Постанова від 31.03.2022 по справі 300/5078/21

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2022 рокуЛьвівСправа № 300/5078/21 пров. № А/857/560/22

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Гудима Л.Я., Коваля Р.Й.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційні скарги Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2021 року (головуючого судді Григорука О.Б., ухвалене у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження в м. Івано-Франківськ) у справі №300/5078/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування витягу і податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 10.09.2021 звернувся в суд з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, Головного управління ДПС в Івано-Франківській області в якому просить визнати протиправними дій Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо видачі відділом у Верховинському районі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 та скасування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданої в оренду для рибогосподарських потреб позивачу, площею 0,3153 га, кадастровий номер 2620855100:03:001:0253, сформований відділом у Верховинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №272 від 09.06.2021, скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 06.07.2021 №736495-2408-0907 про нарахування податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2021 року задоволено позов.

Не погоджуючись із вказаним рішенням Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області подало апеляційну скаргу, яку обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки сформований на підставі технічної документації із нормативно-грошової оцінки земель смт. Верховини, затвердженої та введеної в дію рішенням IV сесії VІІ демократичного скликання Верховинської селищної ради від 19.02.2016 №33-4/2016, згідно якого встановлено середню базову вартість одного квадратного метра в розмірі 46,92 грн. Розробленою технічною документацією з нормативно-грошової оцінки земель смт. