Постанова від 04.10.2007 по справі 9/339

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

"04" жовтня 2007 р.

Справа № 9/339

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б.,при секретарі Безчасній Н.Г., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 9/339

за позовом: корпорації "Система ССБ", м. Кіровоград, проспект Промисловий, 1,

до відповідача: виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: департаменту містобудування та капітального будівництва Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград, вул. К.Маркса, 41,

про зобов'язання надати дозвіл на будівництво,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - представники Круглякова Ю.С., довіреність № 424-10 від 19.07.2007р. та Босонченко О.М., довіреність №12-10 від 03.10.2007 р.;

від відповідача - участі не брав;

від третьої особи - участі не брав;

Час прийняття постанови: 9 год. 50 хв.

Корпорацією "Система ССБ" подано позов до виконавчого комітету Кіровоградської міської ради про зобов'язання прийняти рішення про надання дозволу на будівництво адміністративного приміщення на розі вулиць Гоголя та Луначарського.

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 06.09.2007 року відкрито провадження у даній адміністративній справі.

Ухвалою від 21.09.2007 р. справа призначена до розгляду в судовому засіданні, до участі у справі залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - департамент містобудування та капітального будівництва Кіровоградської міської ради.

В судовому засіданні 04.10.2007 р. позивачем подано уточнення до позовної заяви, відповідно до якого позивач змінив предмет позову та просить зобов'язати виконавчий комітет Кіровоградської міської ради надати дозвіл на будівництво адміністративної будівлі на розі вулиць Гоголя та Луначарського.

Відповідач та третя особа належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, проте письмові пояснення та будь-які заперечення щодо вимог позивача не надали, своїм правом щодо участі у судовому засіданні не скористались.

Розглянувши та дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

На підставі рішення п'ятої сесії Кіровоградської міської ради двадцять четвертого скликання №207 від 26.11.2002 р. та рішення восьмої сесії Кіровоградської міської ради двадцять четвертого скликання від 04.11.2003 року №525 управлінням Національного банку України в Кіровоградській області та Кіровоградською міською радою 29.01.2004 р. був укладений договір оренди земельної ділянки №30. За умовами цього договору Кіровоградською міською радою було передано управлінню Національного банку України в Кіровоградській області в оренду на 25 років земельну ділянку площею 0,34 га для розміщення адміністративного приміщення, що знаходиться на розі вулиць Гоголя і Луначарського в місті Кіровограді.

20.03.2003 р. на засіданні архітектурно-містобудівної ради прийнято рішення (протокол №2) про затвердження ескізного проекту будинку управління Національного банку України в Кіровоградській області в стилі хайтек.

Відповідно до договору купівлі-продажу проектно-кошторисної документації від 03.11.2006 р. управління Національного банку України в Кіровоградській області передало у власність позивачу проектно-кошторисну документацію на будівництво адміністративного будинку на земельній ділянці на розі вулиць Гоголя і Луначарського в місті Кіровограді.

22.01.2007 року управлінням Національного банку України в Кіровоградській області та корпорацією "Система ССБ" (виробниче об"єднання) укладено договір суборенди земельної ділянки №1, відповідно до якого позивачу передано в суборенду терміном на три роки земельну ділянку площею 0,34 га на розі вулиць Гоголя і Луначарського в місті Кіровограді для розміщення адміністративного приміщення.

Корпорація "Система ССБ" (виробниче об"єднання) листами №52-02/ст від 09.02.2007 р., №72-02/ст від 23.03.2007 р., №85-01/д від 24.04.2007 р. зверталась до виконавчого комітету з клопотанням про надання дозволу на будівництво адміністративного приміщення на розі вулиць Гоголя і Луначарського.

Проте клопотання позивача залишені відповідачем без розгляду, що і змусило корпорацію звернутись до суду за захистом порушеного права.

Вирішуючи даний спір по суті, господарський суд враховує наступне.

Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження по наданню відповідно до законодавства дозволу на спорудження об'єктів містобудування незалежно від форм власності.

Згідно зі ст. 3 Закону України "Про основи містобудування" до об'єктів містобудування, зокрема, відносяться будинки і споруди, їх комплекси.

Господарський суд враховує, що порядок отримання дозволу на будівництво визначено ст.24 Закону України "Про планування і забудову територій" та розділом 6, затверджених наказом Держбуду України №219 від 10.12.2001 р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 3 січня 2002 р. за №4/6292), Типових регіональних правил забудови.

Згідно вимог ст.24 Закону України "Про планування і забудову територій" фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування (далі - дозвіл на будівництво).

Фізичні та юридичні особи, заінтересовані в здійсненні будівництва об'єктів містобудування, подають письмову заяву про надання дозволу на будівництво до виконавчого органу відповідної ради або Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.

До заяви додається документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою. У разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріально засвідчена згода власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки, а якщо ділянка перебуває у користуванні, - нотаріально засвідчені згоди власника та користувача земельної ділянки на її забудову. Перелік інших документів та матеріалів, необхідних для отримання дозволу на будівництво, які додаються до письмової заяви, порядок їх розгляду визначаються регіональними та/або місцевими правилами забудови.

Дозвіл на будівництво надається на підставі комплексного висновку щодо відповідності запропонованого будівництва містобудівній документації, державним будівельним нормам, місцевим правилам забудови (далі - комплексний висновок).

Комплексний висновок і проект рішення про дозвіл на будівництво готуються спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури протягом місяця від дня звернення заінтересованої особи. У випадках, передбачених регіональними або місцевими правилами забудови, комплексний висновок готується з урахуванням висновків відповідних землевпорядних, природоохоронних, санітарних та інших органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Свої висновки зазначені органи надають протягом двох тижнів від дня звернення спеціально уповноваженому органу з питань містобудування та архітектури.

