Справа № 308/3213/22
3/308/1954/22
13 квітня 2022 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Крегул М.М., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянки Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Закарпатської області, Виноградівського району, с.Бобове, Україна, тимчасово ніде не працюючої , мешканки - АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 ), паспорт громадянина Угорщини НОМЕР_1 виданий 16.02.2021р. орган що видав BELUGYMINISTERIUM, за ч. 6 ст. 481 Митного Кодексу України, -
20 січня 2022 року о 11 год. 11 хв., в зону митного контролю пункту пропуску «Вилок - Тісабеч» Закарпатської митниці, у напрямку «в'їзд в Україну» у пішому порядку прослідувала громадянка Угорщини ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_1 . Для митного контролю громадянкою було подано паспорт громадянина Угорщини НОМЕР_1 виданий 16.02.2021р. орган що видав BELUGYMINISTERIUM .
Під час здійснення митних формальностей було проведено аналітично-перевірочні заходи з використанням баз даних, а саме: АСМО «Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України, внаслідок чого встановлено, що 07.05.2021 о 16 годині 44 хвилин через м/п «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби громадянкою Угорщини ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) в режимі «тимчасове ввезення до 20 днів» з метою комерційного призначення, було ввезено транспортний засіб марки MAN, номер шасі НОМЕР_2 , державний реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_3 . та станом на 20.01.2022 року транспортний засіб не вивезено за межі митної території України.
Таким чином, громадянка Угорщини ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) перевищила строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу комерційного призначення, а саме: вантажного автомобіля марки MAN шасі № НОМЕР_2 , реєстраційний номер Словаччини НОМЕР_3 більше ніж на тридцять діб.
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І. у судовому засіданні просив визнати ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України та застосувати відносно останньої адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті.
ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) у судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася вчасно та належним чином. У матеріалах справи міститься її заява про розгляд справи у її відсутності (а.с. 12).
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ч.6 ст.481 МК України відповідальність настає за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Матеріалами справи встановлено, зокрема з витягів ЄАІС Держмитслужби та АСМО Інспектор, факт ввезення ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ) 07.05.2021 року о 16 год. 44 хв. через м/п «Лужанка» Закарпатської митниці Держмитслужби, в режимі «тимчасове ввезення до 20 днів» на митну територію України ввезено транспортний засіб марки MAN, номер шасі НОМЕР_2 , державний реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_3 , який станом на 20.01.2022 року вивезеним не значиться та продовжує перебувати на митній території України, тим самим перевищив граничний термін тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу більше ніж на тридцять діб.
У своєму поясненні громадянка Угорщини ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) повідомила що, 07.05.2021 року вона їхала з Угорщини в Україну, через пункт пропуску «Лужанка» на транспортному засобі марки «MAN» реєстраційний номер Словаччини НОМЕР_3 у якості пасажира. Водієм даного Т/З був невідомий їй громадянин. Невдовзі після перетину кордону, вона вийшла з автомобіля. Про теперішнє місце перебування автомобіля їй нічого не відомо.
Відповідно ст. 103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.
У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами
з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Згідно з ч.5 ст.255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).
22.08.2019 набрали чинності зміни до статті 481 МК України, згідно із Законами України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» та від 16.05.2019 №2725-VIII «Про несення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.
Обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.
Пунктом 3 розділу VIII цього Порядку передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.
Пунктом 5 розділу VIII Порядку встановлено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.
Одночасно, обставин, передбачених ст. 460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст. 481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, а також те, що ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) зверталася до органів митниці із заявою про продовження терміну перебування вказаного транспортного засобу на митній території України.
Також факт митного правопорушення підтверджується: даними, що містяться в протоколі про порушення митних правил № 0066/30500/22 від 20.01.2022 року, витягами з АСМО Інспектор та ЄАІС Жержмитслужби, письмовими поясненнями ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), доповідною запискою головного державного інспектора митного відділу митного оформлення № 2 м/п «Вилок» Джуги П., іншими матеріалами справи.
Таким чином, аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності суперечностей, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України доведена повністю.
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0066/30500/21 від 20.01.2022 року вартість транспортного засобу марки MAN, номер шасі НОМЕР_2 , державний реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_3 становить 222140,67 (двісті двадцять дві тисячі сто сорок грн. шістдесят сім коп.) грн.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує те, що ОСОБА_3 ( ОСОБА_2 ) до адміністративної відповідальності раніше не притягалася, транспортний засіб марки MAN, номер шасі НОМЕР_2 , державний реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_3 , нею за межі митної території України не вивезено та вказаний транспортний засіб продовжує перебувати на митній території України, а тому, у відповідності до вимог ст.ст.23, 33 КУпАП, приходить до висновку, що на ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції ч. 6 ст. 481 МК України у виді конфіскації зазначеного транспортного засобу, що буде достатньою мірою відповідальності для досягнення мети адміністративного стягнення.
Відповідно до ч. 2 ст. 541 МК України у разі неможливості конфіскації товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, з осіб, які вчинили порушення митних правил, державним виконавцем за рішенням суду в установленому законом порядку може стягуватися вартість цих товарів, транспортних засобів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) підлягає стягненню судовий збір у сумі 496,20 грн.
Керуючись ч. 6 ст. 481 МК України, ст.ст.40-1,283-285,287-290 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд -,
ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у порушенні митних правил за ч. 6 ст. 481 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки MAN, номер шасі НОМЕР_2 , державний реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_3 , вартість якого становить 222140,67 (двісті двадцять дві тисячі сто сорок грн. шістдесят сім коп.) грн.
На підставі ч 2 ст. 541 МК України, у разі неможливості конфіскувати транспортного засобу марки MAN, номер шасі НОМЕР_2 , державний реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_3 , стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави його вартість.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 496,20 (чотириста дев'яносто шість грн. двадцять коп.) грн. судового збору.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду М.М. Крегул