Постанова від 29.06.2010 по справі К-7877/08-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" червня 2010 р. м. Київ К-7877/08

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Голубєвої Г.К.

Суддів Карася О.В.

Костенка М.І.

Маринчак Н.Є.

Федорова М.О.

при секретарі судових засідань: Кунда Д.І.,

розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес"

на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2008 року

та постанову Господарського суду Запорізької області від 14.05.2007 року

по справі № 11/261/07-АП (22а-325/08-06)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес"

до Державної податкової інспекції у Приазовському районі м. Запоріжжя

про спонукання до виконання дій, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Прогрес" звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовом до Державної податкової інспекції у Приазовському районі м. Запоріжжя про спонукання до виконання дій шляхом зобов'язання відповідача списати безнадійний податковий борг по прибутковому податку з громадян у розмірі 129996,52 грн.

Постановою Господарського суду Запорізької області від 14.05.2007 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2008 року у даній справі у задоволенні позову відмовлено з огляду на безпідставність заявлених вимог.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій позивач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, оскільки вважає, що постанову та ухвалу було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що у січні 2006 року на підприємстві проводилася перевірка з питань дотримання вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" та була встановлена заборгованість підприємства по сплаті прибуткового податку у розмірі 169174,42 грн., основна частина якого виникла станом на 01 грудня 2003 року і становила 129996,52 грн.

причиною цьому стали несприятливі погодні умови, внаслідок чого позивач, який є виробником сільськогосподарської продукції, не отримав врожаю та знаходився в скрутному фінансовому становищі.

Відповідно до довідок Торгово-промислової палати України у 2003 році мали місце форс-мажорні обставини, а тому заборгованість з прибуткового податку станом на 01.12.2003р. є безнадійним боргом.

18 січня 2007 року підприємство звернулося до ДПІ у Приазовському районі з клопотанням про списання безнадійного податкового боргу з прибуткового податку у розмірі 129996,52 грн., однак заява підприємства 21.01.07 року була залишена без задоволення.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди попередніх інстанцій виходили з того, що статтею 75 Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" зупинено на 2005 рік дію абзацу 2 пп.7.1.1 п.7.1 ст.7 та підпунктів в), г) пп. 18.2.1 п.18.2 ст.18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"; а також статтею 77 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" дію вищезазначених норм зупинено на 2006 рік. Крім того, дію вказаних норм та п.19.4.10 п.19.4 ст. 19 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зупинено на 2007 рік Законом України №398 від 30.11.2006р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування". За таких обставин суди дійшли висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.

Однак, з такими висновками судів попередніх інстанцій колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.

Відповідно до вимог підпункту 18.2.1 пункту 18.2 ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції.

Під терміном "безнадійний" слід розуміти, зокрема податковий борг юридичних та фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) (підпункт «г»підпункту 18.2.1).

Згідно з підпунктом 18.2.3 зазначеної статті податкові органи здійснюють щоквартальне списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання визначається центральним податковим органом за узгодженням з Міністерством фінансів України.

Відповідно до абзаців першого - третього пункту 2 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 14.03.2001р. N 103, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.01.2002 р. за N 16/6304, зі змінами, внесеними згідно з наказами Державної податкової адміністрації від 20.01.2004р. №36 та від 03.11.2004р. №629, визначення та списання безнадійного податкового боргу органами державної податкової служби здійснюються щодо податків і зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування яких покладено на відповідні контролюючі органи згідно з законодавством; усіх видів пені та штрафних санкцій, що зараховуються до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів (у тому числі пені та штрафних санкцій, нарахованих за порушення термінів розрахунків під час здійснення операцій у сфері зовнішньоекономічної діяльності), а також плати (процентів) за наданий податковий кредит, які нараховані платником податків на податковий борг, який визнано безнадійним відповідно до Закону.

За визначенням пункту 3.4 зазначеного Порядку під терміном «безнадійний»податковий борг слід розуміти податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорні обставини, наприклад стихія, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, блискавка, пожежа, буря, повінь, землетрус, нагромадження снігу або ожеледь, вибух тощо), тобто не з вини платника податків, які неможливо попередити своїми заходами за умови, що дані обставини безпосередньо вплинули на своєчасне виконання податкових зобов'язань.

Такий факт непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами державної податкової служби, здійснюється: за даними карток особових рахунків платників податків, що ведуться в органах державної податкової служби в установленому порядку, за станом на день виникнення безнадійного податкового боргу; за даними довідки відповідного контролюючого органу про наявність безнадійного податкового боргу на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається у випадку, визначеному в пункті 3.4 цього Порядку (податковий борг юридичних або фізичних осіб, що виник внаслідок обставин непереборної сили), - наступний день за граничним терміном погашення податкових зобов'язань за період, на який припадає дата, вказана в документі, що засвідчує факт непереборної сили ( пункти 4.1 та 4.2 Порядку).

Торгово-промисловою палатою України підтверджено, що несприятливі погодні умови, що спричинили загибель сільськогосподарських культур на площах ТОВ "Прогрес" є форс-мажорними обставинами відповідно до пункту 18.2 ст. 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Природнокліматичні лиха, зазначені у висновках Торгово-промислової палати України, є подіями, що зумовлюють згортання або зупинку поточного сільськогосподарського виробничого циклу підприємства та внаслідок цього завдали позивачу суттєвих збитків.

З урахуванням зазначених обставин слід дійти висновку про наявність причинного зв'язку податкового боргу, який виник у позивача з прибуткового податку з громадян станом на 01 грудня 2003 року у сумі 129996,52 грн., з форс-мажорними обставинами, підтвердженими висновками Торгово-промислової палати України, та про характер цього податкового боргу як безнадійного за ознаками, передбаченими підпунктом «г»підпункту 18.2.1 пункту 18.2 ст.18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а відтак і про наявність законних підстав для списання цього податкового боргу.

Оскільки право на списання зазначеного податкового боргу виникло у позивача до набрання чинності Законом України "Про Державний бюджет України на 2005 рік", запроваджене статтею 75 цього Закону зупинення дії підпунктів "в" і "г" підпункту 18.2.1 пункту 18.2 статті 18 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" на 2005 рік не обмежує зазначене право позивача.

За таких обставин, враховуючи порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування цих рішень з прийняттям нового рішення, зокрема про задоволення позову з наведених вище мотивів.

Керуючись ст.ст. 210 -232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Прогрес" задовольнити.

Скасувати ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2008 року та постанову Господарського суду Запорізької області від 14.05.2007 року по справі № 11/261/07-АП (22а-325/08-06).

Постановити нове рішення, яким позов задовольнити.

Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приазовському районі м. Запоріжжя списати безнадійний податковий борг по прибутковому податку з громадян у розмірі 129996 гривень 52 копійки.

Справу повернути до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236 -238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий (підпис) Голубєва Г.К.

Судді (підпис) Карась О.В.

(підпис) Костенко М.І.

(підпис) Маринчак Н.Є.

(підпис) Федоров М.О.

Ухвала складена у повному обсязі 02.07.2010р.