У разі надання негативного комплексного висновку заінтересованим особам також надаються роз'яснення та відповідні рекомендації. Роз'яснення та рекомендації надаються в письмовій формі протягом одного місяця від дня звернення.

При наданні дозволу на будівництво органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від заявника документи, не передбачені регіональними та/або місцевими правилами забудови та цим Законом.

Дозвіл на будівництво об'єкта містобудування надається заявнику протягом двох місяців з дня подання заяви.

Стаття 32 Закону "Про планування і забудову територій" передбачає, що особи, винні в недотриманні термінів підготовки та надання дозволів на будівництво та виконання будівельних робіт та вимаганні при видачі дозволів на будівництво об'єктів містобудування та виконання будівельних робіт чи проведення експертизи будь-яких інших документів, не передбачених законодавством несуть відповідальність, встановлену законом.

Відповідно п. 6.6. Типових регіональних правил забудови перелік необхідних для отримання дозволу на будівництво документів та матеріалів, які додаються до письмової заяви забудовника, включає: витяг із рішення виконкому сільської, селищної чи міської ради про надання земельної ділянки з визначенням цільового призначення; державний акт на право власності або право користування землею, акт установлення меж земельної ділянки в натурі; економіко-фінансове обгрунтування проведення проектних і будівельних робіт (у разі необхідності кредитування); для об'єктів виробничого призначення - техніко-економічне обгрунтування запланованого будівництва, для екологічно небезпечних об'єктів - висновок державної екологічної експертизи .

Забороняється вимагати від заявника документи, не передбачені законодавством.

Крім того, рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №1699 від 24.12.2003 р. затверджено Положення про порядок надання дозволу на будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що знаходяться у власності чи користування юридичних або фізичних осіб в м. Кіровограді, пунктом 2.2. якого передбачено у разі звернення Замовника із заявою щодо надання дозволу на нове будівництво до клопотання додаються: документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або документ, про згоду власника на її забудову (нотаріально посвідчена копія); висновки міської санітарно-епідеміологічної станції, пожежної інспекції, міської екологічної інспекції щодо можливості будівництва цих будівель та споруд; графічні пропозиції щодо об'єкта містобудування; свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи або свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (нотаріально посвідчена копія); доручення керівника юридичної особи або нотаріально посвідчене доручення фізичної особи щодо ведення справи по оформленню документів стосовно надання дозволу на будівництво (за необхідності); копія довідки про внесення до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (завірена печаткою підприємства); інші документи (відповідно до вимог законодавства щодо переліку надання документів).

Порядок розгляду заяв щодо видачі дозволів на будівництво визначено розділом 3 цього Положення. Зокрема пунктом 3.5. передбачено, що перед підготовкою проекту рішення на розгляд виконкому управління містобудування, архітектури, екології та земельних відносин Кіровоградської міської ради готує комплексний висновок про можливість надання дозволу на будівництво об'єкта з урахуванням висновків міської санітарно-епідеміологічної станції, управління пожежної охорони, міської екологічної інспекції, уповноваженого органу з питань охорони культурної спадщини (за необхідності). Відповідно до п.3.7. у разі надання негативного комплексного висновку Замовнику надаються роз'яснення та відповідні рекомендації в письмовій формі протягом одного місяця від дня звернення.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було надано документи, необхідні для отримання дозволу на будівництво, що підтверджується листом управління, містобудування, архітектури, екології та земельних відносин №4290 від 03.10.2007 р.

Листи департаменту містобудування та капітального будівництва Кіровоградської міської ради №1716 від 04.05.2007 р. про витребування додаткових матеріалів та №2194/22 від 31.05.2007 р. про залишення клопотання позивача про надання дозволу на будівництво без розгляду не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Відповідачем не надано господарському суду доказів на підтвердження обґрунтованості причин, за наявності яких питання про надання дозволу на будівництво позивачу не було розглянуто на засіданні виконавчого комітету Кіровоградської міської ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Згідно із ч. 2 ст. 77 цього Закону спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються у судовому порядку.

Враховуючи наявні матеріали справи, норми чинного законодавства, що регулюють питання надання дозволу на будівництво, та повноваження суду при вирішенні справи, визначені ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд прийшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати на користь позивача підлягають стягненню відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з місцевого бюджету.

Керуючись, ст. ст. 71, 94, ст. 160, ст. 162, ст. 163, 167, 186, ст. 254, п. 6 р.7 "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати виконавчий комітет Кіровоградської міської ради (м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41, ідентифікаційний код - 04055251) надати дозвіл корпорації "Система ССБ" (виробниче об"єднання) (м. Кіровоград, проспект Промисловий, 1, ідентифікаційний код - 23235177) на будівництво адміністративної будівлі на розі вулиць Гоголя та Луначарського.

Стягнути із місцевого бюджету міста Кіровограда (Кіровоградська міська рада, 25006, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41, ідентифікаційний код - 26241020) на користь корпорації "Система ССБ" (виробниче об"єднання) (м. Кіровоград, проспект Промисловий, 1, ідентифікаційний код - 23235177) - 3 грн. 40 коп. судових витрат.

Після набрання судовим рішенням законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист.

Відносно іншого відповідача в задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня виготовлення її в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копії постанови направити сторонам та третій особі.

Суддя

Дата виготовлення постанови в повному обсязі: 09.10.2007 р., 17:00

О.Б. Шевчук