Справа № 296/10686/21
2/296/65/22
"04" квітня 2022 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира у складі головуючої судді Петровської М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, -
встановив:
Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради звернулось до суду із позовною заявою, відповідно до змісту якої, з урахуванням заяви поданої в порядку усунення недоліків позовної заяви, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру перераховані кошти державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям на суму 17 758,33 грн за період з 01.05.2019 по 30.04.2020 та липень 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно із заявами ОСОБА_1 від 10.05.2019 та від 12.11.2019, їй відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначалась державна соціальна допомога на доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період з 01.05.2019 по 30.04.2020. Також вказує, що на підставі акту відділу державних соціальних інспекторів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги від 10.07.2020 було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід від ТзОВ "Клініка генетики репродукції" Вікторія" за період з лютого 2019 року по липень 2019 року включно в сумі 70 807,46 грн, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.05.2019 по 30.04.2020 в розмірі 16 388,31 грн, як підлягають поверненню до Державного бюджету. Крім того, оскільки ОСОБА_1 не подала до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради нову заяву про призначення їй соціальної допомоги разом з необхідними документами, поверненню підлягає також допомога в розмірі 1 370,02 грн виплачена ОСОБА_1 у липні 2020 року.
Ухвалою судді Корольовського районного суду м.Житомира від 31 січня 2022 року у даній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та витребувано докази.
Відповідачка відзив на позовну заяву не подавала. Ухвала про відкриття провадження у справі разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, направлялися на адресу відповідачки за зареєстрованим місцем її проживання, у відповідності до приписів ЦПК України.
Згідно ч.1 ст.174 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи.
Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно ч.5 ст.268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 10 травня 2019 року та 12 листопада 2019 року ОСОБА_1 зверталась до Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявами про призначення їй державної допомоги на дітей одиноким матерям, на доньку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 10.05.2019 та від 12.11.2019 доданих ОСОБА_1 до поданих нею заяв про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям вбачається, що у ОСОБА_1 відсутні будь - які доходи та майно.
Згідно рішення Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми» від 15.05.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01.05.2019 по 31.10.2019, на дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно рішення Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради «Про призначення допомоги сім'ям з дітьми» від 17.12.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів), на дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за період: з 01.11.2019 по 30.11.2019 в розмірі 851,02 грн; з 01.12.2019 по 05.12.2019 в розмірі 931,02 грн; з 06.12.2019 по 30.04.2020 в розмірі 1 370,02 грн.
Відповідно до акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлової субсидії та соціальної допомоги складеного державним соціальним інспектором Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від 10.07.2020, в ході проведення перевірки доходів ОСОБА_1 встановлено, що остання не задекларувала доходи отримані від ТзОВ "Клініка генетики репродукції "Вікторія", а саме в заяві від 10.05.2019 в розмірі 33 540,38 грн, які були отримані нею за лютий 2019 року, та в заяві від 12.11.2019 в розмірі 37 267,08 грн, які були отриманні нею за липень 2019 року, що призвело до переплати допомоги в розмірі 16 388,31 грн за період з 01.05.2019 по 30.04.2020.
Згідно повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Клініка генетики репродукції" Вікторія", грошові кошти, отримані громадянкою ОСОБА_1 від Товариства в загальному розмірі 70 807,46 грн, з яких: 33 504,38 грн за лютий 2019 року та 37 267,08 грн за липень 2019 року, є грошовою компенсацією за участь в програмі "Донорство гамет та ембріонів в ЕКЗ", які проводились Товариством в період з 15 лютого 2019 року по 02 березня 2019 року та з 09 липня 2019 по 26 липня 2019 року в межах діяльності Товариства.
Відповідно до довідки виданої Управлінням соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від 10 липня 2020 року, ОСОБА_1 за період з травня 2019 року по липень 2020 року виплачено допомогу на 1 дитину одиноким матерям (з урахуванням доходів) в загальному розмірі 20 498,37 грн.
