Рішення від 05.04.2022 по справі 132/475/22

Справа № 132/475/22

Провадження № 2/132/373/22

РІШЕННЯ

Іменем України

05.04.2022 місто Калинівка

Калинівський районний суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Павленко І.В.,

за участю секретаря судового засідання Олійник Т.В.

прокурора Калинівського відділу

Хмільницької окружної прокуратури

Вінницької області Шиманської В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Керівника Хмільницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Хмільницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

17.02.2022 до суду з позовною заявою звернувся керівник Хмільницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Хмільницької районної державної адміністрації з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, обґрунтовуючи його тим, що 30.01.2018, 24.07.2018, 22.01.2019, ОСОБА_1 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Калинівської районної державної адміністрації з відповідними заявами про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". У Деклараціях про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 зазначила недостовірні відомості щодо відсутності чоловіка та додаткових джерел для існування у вигляді заробітної плати чоловіка ОСОБА_3 . Виходячи із інформації, наданої в заявах та деклараціях ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям та допомогу на дітей одиноким матерям. В зв'язку зі зміною місця проживання ОСОБА_1 її особову справу було передано до департаменту соціальної політики управління соціального захисту населення (Лівобережне) місто Вінниця, яким було призначено останній допомогу в зв'язку з вагітністю та пологами, а також допомогу при народженні дитини, та 16.08.2019 повернуто на доопрацювання особову справу в зв'язку з наданням ОСОБА_1 недостовірної інформації щодо сімейного стану, що вплинуло на визначення розміру державних соціальних допомог та спричинило надмірну виплату бюджетних коштів відповідачу, а саме:

1) соціальної допомоги (малозабезпеченій сім'ї) протягом періодів:

з 01.01.2018 по 30.06.2018 в сумі 9 273,99 грн;

з 01.07.2018 по 31.12.2018 в сумі 12 923,58 грн;

з 01.07.2019 по 30.04.2019 в сумі 7 381,00 грн;

всього на загальну суму: 29 578, 57 грн;

2) соціальної допомоги (одинокій матері) протягом періодів:

з 01.01.2018 по 30.06.2018 в сумі 8 844,23 грн;

з 01.07.2018 по 31.12.2018 в сумі 11 545,32 грн;

з 01.01.2019 по 30.04.2019 в сумі 6 574,88 грн;

всього на загальну суму: 26 964, 43 грн.

За вказані періоди відповідач отримала надмірну виплату бюджетних коштів в розмірі 56 543,00 грн.

Враховуючи зазначене, відповідач не мала права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям у зв'язку з неповідомленням обставин, які впливають на виплату державної допомоги (недостовірні відомості щодо відсутності чоловіка та додаткових джерел для існування у вигляді заробітної плати чоловіка ОСОБА_3 ), які вона отримала, однак по теперішній час надмірно виплачені кошти ОСОБА_1 управлінню не повернула, тому керівник Хмільницької окружної прокуратури звернувся до суду з даним позовом.

В судовому засіданні прокурор Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області Шиманська В.В. позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позові.

Начальник Управління соціального захисту населення Хмільницької районної державної адміністрації Олександр Шемета на електронну пошту суду надіслав заяву, в якій просить розглянути справу за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання також не з'явилась попередньо через канцелярію суду надала суду заяву про визнання позову та розгляд справи за її відсутності.

Частиною третьою статті 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання 05.04.2022 за відсутності представника Управління соціального захисту населення Хмільницької районної державної адміністрації та відповідача ОСОБА_1 .

Заслухавши прокурора, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов такого висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Пунктом першим статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом від17.07.1997 «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 Конвенції» і є частиною національного законодавства України, встановлено, що кожен має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 18.11.2017 Калинівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області громадянка України ОСОБА_1 та громадянин України ОСОБА_3 зареєстрували шлюб 18.11.2017 про що складено відповідний актовий запис № 212. Прізвище чоловіка та дружини після державної реєстрації шлюбу « ОСОБА_1 ».

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_2 , виданої на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 працює у філії «Енергоремтранс» АТ «Укрзалізниця» та відповідно до довідки про доходи № 56 від 22.07.2019, виданої для пред'явлення до органів праці та соціального захисту населення для оформлення соціальної допомоги (житлової субсидії) загальна сума доходу за період з січня 2018 року по червень 2018 року становить 77 897,50 грн.

