Постанова від 01.04.2022 по справі 280/6744/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2022 року м. Дніпросправа № 280/6744/21

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року (головуючий суддя Прасов О.О.)

у справі №280/6744/21

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просив:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати пенсію з 01.01.2018 ОСОБА_1 , на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.06.2021 №911/с про розмір грошового забезпечення з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад ТР 24 - 5070,00 грн.; оклад за військовим званням майор - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3205,00 грн.; класна кваліфікація (1 клас) - 7% - 354,00 грн.; таємність - 15% - 760,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% - 6249,75 грн.; премія 35% - 1774,50 грн., з урахуванням основного розміру пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром пенсії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.04.2019 ОСОБА_1 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.06.2021 №911/с про розмір грошового забезпечення з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад ТР 24 - 5070,00 грн.; оклад за військовим званням майор - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3205,00 грн.; класна кваліфікація (1 клас) - 7% - 354,00 грн.; таємність - 15% - 760,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% - 6249,75 грн.; премія 35% - 1774,50 грн., з урахуванням основного розміру пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром пенсії.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати пенсію з 01.04.2019 ОСОБА_1 на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.06.2021 №911/с про розмір грошового забезпечення з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад ТР 24 - 5070,00 грн.; оклад за військовим званням майор - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3205,00 грн.; класна кваліфікація (1 клас) - 7% - 354,00 грн.; таємність - 15% - 760,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% - 6249,75 грн.; премія 35% - 1774,50 грн., з урахуванням основного розміру пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром пенсії.

В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що з огляду на рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 (справа №1-38/2016) максимальний розмір пенсії позивача не може бути обмеженим. Відповідачем протиправно не перерахована позивачу пенсія з урахуванням окладу за посадою, званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення на підставі оновленої Довідки від 02.06.2021 №911/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії станом на 05.03.2019 року з 01.04.2019 без обмеження максимального розміру пенсії.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Відповідач зазначає, що перерахунок пенсії осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб здійснюється лише у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, а з 01.04.2019 не відбувалось жодного підвищення грошового забезпечення. Крім того, відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача є безпідставними, а рішення суду першої інстанції прийнято з порушення норм матеріального та процесуального права.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.

Позивач - ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Позивач звернувся до пенсійного органу з оновленою довідкою від 02.06.2021 №911/с про розмір грошового забезпечення для нарахування пенсії станом на 05.03.2019 для здійснення йому перерахунку та виплату пенсії з урахуванням окладу за посадою, званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 без обмеження максимального розміру пенсії. (а.с. 10)

Відповідач, листом від 21.07.2021 №9691-9143/Б-02/8-0800/21 повідомив, що на теперішній час відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача згідно вищезазначеної довідки (а.с.11).

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, врегульовані, зокрема, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Водночас, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Отже, оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Поряд із цим, алгоритм дій, встановлений наведеною вище постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, і який повинні вчинити, в даному випадку ГУ ПФУ в Запорізькій області у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

В спірному випадку відповідачем не вчинено дій щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 02.06.2021 №911/с, яка отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що відповідачем не заперечується.

Таким чином, відповідач, після отримання означеної довідки від 02.06.2021 №911/с з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.04.2019 на її підставі.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Враховуючи, що права позивача у частині перерахунку пенсії без обмеження максимальним розміром, відповідачем не порушувалися, оскільки останній заперечував саме наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу, то суд не може під час ухвалення рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому.

З огляду на це, апеляційний суд дійшов висновку, що вимоги про зобов'язання перерахувати пенсію без обмеження максимальним розміром позивачем заявлені передчасно, а тому рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції при ухваленні рішення неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, що у відповідності до статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування рішення суду першої інстанції в частині та ухвалення нового рішення в цій частині про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року в адміністративній справі №280/6744/21 задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року в адміністративній справі № 280/6744/21 скасувати в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, прийняти нове рішення в цій частині про відмову в задоволенні позову.

В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2021 року в адміністративній справі № 280/6744/21 залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко