вінницького району Вінницької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 04 серпня 201 року звернувся до Агрономічної сільської ради із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення з метою передачі безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га комунальної форми власності на території села Агрономічне для ведення садівництва. Однак рішенням від 22 вересня 2021 року №953 відповідач відмовив у наданні такого дозволу.
Позивач не погоджується із рішенням відповідача та вважає, що воно суперечить вимогам законодавства й прийняте з порушенням частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України). Зокрема, рішення обґрунтовано забороною сільській раді відповідно до ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі №128/2833/17 приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам 474,6783 га земель, до яких належить і земельна ділянка, яку ОСОБА_1 бажає отримати у власність.
На думку позивача, надання дозволу на розробку проекту землеустрою не свідчить про розпорядження, відчуження або передачу земельної ділянки у власність, адже отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є лише одним з етапів отримання такої ділянки у власність та не означає позитивного рішення у земельному питанні. Більше того, відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, що знайшла відображення у рішенні сільської ради від 22 вересня 2021 року №954, не відповідає приписам частини сьомої статті 118 ЗК України, якою встановлено вичерпні підстави для відмови у наданні відповідного дозволу.
Враховуючи той факт, що клопотання подане з дотриманням вимог закону, земельна ділянка, щодо якої подано клопотання, перебуває в комунальній власності, не перебуває в оренді, наявні обґрунтовані підстави для зобов'язання відповідача надати дозвіл.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18 лютого 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач у відзиві на позовну заяву заперечив позовні вимоги (а.с.23-29). В обґрунтування цієї позиції вказав, що на момент прийняття оскаржуваного рішення в провадженні Сьомого апеляційного адміністративного суду перебувала справа №128/2833/17. В межах цієї справи постановлено ухвалу від 03 квітня 2018 року про заборону Агрономічній сільській раді приймати рішення та вчиняти будь-які можливі юридичні дії щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадян 474,6783 га земель, які включені в межі населеного пункту Агрономічної сільської ради. До складу оспорюваних земель увійшла і земельна ділянка, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення якої просить надати позивач. Надання Агрономічною сільською радою дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у складі спірних земель для подальшої передачі безоплатно у власність позивачу було б прямим порушенням принципу обов'язковості судових рішень. Отже, до моменту вирішення справи №128/2833/17 по суті, навіть після розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, позивач був би позбавлений можливості безпосередньо отримати у власність цю земельну ділянку, тобто очікування та затрати останнього були б невиправданими з огляду на встановлену заборону ухвалою суду від 03 квітня 2018 року у справі №128/2833/17.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Агрономічну сільську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою відповідач вказав, що суд у конкретній справі не вправі переймати повноваження органів виконавчої влади та давати їм вказівки щодо розпорядження дискреційними повноваженнями.
З урахуванням наведеного відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін, викладені сторонами у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
04 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Агрономічної сільської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної форми власності орієнтовною площею 0,12 га, яка розташована на території села Агрономічне Вінницького району Вінницької області, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення садівництва (а.с.7). До вказаного клопотання ОСОБА_1 додав графічні матеріали на бажану земельну ділянку із позначенням місця розташування (а.с.7 зворот).
Рішенням Агрономічної сільської ради від 22 вересня 2021 року №953 ОСОБА_1 , враховуючи висновки постійної комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, благоустрою, житлово-комунального господарства, транспорту та комунальної власності та ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року по справі №128/2833/17, відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва в селі Агрономічне на території Агрономічної сільської ради (а.с.9).
Не погоджуючись із цим рішенням, позивач звернувся до суду.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 3 ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, вказаним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з пунктами «а», «б» статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до підпункту «б» частини першої статті 81 ЗК України однією з підстав набуття громадянами України права власності на земельні ділянки є безоплатна передача із земель державної і комунальної власності.
Частиною першою статті 122 ЗК України передбачено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частинами першою, другою статті 116 ЗК України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, зокрема, у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (пункт «в» частини третьої статті 116 ЗК України).
Пунктом «в» частини першої статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам, зокрема, для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами України визначено у статті 118 ЗК України. Відповідно до положень частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з положеннями частини сьомої наведеної статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, які є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня прийняття рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або з дня повідомлення особою, зацікавленою в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, про замовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у порядку, передбаченому цією частиною, відобразити на картографічній основі Державного земельного кадастру орієнтовне місце розташування земельної ділянки, зазначити дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. Зазначена інформація оприлюднюється на безоплатній основі на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
За приписами частини дев'ятої статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
З системного аналізу наведених норм слідує, що результатом розгляду заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є прийняття органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування одного із рішень, визначених частиною сьомою статті 118 ЗК України - про надання такого дозволу або про відмову у його наданні. Перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпним.
Як вбачається з матеріалів справи, прийняттю спірного рішення від 22 вересня 2021 року №935 передував розгляд питання, порушеного у клопотанні ОСОБА_1 від 04 серпня 2021 року, постійною комісією з питань земельних відносин, природокористування, планування територій, будівництва, архітектури, благоустрою, житлово-комунального господарства, транспорту та комунальної власності та, як видно з протоколу засідання від 08 вересня 2021 року №19, висновком комісії запропоновано Агрономічній сільській раді проект рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у приватну власність земельної ділянки для індивідуального садівництва в селі Агрономічне (а.с.34).
