Справа №521/2075/22
Номер провадження 3/521/2801/22
13 квітня 2022 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Поліщук І.О. розглянувши матеріали, які надійшли з ДОП СВ ВП № 3 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,-
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП, -
28 січня 2022 року до Малиновського районного суду м. Одеси надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 909704 від 22.01.2022 року, 14.01.2022 року біля 14:00 годині в місті Одесі по вулиці Житомирська, 2, громадянка Мовчан висловлювалася нецензурною лайкою в адресу ОСОБА_2 , чим вчинила дрібне хуліганство.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про час та місце розгляду адміністративної справи повідомлена належним чином, шляхом направлення SMS повідомлення на мобільний телефон.
Справа про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП України, розглядається у триденний строк /ч. 2 ст. 277 КУпАП/. Окрім того, при розгляді справ даної кваліфікації, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою /ч. 2 ст. 268 КУпАП/.
ОСОБА_1 в день надходження матеріалів справи до суду, співробітниками поліції доставлена не була.
Ухвалою Малиновського районного суду міста Одеси від 24.02.2022 року прийнято рішення про примусовий привід особи, яка притягається до адміністративної відповідальності- ОСОБА_1 .. Ухвала суду працівниками поліції не виконана.
Вивченням справи про адміністративне правопорушення, встановлено, що інспектором поліції у порушення ч. 1 ст. 256, ст. 251 КУпАП допущена неповнота та неправильність складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів до суду.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю у відповідності до п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, з огляду на наступне.
У відповідності до ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У силу ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У справі «Barbera, Messegu and Jabardo v. Spain» від 06.12.1998 (п. 146) Європейський суд з прав людини встановив, що принцип презумпції невинності вимагає серед іншого, щоб, виконуючи свої обов'язки, судді не починали розгляд справи з упередженої думки, що особа скоїла правопорушення, яке ставиться їй в провину; всі сумніви, щодо її винуватості повинні тлумачитися на користь цієї особи.
Вивчення матеріалів адміністративної справи, встановлено, що приводом для її порушення стала заява ОСОБА_2 , яка працює сімейним лікарем у ЦМП СД №10 ОМР. З пояснень ОСОБА_2 вбачається, що 14.01.2022 року до неї в кабінет вдерлася ОСОБА_1 , яка почала кричати, вамагати фіктивний лікарняний для своєї матері, з якою у лікаря ОСОБА_2 укладена декларація. Після відмови надати лікарняний, ОСОБА_1 почала шарпати її, погрожувала фізичною розправою, лаялась. ОСОБА_2 у заяві вказує, що ОСОБА_1 неодноразово влаштовувала конфлікти, а 14.01.2022 погорожувала.
Проаналізувавши вказану заяву, приходжу до висновку, що ОСОБА_2 на зазначала, що ОСОБА_1 висловлювалася нецензурною лайкою в її адресу, як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з пояснень ОСОБА_1 , 14.01.2022 року вона прийшла до сімейного лікаря її матері, яка у зв'язку з ускладненнями після ковіду не могла самостійно відвідати сімейного лікаря. Зустрівши лікаря ОСОБА_2 у коридорі спитала, що з лікарняним її матері. Однак та відповіла, що нічого не знає. Після цього ОСОБА_1 пройшла за нею у кабінет, щоб з'ясувати щодо лікарняного листа, однак ОСОБА_3 вибігла з кабінету у коридор, почала кричати що викличе поліцію.
Будь-яких інших документів на підтвердження обставин адміністративного правопорушення суду не надано.
Так, у матеріалах даної справи відсутні будь-які конкретні правові докази, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 дрібного хуліганства, тобто що остання нецензурно лаялася в громадських місцях, образливо чіплялася до потерпілої та вчиняла інші подібні дії, що порушують громадський порядок та спокій громадян, як це передбачено ст.173 КУпАП.
Приймаючи рішення про закриття адміністративної справи у зв'язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення, суд також враховує наступне.
Так, у протоколі зазначено, що 14.01.2022 року біля 14:00 годині в місті Одесі по вулиці Житомирська, 2, громадянка Мовчан висловлювалася нецензурною лайкою в адресу ОСОБА_2 , чим вчинила дрібне хуліганство.
Диспозицією ст. 173 КУпАП передбачена відповідальність за дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Також, згідно вимог закону обов'язковою кваліфікуючою ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП є нецензурна лайка в громадських місцях.
Однак, у поясненнях потерпілої відсутні покази, що ОСОБА_1 у громадському місці висловлювалася нецензурною лайкою.
Громадське місце це частини будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили, що ОСОБА_1 у громадському місці нецензурною лайкою висловлювалась в бік ОСОБА_2 ..
Крім того, відповідно до вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, зокрема місце вчинення та свідки події.
Однак, у протоколі, в порушення ч. 1 ст. 256 КУпАП не зазначено конкретного місця вчинення правопорушення, яке інкримінується. У протоколі, також, не зазначено свідків правопорушення, які мали б бути обов'язково, оскільки події за версією автора протоколу відбувалися у кабінеті сімейного лікаря ЦМП СД №10 ОМР.
Відповідно до усталеної практики Європейського Суду із прав людини, суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи, адже таким чином суд неминуче перебирає на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод. («Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 року).
При цьому, практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції фактів, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
За змістом ч. 3 ст. 62 Конституції України, фактичні обставини не можуть ґрунтуватися на припущеннях, а усі сумніви щодо вини тлумачаться на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, вважаю за необхідне провадження в справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 247 п. 1, 283, 284 ч. 1 п. 3 КУпАП, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 173 КУпАП закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю в її діяннях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: І.О. Поліщук