707/618/22
3/707/509/22
12 квітня 2022 року суддя Черкаського районного суду Черкаської області Суходольський О.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності №1 (м. Черкаси) Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого в АДРЕСА_1 , непрацюючого,-
за ч.1 ст.187 КУпАП,-
До Черкаського районного суду надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 , складені на підставі протоколів про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 515814 від 05.01.2022 року, серії ВАВ № 515815 від 05.01.2022 року та серії ВАВ №515818 від 10.01.2022 року за ч.1 ст.187 КУпАП.
Згідно даних протоколів вбачається, що ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом згідно ухвали Черкаського районного суду Черкаської області від 27.09.2021 року, 17.12.2021 року близько 12 години 00 хвилин, не з'явився на реєстрацію до органів поліції, чим порушив встановлені щодо нього правила адміністративного нагляду, а саме прибувати в ВПД №1 м. Черкаси ЧРУП ГУНП в Черкаській області кожну першу та третю п'ятницю місяця з 09 години до 12 години.
ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, 02.01.2022 року близько 23 години 00 хвилин, на час перевірки був відсутній за місцем свого проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду і обмеження суду.
Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи під адміністративним наглядом, 07.01.2022 року близько 12 години 00 хвилин, не з'явився на реєстрацію до органів поліції, чим порушив встановлені щодо нього правила адміністративного нагляду.
В діях ОСОБА_1 вбачається склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП - порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд.
В судове засідання ОСОБА_1 викликався у встановленому законом порядку, однак не з'явився, про причини неявки не повідомив, клопотання до суду не надав. Згідно практики Європейського Суду з прав людини, зокрема Рішення від 03.04.2008р. справа "Пономарьов проти України", сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження,а тому враховуючи вказані обставини, суд вважає можливим розглянути справу без участі ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст.38 ч.2 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті. Адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП вчинено ОСОБА_1 17.12.2021 року, 02.01.2022 року та 07.01.2022 року, а тому строки накладення на неї адміністративного стягнення передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, закінчилися 17.03.2022 року, 02.04.2022 року та 07.04.2022 року відповідно.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України»).
У відповідності до положень п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки, передбачені статтею 38 цього Кодексу.
Приписи статті 247 КУпАП є імперативними і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження, і не вирішувати при цьому жодних інших питань.
Під час розгляду справи суд враховує практику Європейського Суду з прав людини (пункт 137 Рішення від 09 січня 2013 року у справі «Олександр Волков проти України» (заява №21722/11) про те, що строки давності слугують кільком важливим цілям, а саме: забезпеченню юридичної визначеності та остаточності, захисту потенційних відповідачів від не заявлених вчасно вимог, яким може бути важко протистояти, та запобігти будь-якій несправедливості, яка могла б виникнути, якби від судів вимагалося виносити рішення щодо подій, що мали місце у віддаленому минулому, на підставі доказів, які через сплив часу стали ненадійними та неповними (див. рішення від 22 жовтня 1996 року у справі «Стаббінгз та інші проти Сполученого Королівства» (StubbingsandOthers v. theUnitedKingdom), п. 51, Reports 1996-IV). Строки давності є загальною рисою національних правових систем договірних держав щодо кримінальних, дисциплінарних та інших порушень.
Крім того, в узагальненому науково-консультативному висновку Вищого адміністративного Суду України зазначалось, що під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених статтею 38 КУпАП, вина особи не встановлюється.
З огляду на те, що на момент розгляду справи закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 38 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 38, 187, 283, 284 КУпАП,-
Об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за номерами: № 707/618/22 (провадження № 3/707/509/22), № 707/619/22 (провадження № 3/707/510/22) та 707/620/22 (провадження 3/707/511/22) і присвоїти №707/618/22 (провадження № 3/707/509/22).
Закрити провадження у справі № 707/618/22 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.187 КУпАП у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст.38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: О. М. Суходольський