Проект рішення, який був розглянутий на 14 сесії 8 скликання Агрономічної сільської ради 22 вересня 2021 року, містить обґрунтування з посиланням на ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року про забезпечення позову у справі №128/2833/17. Так зазначеною ухвалою суду від 03 квітня 2018 року у справі №128/2833/17 за позовом Вінницького аграрного університету до Агрономічної сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення від 21 серпня 2015 року «Про затвердження генерального плану села Агрономічне Вінницького району Вінницької області» встановлено заборону Агрономічній сільській раді Вінницького району Вінницької області до вирішення справи по суті та набрання рішенням законної сили приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам 474,6783 га земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, які передані університету від ДП «Агрономічне» як правонаступнику державного підприємства «Дослідне господарство Вінницької державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів Національної академії аграрних наук України» (а.с.41-45).
Згідно з приписами частини першої статті 156 КАС України ухвала суду про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до частини третьої статті 156 КАС України особи, винні в невиконанні ухвали про забезпечення позову, несуть відповідальність, встановлену законом.
Отже, заходи забезпечення позову встановлюються тимчасово з метою уникнення негативних наслідків та порушення прав заінтересованих осіб.
Обов'язковість судового рішення є також однією з основних засад судочинства в Україні.
Зі змісту ухвали Вінницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі №128/2833/17 видно, що заборона стосується прийняття рішень та вчинення будь-яких можливих юридичних дій щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність земельних ділянок площею 474,6783 га. На день прийняття Агрономічною сільською радою рішення від 22 вересня 2021 року №953 ухвала Вінницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі №128/2833/17 була чинною.
Як вбачається із наданої відповідачем копії Генерального плану села Агрономічне із орієнтовним зазначенням місця розташування бажаної земельної ділянки в селі Агрономічне, така земельна ділянка на час прийняття відповідачем спірного рішення входила до складу земель, щодо яких згідно з ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі №128/2833/17 заборонено відповідачу приймати рішення та вчиняти будь-які інші можливі юридичні дії, щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам (а.с.36).
Суд також вважає за необхідне вказати, що юридичні дії - це конкретні обставини, які породжують, змінюють або припиняють правовідносини на основі волевиявлення особи.
Порядок отримання земельних ділянок державної та комунальної власності в приватну власність зацікавленим особам визначений статтею 118 ЗК України. Положення зазначеної статті визначають процедуру та етапи отримання земельної ділянки у власність, зокрема: звернення особи, зацікавленої в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності із клопотанням до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування; рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; розробка та погодження проекту землеустрою; рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, оскільки рішення про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є одним із визначених етапів, що передує переходу права власності на земельну ділянку, породжує подальші правовідносини щодо можливості зацікавленої особи отримати земельну ділянку у власність, а отже і правомірні очікування на передачу її у власність, тому таке рішення, на думку суду, охоплюється визначенням та поняттям «юридичної дії, пов'язаної із розпорядженням, відчуженням та передачею земельної ділянки у власність».
Незважаючи на те, що отримання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки саме по собі не означає позитивного рішення про надання її у власність, однак, на переконання суду, таке рішення свідчить про вчинення відповідним органом, який надає дозвіл та передає земельні ділянки у власність, юридичної дії, яка є передумовою передання земельної ділянки у власність. Тому таке рішення відповідача підпадатиме під дію заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2018 року у справі №128/2833/17.
Крім того, навіть після розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність позивач до моменту скасування заходів забезпечення позову буде однаково позбавлений можливості отримати у власність цю земельну ділянку, тобто його очікування та затрати будуть невиправданими, зважаючи на те, що існує судова заборона на прийняття Агрономічною сільською радою рішення та вчинення юридичних дій щодо розпорядження, відчуження та передачі у приватну власність громадянам (зокрема, затвердження розробленої документації із землеустрою) земельних ділянок у складі земель сільськогосподарського призначення площею 474,6783 га).
Фактично заборона вчинення дій щодо розпорядження земельною ділянкою свідчить про невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів та може бути підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до частини сьомої статті 118 ЗК України.
Беручи до уваги обов'язковість виконання судового рішення у справі №128/2833/17, підстави відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою, зазначені у спірному рішенні, на думку суду, відповідають нормам чинного законодавства.
Наведені висновки суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 07 жовтня 2020 року у справі №240/6035/18.
З урахуванням встановлених у справі обставин та на підставі аналізу норм чинного законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправним і скасування рішення Агрономічної сільської ради від 22 вересня 2021 року №953.
Таким чином, відсутні підстави і для задоволення похідної позовної вимоги про зобов'язання відповідача вчинити певні дії, адже задоволення похідної позовної вимоги залежить від задоволення іншої (основної) позовної вимоги.
Крім того, суд додатково зазначає, що Законом України від 24 березня 2022 року №2145-XI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану», який набрав чинності 07 квітня 2022 року, внесені зміни до деяких законодавчих актів України, зокрема до ЗК України.
Так вказаним законом розділ X «Перехідні положення» ЗК України доповнено пунктом 27, згідно з яким під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Отже, до припинення (скасування) воєнного стану в Україні, який введено Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/202, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та продовжено Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022 з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, законом встановлена заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то підстави для відшкодування позивачу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Агрономічної сільської ради (23227, Вінницька область, село Агрономічне, вулиця Мічуріна, 12, ідентифікаційний код юридичної особи 04525998) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк