Постанова від 06.04.2022 по справі 727/2518/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2022 року

м. Київ

справа № 727/2518/17

адміністративне провадження № К/9901/20750/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Єзерова А.А., Кравчука В.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.04.2017 (суддя - Семенко О.В.) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.06.2017 (судді - Кузьмишин В.М., Сушко О.О., Боровицький О.А.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, встановив:

КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

У березні 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом, в якому просила:

визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України з серпня 2016 року провести перерахунок фіксованої сум індексації її пенсії, виходячи з базового місяця, коли виникло право на проведення індексації - травень 2011 року та індексу споживчих цін за період з травня 2011 року та нарахувати і виплатити їй суми індексації пенсії наростаючим підсумком з базового місяця - травень 2011 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації та зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність без урахування пункту 5 Порядку проведення індексації грошових коштів населення починаючи з 03.08.2016.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДАМИ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 06.10.2016 по адміністративній справі № 727/7150/16-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області виконати з 03.08.2016 перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати відповідно до довідки Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, з урахуванням усіх складових заробітної плати в тому числі: матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань, премії, надбавки за високі досягнення у праці, або за виконання особливо важливої роботи, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, індексації заробітної плати розмірі 88 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування. (а.с. 28 - 32)

На виконання рішення суду відповідачем здійснено перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії з 03.08.2016, з урахуванням усіх складових заробітної плати відповідно до довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 25.07.2016 №6560/04 про складові заробітної плати у розмірі 88% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.

Під час здійснення перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду органом Пенсійного фонду змінено базовий місяць з січня 2011 року на серпень 2016 року,

17.02.2017 позивач звернулась до відповідача із заявою про з'ясування причин перевизначення базового місяця індексації. (а.с. 9)

Листом від 03.03.2017 №105/Б-11 відповідач повідомив позивача про те, що в результаті проведеного перерахунку пенсії на підставі рішення суду та збільшенням у зв'язку з цим розміру пенсії визначено базовий місяць серпень 2016 року. При цьому до листа позивачу надано розрахунок пенсії на виконання постанови Шевченківського районного суду м. Чернівці від 06.10.2016 у справі №727/7150/16-а.

Вважаючи дії відповідача протиправними позивач звернулась до суду з цим позовом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно змінено базовий місяць для розрахунку індексації, підвищення пенсії відповідно до абз. 4 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 не відбулось, перерахунок її пенсії проведений на виконання постанови суду, якою відповідача зобов'язано здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням інших складових заробітної плати. Вважає, що виконання відповідачем рішення суду про здійснення перерахунку неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні пункту 5 постанови №1078, а місяць перерахунку її пенсії згідно судового рішення не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

КОРОТКИЙ ЗМІСТ РІШЕНЬ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ

Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.04.2017 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.06.2017, позов задоволено.

Визнано дії відповідача протиправними та зобов?язано на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затв. постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з урахуванням фактично виплачених коштів у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного Фонду України з серпня 2016 року провести перерахунок фіксованої суми індексації пенсії позивачу, виходячи з базового місяця, коли виникло право на проведення індексації - травень 2011 року та індексу споживчих цін за період з травня 2011 року та нарахувати і виплатити позивачу суми індексації пенсії наростаючим підсумком з базового місяця - травень 2011 року з урахуванням перерахованої фіксованої суми індексації та зміни розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність без урахуванням пункту 5 Порядку проведення індексації грошових коштів населення, починаючи з 03.08.2016.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії позивача у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», а місяць перерахунку пенсії позивачки згідно судових рішень не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.

Суди дійшли висновку про те, що збільшення пенсії у позивача пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії, а тому посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця на інший місяць у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а у зв'язку з тим, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, а тому суд у своєму рішенні зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.

УЗАГАЛЬНЕНІ ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що оскільки розмір пенсії підвищився з 03.08.2016 на суму, що перевищує суму індексації пенсії, а тому відбулась зміна базового місяця для проведення індексації на серпень 2016 року. Крім того, посилається на те, що з 01.05.2016 підвищився розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а тому позивачу з травня 2016 року встановлено новий базовий місяць для проведення індексації - травень 2016 року.

Просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, і прийняти нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відзиву на касаційну скаргу до суду не надходило.

ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII.

Індексація грошових доходів населення в розумінні цього Закону - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. (статті 1 Закону №1282-ХІІ, тут і далі в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин)

Згідно з абзацом 2 частини першої статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Відповідно до статті 4 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначаються Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 №1078.

Відповідно до пункту 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Пунктом 5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

У разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку.

Таким чином обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах.

З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулося.

Перерахунок пенсії на підставі судових рішень є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної їй виплати у встановленому законодавством розмірі та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та, відповідно, для встановлення нового базового місяця.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №464/1211/16-а, від 20.02.2018, у справі №576/1724/17, від 07.03.2018 у справі №727/5413/17, від 04.05.2018 у справі №688/213/17, від 26.06.2018 у справі №497/4/17, від 02.10.2018 у справі №552/3407/17, від 15.08.2019 у справі №576/1393/17, від 20.12.2019 у справі №201/8002/16-а (2-а/201/927/2016), від 19.02.2020 у справі №686/9748/16-а, від 24.02.2021 у справі №398/402/17 та від 18.08.2021 у справі №727/7155/17.

Посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на підвищення з травня 2016 року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а тому саме цей місяць підлягає застосуванню є безпідставним, оскільки спірні правовідносини виникли у зв'язку з виплатою заборгованості по пенсії на підставі рішення суду, нарахованої неправомірно при її призначенні ще у січні 2011 року.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права..

Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд дійшов висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.

Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.04.2017 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 08.06.2017 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

А.А. Єзеров

В.М. Кравчук