Рішення від 14.04.2022 по справі 300/1198/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" квітня 2022 р. справа № 300/1198/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап?юк С.В.,

за участю секретаря Баточенко О.-А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови за ВП № 66742591 від 08.02.2022, -

ВСТАНОВИВ:

01.03.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (далі - відповідач, орган державної виконавчої служби) про визнання протиправною та скасування постанови за ВП № 66742591 від 08.02.2022 про накладення штрафу в розмірі 5 100 гривень.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.03.2022 вказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк для усунення її недоліків, які позивач усунув у строк, встановлений судом.

11.04.2022 суд відкрив провадження за вказаним позовом, а справу призначив до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін та з урахуванням особливостей провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, встановлених статтями 268, 269, 270, 287 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмета спору обґрунтовує тим, що відповідач необґрунтовано та безпідставно, в порушення Закону України "Про виконавче провадження", наклав на штраф за невиконання в повному обсязі рішення суду за № 300/190/20, хоча на виконання цього рішення, ще до відкриття виконавчого провадження за № 66742591, 28.10.2020 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , а виплату - 01.11.2020. Доплату за період з 01.01.2020 до 31.10.2020 в сумі 9 847, 80 гривень включено в реєстр, виплата за яким буде проведена лише при наявності фінансування з Державного бюджету. Позивач вважає, що судове рішення виконано в повному обсязі, однак, державний виконавець, не встановивши фактичних обставини та не перевіривши виконання боржником рішення суду, оскаржуваною постановою за ВП № 66742591 від 08.02.2022 застосував штраф в розмірі 5 100 гривень.

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подав клопотання про розгляд справи без участі його представника.

Відповідач, будучи належно повідомленим про дату, час та місце розгляду справи свого представника в судове засідання не направив, з будь-якими клопотаннями до суду не звертався, правом подання відзиву проти заявленого позову не скористався.

На підставі частини 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за відсутності представників сторін, а фіксування судового засідання згідно з частиною 4 статті 229 даного Кодексу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши докази, суд встановив наступні обставини.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/190/20 від 03.03.2020, яке набрало законної сили 17.09.2020, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо застосування обмеження граничним розміром при виплаті пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року без обмеження граничним розміром, з урахуванням проведених виплат.

03.08.2021 Івано-Франківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист за №300/190/20 про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня 2020 року без обмеження граничним розміром, з урахуванням проведених виплат.

08.09.2021 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) відкрито виконавче провадження за № 66742591 з примусового виконання виконавчого листа Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/190/20 від 03.08.2021.

На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження за № 66742591 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направило відповідачу листа за № 0900-0802-5/34867 від 21.09.2021 з поясненнями про те, що фактично виконавче провадження відкрито після добровільного виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 № 300/190/20, за наслідками виконання якого ним здійснено 28.10.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 . Виплату пенсії в перерахованому розмірі здійснено 01.11.2020 в фіксованому розмірі в сумі 17 674, 10 гривень. Доплату за період з 01.01.2020 до 31.10.2020 в сумі 9 847, 80 гривень включено в реєстр, виплата за яким буде проведена лише при наявності фінансування з Державного бюджету, так як відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплати пенсії, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплати, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

На підтвердження чого долучено розпорядження за пенсійною справою про проведений перерахунок пенсії, розрахунок на доплату пенсії та виплатні відомості.

08.02.2022 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) винесено постанову про накладення штрафу за № 66742591.

Висновками оскаржуваної постанови, як підстави для застосування штрафу в розмірі 5 100 гривень, встановлено невиконання боржником рішення суду за № 300/190/20 в повному обсязі, а саме: пенсія ОСОБА_1 виплачується в обмеженому розмірі з травня 2021 року.

Позивач, вважаючи, що рішення суду ним виконано в повному обсязі в добровільному порядку до відкриття виконавчого провадження, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України "Про виконавче провадження" за №1404-VІІІ.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон) виконавче провадження - як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Обов'язки і права виконавців, обов'язковість вимог виконавців встановлює стаття 18 Закону України "Про виконавче провадження".

Частиною 1 статті 18 даного Закону встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Закону №1404-VІІІ виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Пунктом 1 частини 3 цієї ж норми Закону встановлено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.