Згідно довідок про завантажені доходи від 29.11.2019 та від 11.06.2020 вбачається, що ОСОБА_1 в період з 2018 року по 2019 рік отримувала доходи, а саме: в період з 10.2018 по 12.2018 в розмірі 182,70 грн (благодійна допомога, в тому числі гуманітарна допомога); в період з 01.2019 по 03.2019 в розмірі 33 540,38 грн (інші доходи); в період з 07.2019 по 09.2019 в розмірі 37 267, 08 грн (інші доходи) та 4 041,48 грн (заробітна плата); в період з 10.2019 по 12.2019 в розмірі 18 189,60 грн (заробітна плата).
Згідно розрахунку переплати допомоги по особовому рахунку № НОМЕР_1 від 10.07.2020, ОСОБА_1 за період з травня 2019 року по квітень 2020 року здійснено переплату соціальної допомоги одиноким матерям в загальному розмірі 16 388,31 грн, у зв'язку зі зміною сукупного доходу сім'ї за період з листопада 2018 року по жовтень 2019 року.
Відповідно до повідомлень Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради від 29.09.2020 №2025/0806 та від 31.12.2020 №2742/0502, ОСОБА_1 було повідомлено про надміру виплачені кошти за період з 01.05.2019 по 30.04.2020 в сумі 16 388,31 грн та необхідність їх повернення шляхом перерахування до 25 листопада 2020 року, а також про надміру виплачені кошти за період з 01.07.2020 по 31.07.2020 в сумі 1 370,02 грн та необхідність їх повернення шляхом перерахування до 25 січня 2021 року на рахунок ДСП Житомирської міської ради.
Згідно актового запису про шлюб №1192 від 31 липня 2021 року складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) вбачається, що 31 липня 2021 року між ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , був укладений шлюб, після державної рестрації якого ОСОБА_1 змінила прізвище на ОСОБА_1 .
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 1 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» №2811-XII від 21 листопада 1992 року, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно абзацу 1 статті 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний доход сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.
Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
За змістом пункту 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подається, зокрема, заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики, декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Згідно абзацу 2 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632 "Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги", з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
Згідно пункту 35-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №632 "Про деякі питання виплати державної соціальної допомоги", допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 р. (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.
Згідно пункту 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється якщо сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Статтею 12 ЦПК України встановлено принцип змагальності сторін в цивільному процесі, який полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, прямо встановлених Законом.
Обов'язок доведення своєї позиції за допомогою належних та допустимих доказів міститься і в статті 81 ЦПК України, відповідно до положень якої доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до наявних у матеріалах справи доказів, ОСОБА_1 не повернула Управлінню соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради грошові кошти в розмірі 17 758,33 грн за період з 01.05.2019 по 30.04.2020 та за липень 2020 року, які були надміру виплачені їй у зв'язку з відсутністю права на їх отримання через подання в декларації про доходи та майновий стан недостовірних відомостей та приховування факту отримання доходів в 2019 році та не подання нової заяви про призначення соціальної допомоги з декларацією про доходи для отримання допомоги в липні 2020 року.
Доказів на спростування необхідності повернення вищевказаних грошових коштів в розмірі 17 758,33 грн відповідачкою надано не було.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про стягнення з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру сплачені кошти в розмірі 17 758,33 грн.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270,00 грн підлягають відшкодуванню за рахунок відповідачки.
Керуючись ст.ст.141, 247, 258, 259, 263 - 265, 268, 279, 352 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, -
ухвалив:
Цивільний позов Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (м.Житомир, пл.Польова, 8, код ЄДРПОУ 42103215) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру сплачені кошти в розмірі 17 758,33 грн (сімнадцять тисяч сімсот п'ятдесят вісім гривень тридцять три копійки) за період з 01 травня 2019 року по 30 квітня 2020 року та за липень 2020 року.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень) судових витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 273 Цивільного процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 04 квітня 2022 року.
Головуючий суддя М. В. Петровська