06 квітня 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/6856/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Калинчук Юлія Василівна до Регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області та Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернівецькій області (Філія ГСЦ МВС) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, -
07.12.2021 до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Калинчук Юлія Василівна (позивач) до Регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області (відповідач-1) та Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернівецькій області (Філія ГСЦ МВС) (відповідач-2) з такими позовними вимогами:
визнати протиправною відмову Регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області про реєстрацію транспортного засобу від 08.06.2021 №31/24/11-С599;
зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Чернівецькій області перереєструвати транспортний засіб MERCEDES-BENZ 903.6, 2001 року випуску, колір білий, номер шасі НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Во обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.10.2018 він придбав транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ 903.6, 2001 року випуску, колір білий, номер шасі НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .
16.10.2018 при перереєстрації вищезазначеного автомобіля у сервісному центрі МВС в Чернівецькій області, виникла підозра про втручання в номер кузова автомобіля. Працівниками сервісного центру було повідомлено про даний факт працівників поліції, які 16.10.2018 року вилучили даний автомобіль, ключі та техпаспорт.
Ухвалою Першотравневого районного суду м. Чернівців від 26.11.2018 зобов'язано слідчого повернути транспортний засіб позивачу.
Згідно висновку експерта ідентифікаційний номер кузова наданого на дослідження автомобіля змінювався шляхом механічного знищення першопочаткового позначення з наступним нанесенням наявного НОМЕР_1 , способом який не використовується підприємством-виробником.
Ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3 наданого на дослідження автомобіля змінам не піддавався, нанесений першопочатково способом, який використовується підприємством виробником. Першопочатковий номер кузова автомобіля "MERCEDES-BENZ" модель "313", номерний знак НОМЕР_2 , міг мати наступний зміст WDB НОМЕР_4 .
Таким чином, позивач вважає, що він є добросовісним набувачем вищезазначеного автомобіля.
31.05.2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до РСЦ МВС в Чернівецькій області про перереєстрацію на його ім'я автомобіля марки MERCEDES-BENZ 903.6, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_5 від 16.03.2006 року, автомобіль реєстраційний номер НОМЕР_2 , марки MERCEDES-BENZ 903.6 належить АКБ "Імексбанк".
Листом №31/24/11-С599 від 08.06.2021 року РСЦ МВС в Чернівецький області відмовив ОСОБА_1 в перереєстрації вищезазначеного транспортного засобу з тих підстав, що така реєстрація здійснюється територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, згідно постанови КМУ від 07.09.1998 №1388 "Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів із змінами та доповненнями".
Позивач зазначив, що разом із заявою про перереєстрацію транспортного засобу було подано усі підтверджуючі документи, передбачені законодавством, у зв'язку з чим вважає, що відмова у реєстрації транспортного засобу, РСЦ МВС в Чернівецькій області є неправомірною.
Відповідач-2, не погоджуючись з позовним вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що відмова від 08.06.2021 згідно п. 15 Постанови КМУ №1388 була законною, що суперечить правовій позиції позивача у позовній заяві. У зв'язку з висновком експерта від 28.12.2018 №77 про те, що ідентифікаційний номер кузова наданого на дослідження автомобіля MERCEDES-BENZ модель 313, номерний знак НОМЕР_2 , змінювався шляхом механічного знищення першопочаткового позначення з наступним нанесенням наявного НОМЕР_1 , способом який не використовується підприємством - виробником, що відповідає п. 15 Постанови КМУ №1388.
Ухвалою суду від 17.12.2021 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 10.01.2022 залучено співвідповідача у справі №600/6856/21-а Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Чернівецькій області (Філія ГСЦ МВС) (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 43611949, адреса реєстрації місцезнаходження 58023, Чернівецька область, Чернівецький район, місто Чернівці, вулиця Руська, будинок 248-М).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_7 виданий 17.02.1998 Першотравневим РВ МУВС України в Чернівецькій області (а.с. 8-9).
На підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_8 виданого 16.03.2006 ДАІ ГУ УМВС України в Одеській області транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ 903.6, VIN НОМЕР_1 , 2001 року випуску, колір білий, реєстраційний номер НОМЕР_2 , належить НОМЕР_9 АКБ "Імексбанк" (а.с. 11).
