11 квітня 2022 року справа № 580/1453/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу,
Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 120) звернулось до суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) в якій просить стягнути на користь бюджету штраф в сумі 170000 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що на відповідача накладений штраф в розмірі 170000 грн. за порушення вимог технічного регламенту безпечності іграшок, а саме невідповідності характеристик продукції встановленим вимогам. Відповідач на момент подачі позовної заяви штраф не сплатив, а тому позивач вимушений просити суд стягнути його в судовому порядку.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.02.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
У встановлений судом строк як і станом на дату прийняття рішення у даній справі відповідачем відзив до суду не подано.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований: АДРЕСА_1 .
Судова кореспонденція (ухвала про відкриття провадження), направлена судом за зареєстрованою адресою відповідача, повернуто до суду у зв'язку із неврученням, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, наявне в матеріалах справи.
Дослідивши докази у справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , як суб'єкт господарювання зареєстрований 04.09.2018 за адресою: АДРЕСА_1 за основним видом діяльності «роздрібна торгівля з лотків на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям».
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Черкаській області відповідно до наказу від 19.07.2021 № 1288-ОД проведено планову виїзну перевірку характеристик продукції у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 , магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
За результатами проведеної перевірки складено акт від 21.07.2021 №000023, яким встановлено факт розповсюдження продукції, що не відповідає вимогам, а саме: Іграшка у вигляді конструктора 100 PCS, BLOCKS, EN 71, NO. 068-73, SENNO, MADE IN CHINA та Іграшка у вигляді ляльки, SURPRISE! #00TD OUTFIT OF THE DAY, WINTER DISCO, NO. AA-0613, MADE IN CHINA, штр.код: 6966978219902, що не відповідає встановленим вимогам п. 10, 11, 18, 19, 20, 27, 37, 38, 44, 45 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року № 151.
Відповідно до видаткової накладної від 27.11.2019 б/н постачальником продукції є фізична особа-підприємець ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Позивачем видано наказ від 28 вересня 2021 року №1774-ОД та направлення від 29 вересня 2021 року № 45 про проведення з 11.10.2021 по 18.10.2021 позапланової невиїзної перевірки характеристик продукції у фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_3 .
З метою проведення позапланової невиїзної перевірки характеристик продукції фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_3 направлена вимога від 29.09.2021 №07/3555-21 з необхідністю надати особисто або надіслати поштою у термін до 18.10.2021 управлінню захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області за адресою: м. Черкаси, бульвар Шевченка, 287, копії документів, що надають змогу встановити суб'єктів господарювання, які поставили продукцію, зазначену в накладній б/н від 27.11.2019. (отримана 06.10.2021 о 13:30 за юридичною адресою: м. Золотоноша, вул. Степана Разіна, буд. 7, що підтверджується трекінгом відправлень «Нова Пошта» 59000737608995).
Станом на 19.10.2021 фізична особа-підприємець ОСОБА_3 не з'явився до Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області для проведення позапланового заходу та не надав документацію, що дає змогу встановити суб'єктів які поставили продукцію.
За результатами проведеної перевірки складено акт №000040.
19.10.2021 Головним управлінням Держпродспоживлсужби в Черкаській області складено протокол № 000023 про порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
19.10.2021 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Черкаській області винесена постанова про накладення штрафу №23 на ФОП ОСОБА_3 на підставі пункту 6 частини 4 статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» в сумі 10000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян - 170000,00 грн. (сто сімдесят тисяч гривень 00 копійок).
20.10.2021 протокол № 000023 від 19.10.2021 та постанова про накладення штрафу №23 від 19.10.2021 буди надіслані відповідачу через ПАТ «Укрпошта», але 23.11.2021 відправлення повернуто з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Позивач зазначає, що оскільки штрафні санкції відповідач не сплатив, у позивача виникли підстави для їх стягнення в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлені вимоги - вимоги щодо нехарчової продукції та її обігу на ринку України, встановлені технічними регламентами.
Під час проведення перевірок характеристик продукції проводиться перевірка документів, у разі необхідності - обстеження зразків продукції, за результатами яких приймається рішення про відбір та експертизу (випробування) зразків продукції, про що зазначається в акті, підготовленому відповідно до вимог статті 23-1 цього Закону. Під час перевірки характеристик продукції у випадках, передбачених цим Законом, перевірці підлягають такі документи (їх копії) та інформація: 1) декларація про відповідність; 2) супровідна документація, що додається до відповідної продукції (включаючи інструкцію щодо користування продукцією); 3) загальний опис продукції, а також повний склад технічної документації на відповідну продукцію, передбачений технічним регламентом; 4) документи щодо системи якості чи системи управління якістю; 5) висновки експертиз та протоколи випробувань зразків відповідної продукції, відібраних (узятих) у межах здійснення ринкового нагляду і контролю продукції; 6) документи, що дають змогу відстежити походження відповідної продукції та її подальший обіг (товарно-супровідна документація або договори). Орган ринкового нагляду має право вимагати надання таких документів лише в обсязі, що необхідний для встановлення ланцюга постачання продукції; 7) документи і матеріали щодо стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, у тому числі в межах моніторингу дій суб'єктів господарювання, що вживаються ними для вилучення відповідної продукції з обігу та/або її відкликання; 8) повідомлення та інша інформація, надана суб'єктами господарювання, митними органами, органами з оцінки відповідності згідно з положеннями цього Закону та Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції". (частина 1, 7 ст. 23 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності»).
З матеріалів справи вбачається, що підставою для прийняття постанови про накладення штрафних санкцій слугувало ненадання на вимогу Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області документації, що дає змогу встановити суб'єктів які поставили продукцію, яка не відповідає вимогам п. 10, 11, 18, 19, 20, 27, 37, 38, 44, 45 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 року № 151.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 8 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», суб'єкти господарювання зобов'язані надавати на запит органів ринкового нагляду документацію, що дає змогу ідентифікувати: 1) суб'єкта господарювання, який поставив їм продукцію; 2) суб'єкта господарювання, якому вони поставили продукцію.
У разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом строку проведення перевірки не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.
Відповідачем ні в ході перевірки, а ні в ході судового розгляду не надано документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання продукцію згідно видаткової накладної від 27.11.2019 б/н, в силу положень ст. 8 ЗУ «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Згідно п. 6 ч. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі створення перешкод шляхом недопущення до проведення перевірок характеристик продукції та невиконання встановлених цим Законом вимог посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, - у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 6 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» визначено, що суми штрафів, що накладаються органами ринкового нагляду, зараховуються до Державного бюджету України. Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду (голова та члени або уповноважені посадові особи державного колегіального органу), які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою. Постанова надсилається суб'єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення. Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Згідно відомостей інтернет - ресурсу Укрпошти, 20.10.2021 постанова про накладення штрафу №23 від 19.10.2021 була надіслана відповідачу через ПАТ «Укрпошта», але 23.11.2021 відправлення повернуто з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Оскільки постанова є чинною, не скасована, докази сплати визначеного нею штрафу відсутні, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача суми штрафу.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295 КАС України, суд,
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України штрафні санкції в сумі 170000 (сто сімдесят тисяч) грн., згідно з постановою про накладення штрафу від 19.10.2021 №23.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Петро ПАЛАМАР