ОСОБА_1 30.01.2018 звернулася із заявою до органу праці та соціального захисту населення (управління праці та соціального захисту населення Калинівської районної державної адміністрації) про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у якій зазначила інформацію про те, що у шлюбі не перебувала та з особою від якої має дитину не проживає.

Будучи попередженою про відмову в призначенні або припиненні виплати допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї, навмисно при заповненні Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, форма якої затверджена Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 22.07.2003 № 204 (надалі - Декларації), у розділі 1 пункті 1 Декларації вказала недостовірні відомості щодо власного прізвища, яке після реєстрації шлюбу змінено з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », у розділі 1 пункті 2 про членів сім'ї, в якому не зазначила відомості про чоловіка ОСОБА_3 .

Крім того, у розділі 6 Декларації, відповідач вказала недостовірні відомості щодо відсутності інших видів джерел до існування.

На підставі поданої відповідачем заяви та документів, в т.ч. Декларації, у відповідності до вимог Закону України «Про державну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, з урахуванням наданих відповідачем недостовірних відомостей у Декларації, щодо відсутності чоловіка та додаткових джерел до існування у вигляді заробітної плати чоловіка

ОСОБА_3 , управлінням праці та соціального захисту населення проведено :

- розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги, розрахунок державної соціальної допомоги та на підставі рішення начальника управління праці та соціального захисту населення від 14.02.2018, призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на період з 01.01.2018 по 13.01.2018 в сумі 1196,54 грн та з 14.01.2018 по 30.06.2018 в сумі 1171,90 грн;

- розрахунок середньомісячного сукупного доходу та на підставі рішення начальника управління праці та соціального захисту населення від 14.02.2018, призначено допомогу сім'ям з дітьми (допомогу одиноким матерям) на період з 01.01.2018 по 13.01.2018 в сумі 1131,76 грн та з 14.01.2018 по 30.06.2018 в сумі 1499,76 грн.

Відповідач 24.07.2018 звернулася із заявою до органу праці та соціального захисту населення (управління праці та соціального захисту населення Калинівської районної державної адміністрації) про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у якій зазначила інформацію про те, що у шлюбі не перебувала та з особою від якої має дитину не проживає.

Будучи попередженою про відмову в призначенні або припиненні виплати допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї, навмисно при заповненні Декларації, у розділі 1 пункті 1 Декларації вказала недостовірні відомості щодо власного прізвища, яке після реєстрації шлюбу змінено з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », у розділі 1 пункті 2 про членів сім'ї, в якому не зазначила відомості про чоловіка ОСОБА_3 .

Крім того, у розділі 6 Декларації, відповідач вказала недостовірні відомості щодо відсутності інших видів джерел для існування.

На підставі поданої відповідачем заяви та документів, в т.ч. Декларації, у відповідності до вимог Закону України «Про державну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, з урахуванням наданих відповідачем недостовірних відомостей у Декларації, щодо відсутності чоловіка та додаткових джерел до існування у вигляді заробітної плати чоловіка

ОСОБА_3 , управлінням праці та соціального захисту населення проведено :

- розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги, розрахунок державної соціальної допомоги та на підставі рішення начальника управління праці та соціального захисту населення від 17.08.2018, призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на період з 01.07.2018 по 31.12.2018 в сумі 2125,63 грн.

- розрахунок середньомісячного сукупного доходу та на підставі рішення начальника управління праці та соціального захисту населення від 17.08.2018, призначено допомогу сім'ям з дітьми (допомогу одиноким матерям) на період з 01.07.2018 по 31.12.2018 в сумі 1142,11 грн та з 01.07.2018 по 31.12.2018 в сумі 757,11 грн.

Відповідач 22.01.2019, звернулася із заявою до органу праці та соціального захисту населення (управління праці та соціального захисту населення Калинівської районної державної адміністрації) про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме: допомогу на дітей одиноким матерям, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, у якій зазначила інформацію про те, що у шлюбі не перебувала та з особою від якої має дитину не проживає.

Будучи попередженою про відмову в призначенні або припиненні виплати допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан членів сім'ї, навмисно при заповненні Декларації, у розділі 1 пункті 1 Декларації вказала недостовірні відомості щодо власного прізвища, яке після реєстрації шлюбу змінено з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », у розділі 1 пункті 2 про членів сім'ї, в якому не зазначила відомості про чоловіка ОСОБА_3 .

Крім того, у розділі 6 Декларації, відповідач вказала недостовірні відомості щодо відсутності інших видів джерел для існування.