10.10.2018 позивач придбав на електронних торгах транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ 903.6, 2001 року випуску, колір білий, номер шасі НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , що підтверджується Протоколом електронних торгів №UA-EA-2018-09-10-000080-b та Договором купівлі-продажу транспортного засобу №1039 від 10.10.2018 (а.с. 13-15).
Висновком Експерта Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 28.12.2018 №77-Г встановлено:
Ідентифікаційний номер кузова наданого на дослідження автомобіля "MERCEDES-BENZ" модель "313", номерний знак НОМЕР_2 , змінювався шляхом механічного знищення першопочаткового позначення з наступним нанесенням наявного WDB9036631Я482284, способом який не використовується підприємством - виробником.
Ідентифікаційний номер двигуна НОМЕР_3 наданого на дослідження автомобіля "MERCEDES-BENZ" модель "313", номерний знак НОМЕР_2 , змінам не піддавався, нанесений першопочатково способом, який використовується підприємством - виробником.
Першопочатковий номер кузова автомобіля "MERCEDES-BENZ" модель "313", номерний знак НОМЕР_2 , міг мати наступний зміст: WDB9036631К746182 (а.с. 17-22).
31.05.2021 позивач звернувся до Регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області (РСЦ МВС в Чернівецькій області) із заявою в якій просив перереєструвати, видати свідоцтво про реєстрацію ТЗ, номерні знаки на належний позивачу транспортний засіб. Відомості про транспортний засіб: Марка " MERCEDES-BENZ " модель "313", номерний знак НОМЕР_2 , колір білий, номер кузова НОМЕР_10 , номер двигуна НОМЕР_3 , рік випуску 2004. До заяви позивачем додано: копія договору купівлі продажу, ухвала суду, рішення прокуратури, висновки судової експертизи (а.с. 10).
Розглянувши заяву позивача від 31.05.2021 Регіональний сервісний центр МВС в Чернівецькій області (РСЦ МВС в Чернівецькій області) повідомив заявника, що відповідно до п. 15 Порядку №1388 визначено, що державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами ) не допускається (а.с. 12).
Вважаючи протиправною відмову Регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області про реєстрацію транспортного засобу від 08.06.2021 №31/24/11-С599, позивач звернувся до суду з даним позовом.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, права, обов'язки і відповідальність суб'єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об'єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання регулюються Законом України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII).
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 34 Закону №3353-XI- державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація та облік автомобілів, автобусів, мотоциклів та мопедів усіх типів, марок і моделей, самохідних машин, причепів та напівпричепів до них, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів здійснюються територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до ч. 9 ст. 34 Закону №3353-XII - власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків визначена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року за №1388 (далі по тексту - Порядок №1388),
Відповідно до п. 3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Відповідно до п. 7 Порядку №1388 власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Відповідно до п. 8 Порядку №1388 державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Відповідно до п. 15 Порядку №1388 під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби (крім випадків реєстрації нових транспортних засобів, перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною найменування та адреси юридичних осіб, прізвища, імені чи по батькові, місця проживання фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, установлення газобалонного обладнання, видачі тимчасового реєстраційного талона під час передачі права користування та/або розпорядження транспортними засобами, вибракування їх у цілому) підлягають огляду фахівцями експертної служби МВС з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними в поданих власником для реєстрації документах. За результатами огляду в документах, які подаються для державної реєстрації, робиться відповідна відмітка або складається акт огляду. Експертне дослідження транспортного засобу і реєстраційних документів на транспортний засіб (інших документів, які є підставою для реєстрації транспортного засобу) проводиться за заявою власника з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів. Експертне дослідження проводиться фахівцями експертної служби МВС або судовими експертами державних спеціалізованих установ, які мають присвоєну в установленому Законом України "Про судову експертизу" (4038-12) порядку кваліфікацію судового експерта з правом проведення досліджень за відповідними експертними спеціальностями. За результатами дослідження складається висновок експертного дослідження, який додається до документів, що подаються для державної реєстрації. Установлення відповідності конструкції, перевірка за Єдиним державним реєстром транспортних засобів, автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, банком даних Генерального секретаріату Інтерполу, перевірка відомостей про обмеження відчуження за Державним