Постанова від 13.04.2022 по справі 203/586/22

Справа №203/586/22

Провадження №3/0203/663/2022

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.04.2022 року суддя Кіровського районного суду міста Дніпропетровська Католікян Михайло Олександрович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешкаючого у будинку АДРЕСА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною першою статті 156, частиною першою статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

УСТАНОВИВ:

1. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 31.01.2022 серії ВАВ №308052 31.01.2022, о 1240, ОСОБА_1 на пл. Вокзальній, 13 у м. Дніпрі, у торговельному закладі «Привокзальний», здійснював торгівлю тютюновими виробами всупереч статті 19 Закону України «Про обіг спирту етилового, коньячного, алкогольних виробів та тютюнових виробів». Таким чином, на думку особи, що склала протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене частиною першою статті 156 КУпАП.

2. Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 31.01.2022 серії ВАВ №309134 31.01.2022, о 1240, ОСОБА_1 на пл. Вокзальній, 13 у м. Дніпрі, у торговельному закладі «Привокзальний», здійснював торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного збору. Таким чином, на думку особи, що склала протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене частиною першою статті 164 КУпАП.

3. 09 лютого 2022 року суд ухвалив постанову про об'єднання у єдине провадження справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 156, частиною першою статті 164 КУпАП.

4. ОСОБА_1 до суду не з'явився, був повідомлений належним чином.

5. Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що провадження у справі необхідно закрити з таких підстав.

6. Відповідно до частини першої статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

7. За правилами, встановленими частиною першою статті 156 КУпАП, на яку послалася посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, відповідальність за неї настає в разі роздрібної або оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

8. Частиною першою статті 164 КУпАП, на яку також послалася посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, встановлено відповідальність особи в разі провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.

9. За приписами статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

10. Таким чином, для кваліфікації дій ОСОБА_1 за частиною першою статті 156, частиною першою статті 164 КУпАП особа, що склала протоколи про адміністративне правопорушення, мала довести суду за допомогою належних та допустимих доказів існування декількох ознак, а саме:

-протиправність його дій;

-винність його дій;

-спрямованість його дій на посягання на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління;

-здійснення торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку (частина перша статті 156);

-порушення певних положень законодавства щодо провадження діяльності, що потребує отримання спеціального дозволу (частина перша статті 164);

-наявність умислу на вчинення таких дій.

11. Між тим, посадова особа, яка склала адміністративні матеріали, припустилася істотних помилок у кваліфікації дій ОСОБА_1 .

12. Так, у протоколі про адміністративне правопорушення від 31.01.2022 серії ВАВ №308052 зазначено неіснуючий матеріальний закон, який ОСОБА_1 нібито порушив, здійснюючи торгівлю тютюновими виробами. При цьому зміст протоколу не містить конкретних положень закону, які останнім було порушено.

13. Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 31.01.2022 серії ВАВ №309134 ОСОБА_1 здійснював торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного збору, що має кваліфікуватися за частиною першою статті 156 КУпАП. Між тим, особа, що склала вказаний протокол про адміністративне правопорушення, помилково кваліфікувала дії останнього за частиною першою статті 164 КУпАП.

14. При цьому судді загальних судів відповідно до приписів КУпАП повноважень з перекваліфікації дій осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності, не мають.

15. Згідно з пунктом 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю при відсутності події або складу адміністративного правопорушення.

16. Керуючись статтями 247 - 249, 251, 252, 279, 283 - 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною першою статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною першою статті 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд міста Дніпропетровська протягом 10 днів від дня її ухвалення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя М.О. Католікян