Рішення від 12.04.2022 по справі 914/20/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.04.2022 справа № 914/20/22

Суддя Юркевич М.В., за участю секретаря Кравчук І.В., розглядаючи матеріали

позовної заяви: Державної служби України з безпеки на транспорті, м. Київ в особі Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, м. Рівне,

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Сервіс-1», с. Ставчани, Львівська область,

про: стягнення 22 728,00 грн. плати за проїзд автодорогами загального користування.

За участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки звернулася до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Транс-Сервіс-1» про стягнення 22 728,00 грн. плати за проїзд автодорогами загального користування.

Ухвалою від 10.01.2022 було відкрито провадження у справі №914/20/22 за правилами спрощеного позовного провадження та надано строк для подання відзиву та відповіді на відзив.

25 січня 2022 року від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №914/20/22 до набрання законної сили рішення Господарського суду Львівської області у справі №914/3255/20.

Ухвалою від 03.02.2022р. розгляд справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження було призначено на 22.02.2022р.

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження було відкладено на 15.03.2022р.

В судовому засіданні 15.03.2022р. представник відповідача повідомив, що на момент розгляду даної справи Верховним судом ще не виготовлено повного тексту постанови за наслідками касаційного розгляду справи №914/3255/20, до закінчення розгляду якої, відповідач заявляв клопотання про зупинення провадження у справі.

Ухвалою від 15.03.2022р. розгляд справи по суті в межах розумних строків було відкладено на 12.04.2022р.

В судове засідання 12.04.2022р. сторони явку своїх уповноважених представників не забезпечили. Натомість, від позивача поступило клопотання про розгляд справи без його участі на підставі наявних матеріалів.

Крім того, як стало відомо суду, Постановою Верховного суду від 10.02.2022р. у справі №914/3255/20 рішення Господарського суду Львівської області від 29.03.2021р. та постанову Західного апеляційного господарського суду від 02.08.2021р. було залишено без змін.

Таким чином, враховуючи завершення розгляду справи №914/3255/20 Верховним судом, суд дійшов висновку клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі залишити без розгляду.

Крім того, беручи до уваги відсутність інших нерозглянутих заяв та клопотань, суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи на підставі наявних матеріалів.

Після з'ясування обставин справи та дослідження доказів, судом було встановлено наступне:

24.05.2019р. посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області на 434 км а/д Київ-Чоп було проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_1 . Автомобіль належить та використовується ТОВ «Транс-Сервіс-1» (відповідачу).

За результатами перевірки встановлено, що перевезення вантажів здійснюються з перевищенням вагових обмежень, а саме: навантаження на одиночну вісь 12,41 т при допустимих 11 т, навантаження на строєну вісь з одиночними шинами 25,14 т, при допустимих 22 т.

Після проведення габаритно-вагового контролю інспекторами було видано квитанцію про зважування, складено довідку від 24.05.2019р. №0022577, акт №0001981 про перевищення нормативних вагових параметрів та проведено розрахунок плати за проїзд №981 на суму 774,78 євро.

З актом проведення перевірки, довідкою та розрахунком водій автомобіля був ознайомлений, однак від підпису відмовився, про що було зазначено у відповідних графах документів.

Позиція позивача.

Як зазначає позивач, відповідно до п.31-1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006р., перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки, однак, відповідач добровільно кошти не сплатив.

Так, в порядку досудового врегулювання спору, управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області скеровувався лист від 21.08.2019р. про необхідність сплати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування у розмірі 22 728,00 грн., що еквівалентно 774,78 євро.

У зв'язку з неоплатою заборгованості, позивач звернувся до відповідача із позовом у даній справі.

Позиція відповідача.

Відповідач відзиву на позов не подавав, однак у клопотанні про зупинення провадження у справі наголошував на тому, що у провадженні Верховного суду перебуває справа №914/3255/20 предметом якої є стягнення за проїзд автомобільними дорогами загального користування за аналогічних, як у даній справі обставин. Відтак, за наслідками перегляду вищевказаної справи Верховний суд винесе постанову, у якій міститиметься правовий висновок щодо питання правильного застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах.

Як вже зазначалося судом вище, Постановою Верховного суду від 10.02.2022р. у справі №914/3255/20 рішення Господарського суду Львівської області від 29.03.2021р. та постанову Західного апеляційного господарського суду від 02.08.2021р. було залишено без змін, підтвердивши позицію Укртрансбезпеки та судів у тій справі щодо підставності стягнення за проїзд автомобільними дорогами загального користування за перевищення вагових обмежень.

При прийнятті рішення, суд виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до п. 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

За приписами п.п. 2, 15, 27 п. 5 Положення, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, серед іншого: державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (надалі Порядок).

Згідно з ч. 3 п. 2 зазначеного Порядку, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, які зазначені у пункті 22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306. При цьому, транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

Як встановлено судом, у розрахунку від 24.05.2019 року № 981 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 24.05.2019 року № 0001981 зазначено, що перевищення параметрів від нормативу становить 12,8 відсотків, тобто транспортний засіб відповідача необхідно вважати великогабаритним.

Відповідно до п. 22.5. Правил дорожнього руху: 22.5. за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів -11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

З акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідки від 24.05.2019 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю вбачається, що фактичні осьові навантаження становлять: 7,17/12,41/25,14 тонн.

Нормативно допустимі навантаження становлять: 11/11/24 тонн. В ході перевірки встановлено перевищення нормативно допустимого навантаження, зокрема, при допустимих 44,00 т. було виявлено 44,72 т.

На підставі викладеного, Управлінням нарахована відповідачу плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 774,78 євро (що еквівалентно 22 728,00 грн.), відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених Порядком.

Відповідно до п.31-1 Порядку, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Згідно з п. 41 Порядку, дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно- вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Відповідачем визначений розмір плати за проїзд не оскаржено та не сплачено у встановлені чинним законодавством строки.

За своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Спірні відносини виникли між сторонами у справі з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави). Такі висновки суду відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним у її постанові від 06 червня 2018 р. у справі № 820/1203/17.

За таких обставин, суд вважає правильним застосування позивачем для розрахунку плати саме пункту 31 Порядку № 879, адже як було встановлено у цій справі відповідач без відповідного дозволу здійснював перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, таке перевищення осьового навантаження становило 12,8 відсотків, а перевізник до продовження руху за маршрутом і на час розгляду справи відповідної плати за проїзд не вніс та встановлених уповноваженим органом Укртрансбезпеки обставин порушення не спростував.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відшкодування витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ТзОВ “Транс-Сервіс-1” (81118, Львівська область, Пустомитівський район, с. Ставчани, ідентифікаційний код 32602104) на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14, ідентифікаційний код 39816845) в дохід дорожнього фонду Державного бюджету України 22 728,00 грн. (отримувач: ГУК у Рівн.обл/Рівнен.міс.тг/ р/р UA 978999980313181216000017527 в Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, ЄДРПОУ 38012494.)

3. Стягнути з ТзОВ “Транс-Сервіс-1 (81118, Львівська область, Пустомитівський район, с. Ставчани, ідентифікаційний код 32602104) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (03135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14, ідентифікаційний код 39816845) судовий збір в розмірі 2270,00 грн.

4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

5. Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 15.04.2022р.

Суддя Юркевич М.В.