реєстром обтяжень рухомого майна та відомостей про документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також про реєстрацію місця проживання за Єдиним державним демографічним реєстром, відомостей про особу за Єдиним реєстром боржників, дійсності довіреності за Єдиним реєстром довіреностей проводяться уповноваженими особами сервісного центру МВС. Після проведення перевірок на заяві власника транспортного засобу робиться запис щодо наявності або відсутності відомостей про розшук, арешт, заборону на зняття з обліку та/або перереєстрацію, відомостей про обмеження відчуження в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, відомостей про особу в Єдиному реєстрі боржників, що засвідчується підписом уповноваженої особи сервісного центру МВС із зазначенням прізвища, імені, по батькові і дати. Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться. У разі пошкодження ідентифікаційного номера перша державна реєстрація транспортних засобів проводиться тільки після експертного підтвердження справжності ідентифікаційного номера. Не допускається державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, номери двигунів яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищеним або підробленим ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом). На самостійно сконструйовані транспортні засоби та на зареєстровані в уповноважених органах МВС транспортні засоби із знищеними ідентифікаційними номерами їх складових частин (кузова, шасі, рами) або на транспортні засоби, ідентифікаційні номери складових частин яких пошкоджені під впливом корозії, знищені (пошкоджені) чи підроблені внаслідок незаконного заволодіння або в разі, коли проведена заміна таких складових частин після дорожньо-транспортної пригоди, наносяться спеціальні індивідуальні номери чи здійснюється дублювання первинних ідентифікаційних номерів складових частин (у разі встановлення відповідності ідентифікаційного номера таким засобам) згідно з вимогами міжнародних і державних стандартів.
З правового аналізу вищезазначених норм чинного законодавства вбачається, що територіальні сервісні центри МВС уповноважені відмовляти, зокрема, у перереєстрації транспортного засобу без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами).
Як встановлено судом, предметом розгляджу даної справи є відмова Регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області про реєстрацію транспортного засобу від 08.06.2021 №31/24/11-С599, у зв'язку з тим, що ідентифікаційний номер кузова наданого на дослідження автомобіля "MERCEDES-BENZ" модель "313", номерний знак НОМЕР_2 , змінювався шляхом механічного знищення першопочаткового позначення з наступним нанесенням наявного WDB9036631Я482284, способом який не використовується підприємством - виробником, що підтверджується висновком Експерта Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 28.12.2018 №77-Г.
Відповідно до положень абзацу 6 пункту 15 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається.
Як встановлено з Висновку Експерта Чернівецького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 28.12.2018 №77-Г, ідентифікаційний номер кузова наданого на дослідження автомобіля "MERCEDES-BENZ" модель "313", номерний знак НОМЕР_2 , змінювався шляхом механічного знищення першопочаткового позначення з наступним нанесенням наявного WDB9036631Я482284, способом який не використовується підприємством - виробником.
З огляду на вказані обставини та враховуючи, що у даному випадку мала місце зміна ідентифікаційний номеру кузова шляхом механічного знищення першопочаткового позначення з наступним нанесенням наявного WDB9036631Я482284, способом який не використовується підприємством - виробником, суд вважає, що відмовивши позивачу у проведені перереєстрації його транспортного засобу, РСЦ МВС в Чернівецькій області діяв відповідно до вказаних положень Порядку №1388, а тому відсутні підстави для визнання його бездіяльність протиправною.
Разом з тим, суд звертає увагу позивача на те, що згідно вищеописаних положень Порядку №1388 у випадку пошкодження чи знищення ідентифікаційних номерів складових частин передбачено нанесення спеціальних індивідуальних номерів або здійснюється дублювання первинних ідентифікаційних номерів складових частин (у разі встановлення відповідності ідентифікаційного номера таким засобам) згідно з вимогами міжнародних і державних стандартів.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову.
Оскільки за результатами судового розгляду даної справи судом відмовлено у задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 , в інтересах якого звернувся адвокат Калинчук Юлія Василівна до Регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області та Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернівецькій області (Філія ГСЦ МВС) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 );
Відповідач-1 - Регіонального сервісного центру МВС в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40112390, вул. Руська, 248-М, м. Чернівці, Чернівецька область, 58023);
Відповідач-2 - Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Чернівецькій області (Філія ГСЦ МВС) (код ЄДРПОУ 43611949, вул. Руська, 248-М, м. Чернівці, Чернівецька область, 58023).
Суддя В.О. Григораш