На підставі поданої відповідачем заяви та документів, в т.ч. Декларації, у відповідності до вимог Закону України «Про державну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, з урахуванням наданих відповідачем недостовірних відомостей у Декларації, щодо відсутності чоловіка та додаткових джерел до існування у вигляді заробітної плати чоловіка

ОСОБА_3 , управлінням праці та соціального захисту населення проведено :

- розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення державної соціальної допомоги, розрахунок державної соціальної допомоги та на підставі рішення начальника управління праці та соціального захисту населення від 30.01.2019, призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в сумі 1845,25 грн;

- розрахунок середньомісячного сукупного доходу та на підставі рішення начальника управління праці та соціального захисту населення від 30.01.2019, призначено допомогу сім'ям з дітьми (допомогу одиноким матерям) на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в сумі 1643,72 грн.

У зв'язку з неповідомленням ОСОБА_1 обставин, які впливають на виплату допомоги на дітей одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям остання отримала державну допомогу в розмірі 56543,00 грн, однак по теперішній час надмірно виплачені кошти управлінню не повернула.

Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до ст.ст. 3, 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям є одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до державного бюджетів.

Згідно зі ст. 5 вищезазначеного Закону допомога у зв'язку з вагітністю та пологами (крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону), допомога при народженні дитини, допомога при усиновленні дитини, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомога на дітей одиноким матерям, допомога на дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, призначається і виплачується органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що регулюється відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживання з боку громадян ( у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

За приписами статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом № 1768-ІІІ визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів №250 від 24.02.2003 року (далі-Порядок).

Пунктом 16 Порядку передбачено, що виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється:

якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступній строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до статті 5 зазначеного вище Закону, розмір державна соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.

В розділі II зазначених декларацій «Доходи членів сім'ї» зазначено лише допомогу на одиноку матір, малозабезпеченим сім'ям та допомогу на догляд.

Згідно п. 4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора, затвердженого Постановою КМУ №1091 від 21.08.2001 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» головний державний соціальний інспектор та державний соціальний інспектор мають право робити запити та безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, МВС, Держфінінспекції Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, Пенсійного фонду України, територіальних органів ДМС, реєстраційних служб, що проводять реєстрацію прав на нерухоме майно, бюро технічної інвентаризації відділів державної реєстрації актів цивільного стану, органів охорони здоров'я, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також навчальних закладів, підприємств, установ, організацій усіх форм власності інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Зважаючи на те, що відповідачем було приховано укладення шлюбу з ОСОБА_3 та одержання останнім доходу, що свідчить про недобросовісність дій відповідача, кошти, виплачені ОСОБА_1 у вигляді:

1) соціальної допомоги (малозабезпеченій сім'ї) протягом періодів:

з 01.01.2018 по 30.06.2018 в сумі 9 273,99 грн;

з 01.07.2018 по 31.12.2018 в сумі 12 923,58 грн;

з 01.07.2019 по 30.04.2019 в сумі 7 381,00 грн;

всього на загальну суму: 29 578, 57 грн.

2) соціальної допомоги (одинокій матері)протягом періодів:

з 01.01.2018 по 30.06.2018 в сумі 8 844,23 грн;

з 01.07.2018 по 31.12.2018 в сумі 11 545,32 грн;

з 01.01.2019 по 30.04.2019 в сумі 6 574,88 грн;

всього на загальну суму: 26 964, 43 грн, підлягають поверненню управлінню.

Відповідач по справі позовні вимоги визнає, тому відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи не підлягають доказуванню, якщо суд не має обгрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову (ч.4 ст.206 ЦПК України).

З огляду на викладене суд приходить до висновку про задоволення позову.

Враховуючи прийняте судом рішення та на підставі ст. 141 ЦПК України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2481 грн.

На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, ст. ст. 5, 12, 13, 81, 82, 141, 206, 211, 247, 259, 263, 264, 265, 279 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , на користь управління соціального захисту населення Хмільницької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 40408238) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги (на дітей одинокій матері та малозабезпеченій сім'ї) на загальну суму 56 543 (п'ятдесят шість тисяч п'ятсот сорок три) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , судовий збір у розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) грн та перерахувати його за наступними реквізитами: р/р UA568201720343110002000003988, ЄДРПОУ 02909909, Державна казначейська служба України у м. Київ, МФО 820172, отримувач: Вінницька обласна прокуратура.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст.354 ЦПК України.

СУДДЯ: