Справа № 569/21579/20
18 квітня 2022 року м.Рівне
Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Бердій М.А., з участю представника Рівненської митниці Ярмолюка І.М., розглянувши матеріали про порушення митних правил, які надійшли з Поліської митниці Держмитслужби ДМС України відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Нововолинськ, Волинська обл., зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
- за ч.1 ст. 483 МК України,
06 квітня 2020 року декларантом ТОВ «Хорс Брок» ОСОБА_2 в Поліську митницю Держмитслужби подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ №204020/2020/214740 для проведення митного оформлення автомобіля марки «Mazda», модель «6», ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2 . До митного оформлення та випуску у вільний обіг товару подано наступні товаросупровідні документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (certificate of title) № НОМЕР_3 від 25.02.2020 року, рахунок-фактуру (invoice) №165 від 10.02.2020 року, де вказано, що продавцем є компанія «Cars Investment OU» (Kadaka Tee 113а/1, ОСОБА_3 , Harju maakond, 12915), покупцем ОСОБА_4 (passport EU700336). Відповідно до записів, вартість транспортного засобу становить 1800 доларів США. Митне оформлення транспортного засобу проведено Поліською митницею Держмитслужби за резервним методом визначення митної вартості на рівні 98 488,05 грн., що еквівалентно 3598 доларів США, на дату митного оформлення автомобіля.
Департаментом митних платежів та митної вартості Державної митної служби України листом від 14.08.2020 року №15/15-02-03/7.13/1548 на адресу Поліської митниці Держмитслужби направлено повідомлення Податкового та митного Департаменту Естонської Республіки від 03.06.2020 року №14-1/14538-1 стосовно проведення перевірки автентичності документів.
У результаті опрацювання надісланої вказаним листом інформації та копій документів, встановлено, що естонська компанія - експортер «Cars Investment OU» знята з реєстраційного обліку у Комерційному реєстрі Естонії 25 червня 2019 року, а отже здійснювати комерційну діяльність не може.
Отже, легковий автомобіль марки «Mazda», модель «6», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 , був ввезений на митну територію України 02.04.2020 року та оформлений з використанням інвойсу №165 від 10.02.2020 року, виданого компанією «Cars Investment OU» після припинення її діяльності.
Одночасно , до митної декларації типу ІМ40ДЕ №204020/2020/214740 від 06.04.2020 року додано копію витягу з сайту autoastat.com., згідно якого вартість автомобіля марки «Mazda», модель «6», ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2 , з комісією (license) становить 3098 доларів США. Вказаний транспортний засіб продано через аукціон на території США.
З цього слідує, що естонська компанія «Cars Investment OU», яка знята з обліку у Комерційному реєстрі Естонії (знята з комерційного обліку) 25.06.2019 року, ніяким чином не могла виписати поданий до вказаної митної декларації рахунок-фактуру (invoice) №165 від 10.02.2020 року, на ім'я громадянина України ОСОБА_4 ( ОСОБА_5 ).
Підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митниці на пропуск через митний кордон.
Відповідно до ч.3 ст.335 МК України разом з митною декларацією митному органу подаються рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та у випадках, встановлених цим кодексом, декларація митної вартості.
Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Відповідно до ч.1 ст.467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 року № 2612-VІІІ «Про внесення змін до Митного України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).
Згідно ч. 2 ст. 459 та пп.7, 43 ст.4 МК України, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» №8 від 03.06.2005 року підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на переміщення через митний кордон України та митного оформлення товару, а саме: автомобіля легкового марки «Mazda», модель «6», ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2 , вартістю 98 488,05 грн., шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо продавця товару (рахунок-фактура (invoice) №165 від 10.02.2020 року.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України, як дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України та митного оформлення товару шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо продавця товару.
Представник Рівненської митниці Ярмолюк І.М. в судовому засіданні підтримав протокол про порушення митних правил №0630/20400/20 від 30 жовтня 2020 року, просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ч.1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 98 488,05 грн. з конфіскацією легкового автомобіля марки «Mazda», модель «6», ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2 .
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився з невідомих суду причин, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Заслухавши думку представника Рівненської митниці Ярмолюка І.М., дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст.483 Митного кодексу України, як дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України та митного оформлення товару шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо продавця товару.
Відповідно до ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів вказаним Кодексом чи іншими законами України, і за які вказаним Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
За приписами ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ч.1 ст.495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, зокрема протоколом про порушення митних правил №0630/20400/20 від 30 жовтня 2020 року, службовою запискою головного державного інспектора відділу оперативного реагування, запобігання та протидії контрабанді, кінологічного забезпечення управління забезпечення протидії митним правопорушенням Поліської митниці Держмитслужби Орловського С.В., листом Департаменту митних платежів та митної вартості Державної митної служби України від 14.08.2020 року №15/15-02-03/7.13/1548, повідомленням Податкового та митного Департаменту Естонської Республіки №14-1/14538/1 від 03.06.2020 року, рахунком-фактурою (invoice) №165 від 10.02.2020 року, листом Держмитслужби від 19.11.2021 року №26/26-04/7.13.303 з відповіддю митного органу Республіки Польща та іншими матеріалами справи.
Протилежного доказам, дослідженим в судовому засіданні, не встановлено. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився та доказів відсутності вини не надав.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).
Відповідно до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно санкції ч.1 ст.483 МК України за вчинення даного правопорушення передбачено адміністративне стягнення у виді накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.483 МК України у виді штрафу в розмірі 100% вартості переміщуваного товару, що становить 98 488,05 грн. з конфіскацією легкового автомобіля марки «Mazda», модель «6», ідентифікаційний номер (номер кузова) - НОМЕР_2 .
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України"Про судовий збір" до стягнення з ОСОБА_1 підлягає судовий збір в розмірі 496,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 98 488 (дев'яносто вісім тисяч чотириста вісімдесят вісім) гривень 05 копійок з конфіскацією легкового автомобіля марки «Mazda», модель «6», ідентифікаційний номер (кузова) - НОМЕР_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 496 (чотириста дев'яносто шість) гривень 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області.
Суддя Рівненського міського суду М.А.Бердій