Порядок виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначає стаття 63 Закону України "Про виконавче провадження".

Частиною першою вказаної статті Закону встановлено, що за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

Частина друга статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" передбачає, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Частина перша статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" встановлює, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Таким чином, статті 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження» передбачають відповідальність за невиконання без поважних причин боржником рішення.

Тобто, приймаючи рішення про наявність чи відсутність підстав для застосування штрафу державний виконавець зобов'язаний не лише встановити сам факт виконання чи неналежне виконання рішення, а й упевнитися у наявності або відсутність поважних причин невиконання рішення і обов'язку виконати певні дії лише боржником.

Підставою для застосування до позивача, оскаржуваною постановою, штрафу слугували висновки державного виконавця про те, що боржник без поважних причин в повному обсязі не виконав рішення суду.

Відомостей щодо вчинення дій, спрямованих на з'ясування поважності причин невиконання чи неповного виконання судового рішення, відповідач суду не надав.

Як наслідок, у суду відсутні підстави для висновку про те, що державним виконавцем перед прийняттям оскаржуваної постанови про накладення штрафу було виконано покладений на нього обов'язок щодо з'ясування наявності факту невиконання боржником рішення суду в повному обсязі, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконанні боржником та відсутності поважних причин його невиконання, після виконання якого у державного виконавця виникає право на накладення на боржника штрафу на підставі статтей 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження».

Суд встановив, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду за № 300/190/20 відповідач, ще до відкриття виконавчого провадження за ВП № 66742591, 28.10.2020 здійснив перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , а виплату пенсії здійснив 01.11.2020 в фіксованому розмірі в сумі 17 674, 10 гривень. Доплату за період з 01.01.2020 до 31.10.2020 в сумі 9 847, 80 гривень включено в реєстр, виплата за яким буде проведена лише при наявності фінансування з Державного бюджету, що підтверджується розрахунком відповідача на доплату (виплату, утримання) пенсії.

У зв'язку з тим, що виплата призначеної стягувачу пенсії фінансується з державного бюджету, то виплата різниці між перерахованою та раніше виплаченою пенсією здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №649 від 22.08.2018, чинного на час спірних правовідносин.

На виконання вимог Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду позивачем здійснено розрахунок доплати пенсії стягувача, та нараховано 9 847, 80 гривень розміру доплати різниці між перерахованою та раніше виплаченою пенсією за період з 01.01.2020 до 31.10.2020, а також різниці таких доплат продовжуються здійснюватися позивачем.

Відповідно до чинного на час виникнення спірних правовідносин Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №649 від 22.08.2018 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України за №28-2 від 22.12.2014 управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Згідно з підпунктом 8 пунктом 4 вищевказаного положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Враховуючи вищевикладене виплата перерахованих сум пенсії за відсутності виділення Пенсійним фондом України коштів для їх виплати та без фактичного перерахування коштів боржнику не може вважатися невиконанням рішення суду без поважних причин.

Приймаючи оскаржуване рішення про накладення на позивача штрафу, відповідач не встановив факту перерахування позивачу Пенсійним фондом України боржник коштів для виплати різниці між перерахованою та раніше виплаченою пенсією до відповідного реєстру.

За таких обставин, відповідачем не встановлено поважності невиконання позивачем рішення суду в частині виплати пенсії.

Як наслідок, є необґрунтованим винесення постанови про накладення штрафу на боржника за невиконання без поважних причин рішення суду, а постанова Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) за ВП № 66742591 від 08.02.2022 про накладення штрафу в розмірі 5 100 гривень є протиправною та підлягає скасуванню.

Вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо винесення постанови про накладення штрафу охоплюються вимогами про визнання протиправною та скасування постанови, а тому задоволенню не підлягають.

Таким чином, позов Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання протиправною та скасування постанови за ВП № 66742591 від 08.02.2022 підлягає до задоволення частково.

Судових витрат, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справі не має.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 271, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (вулиця Галицька, будинок 45, місто Івано-Франківськ, 76019, код ЄДРПОУ 43316386) ВП № 66742591 від 08.02.2022 про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вулиця Січових Стрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 20551088) штрафу в розмірі 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 272, 287, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Суддя Остап'юк С.В.