Справа: № 2-а-5565/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Васильченко І.П.
Суддя-доповідач: Попович О.В.
Іменем України
"17" червня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду в складі:
Головуючого судді Попович О.В.
Суддів Мельничука В.П., Шведа Е.Ю.,
при секретарі Кравченко Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника відповідача Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва - Цимбалюка Олександра Леонтійовича на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 липня 2009 року у справі за адміністративним позовом Київського міського відділу Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій, -
У червні 2009 року Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулись до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва, в якому просили суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські (штрафні) санкції за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2008 рік у сумі 94573,50 грн. та пені у розмірі 1059,24 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.07.2009 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.07.2009 року повністю та винести ухвал, якою закрити провадження у справі.
До суду апеляційної інстанції сторони не з'явились, належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду. Апелянт просив суд розглядати справу за відсутності його представника.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, в 2008 році Комунальним підприємством по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва всупереч вимогам Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не було дотримано нормативу по працевлаштуванню інвалідів на підприємстві, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про стягнення штрафних (фінансових) санкцій.
При винесенні оскаржуваного рішення суд першої інстанції прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог в повному обсязі, а апеляційна інстанція погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена Законом.
Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування, тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда.
Згідно зі ст.18 вказаного Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Положення про Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів від 01.03.2007 №3, Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (позивач) є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, що утворюється для реалізації покладених на нього завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України.
Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та за своєчасним перерахуванням адміністративно-господарських санкцій, що надходять від підприємств за недодержання ними цього нормативу (п.4 Положення). Позивач має право здійснювати перевірки підприємств щодо реєстрації, подання ними звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, а також цільового використання наданих відділенням Фонду коштів.
Статтею 19 Закону передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік, в Комунальному підприємстві по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 453 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 15 осіб.
Згідно зі ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях складає 18 осіб.
За таких підстав, суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку, що відповідачем в порушення ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не було працевлаштовано відповідну кількість інвалідів. Даний факт не заперечувався сторонами під час розгляду справи судом першої інстанції.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обов'язковим платежем), обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Законом України від 25 червня 1991 року N 1251-XII "Про систему оподаткування", а є заходом впливу до правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
У частині 2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення
В порушення даних норм відповідачем не було надано доказів того, що ним було вжито всіх необхідних заходів для працевлаштування необхідної кількості інвалідів. Документи про наявність заборгованості з виплати заробітної плати працівникам підприємства, а також про скрутне матеріальне становище останнього, суд апеляційної інстанції не вважає достатніми підставами для звільнення його від відповідальності за недотримання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Таким чином, апеляційна інстанція приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позовну вимогу щодо стягнення з Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва штрафних санкцій в сумі 94573,50 грн. та пені в розмірі 1059,24 грн.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням наведеного вище, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
За таких підстав апеляційна скарга представника відповідача Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.07.2009 року - підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу представника відповідача Комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Шевченківського району м. Києва - Цимбалюка Олександра Леонтійовича на Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 липня 2009 року - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 липня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом місяця з дня складення Ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя О.В. Попович
Судді В.П. Мельничук
Е.Ю. Швед
(Повний текст Ухвали складено 22.06.2010 року).