Житомирський апеляційний суд
Справа №277/1116/21 Головуючий у 1-й інст. Заполовський В. В.
Категорія 70 Доповідач Микитюк О. Ю.
04 квітня 2022 року Житомирський апеляційний суд у складі:
головуючого Микитюк О. Ю.
суддів Борисюка Р.М.
Галацевич О.М.
розглянувши у письмовому провадженні без повідомлення учасників в місті Житомирі справу №277/1116/21
за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчання,
за апеляційною скаргою ОСОБА_2
на рішення Ємільчинського районного суду Житомирської області від 24 грудня 2021 року, ухвалене під головуванням судді Заполовського В.В. у смт.Ємільчине,
встановив:
В жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про стягнення з батька ОСОБА_2 на її утримання аліментів в розмірі 2500грн. щомісячно до закінчення нею навчання, але не більше ніж до досягнення двадцяти трьох років, починаючи стягнення з дня звернення до суду. В обґрунтування позову зазначила, що відповідач до 30.06.2021 згідно рішення Ємільчинського районного суду сплачував аліментну плату на її утримання до закінчення нею навчання у Новоград-Волинському медичному фаховому коледжі. На даний час вона продовжує навчання у КЗВО "Рівненська медична академія". У зв'язку з денною формою навчання вона не може працювати, але для навчання та проживання їй потрібні значні кошти, зокрема вона на оплату проживання в гуртожитку, на придбання приладдя для навчання, одягу, продуктів харчування, користування інтернетом, телефоном, бібліотекою, проїзд міським транспортом, а також проїзд із міста Рівне до смт.Ємільчине і в зворотному напрямку. Відповідач є працездатним, а тому має можливість заробляти гроші та надавати їй матеріальну допомогу.
Рішенням Ємільчинського районного суду Житомирської області від 24 грудня 2021 року позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментну плату на її утримання в твердій грошовій сумі в розмірі 2500грн. щомісячно до закінчення нею навчання, але не більше ніж до досягнення нею двадцятитрьохрічного віку, починаючи стягнення з 28.10.2021. Вирішено питання судових витрат.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить скасувати рішення і ухвалити нове рішення про стягнення з нього на користь ОСОБА_1 аліментів в розмірі 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Зазначає, що проживає один, тимчасово офіційно не працює, достатнього доходу для сплати аліментів у визначеному розмірі не має. Вважає, що судом першої інстанції належним чином не досліджено стан його доходів та доходів його матері, яка проживає одна та потребує допомоги.
У відзиві ОСОБА_1 просить рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_1 навчається на першому курсі КЗВО "Рівненська медична академія", форма навчання денна. Навчається з 01.09.2021 року по 28.06.2024 року на державній формі навчання, що підтверджується довідкою № 2230 від 07.10.2021 року.
Згідно ксерокопії договору № 11/21 на проживання у гуртожитку, який укладений між КЗВО "Рівненська медична академія" та ОСОБА_1 . Академія надає студенту послуги з тимчасового проживання у гуртожитку впродовж 2021-2022 року, а студент сплачує кошти за проживання в гуртожитку. Розмір щомісячної плати в договорі не визначений.
Як вбачається з дубліката квитанції №0.0.22448244686.1 від 30.08.2021 ОСОБА_1 сплатила за гуртожиток 5200 грн., а 20.09.2021 благодійний внесок на користь медичної академії в розмірі 3500грн.
Згідно зі ст.199 СК України якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Згідно з ч.2 ст.200 СК України при визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Стаття 182 СК України передбачає, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Пунктом 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз'яснено, що обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов'язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв'язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Статтею 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підтверджені позивачкою витрати склали 8700 грн. на рік, тобто 725 грн. на місяць. Батьки мають нести ці витрати в рівних частках - по 362грн.50коп. на місяць. Потребу у матеріальній допомозі в більшому розмірі позивачка не довела, як і можливість відповідача її надавати.
Разом з тим, з урахуванням вимог, викладених в апеляційній скарзі, які свідчать про визнання відповідачем позову в розмірі 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, апеляційний суд змінює рішення і зменшує розмір аліментів до 1240 грн. на місяць.
Відповідно до ч.3 ст.389 ЦПК України судові рішення у малозначних справах не підлягають касаційному оскарженню. Дана справа є малозначною в силу вимог закону. (п.3 ч.6 ст.19 ЦПК України).
Керуючись ст.ст. 367, 368, 374, 376, 381-384, 389-391 ЦПК України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Змінити рішення Ємільчинського районного суду Житомирської області від 24 грудня 2021 року. Зменшити розмір аліментів, стягнутих з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 з 2500грн. до 1240 грн. на місяць
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Головуючий: Судді: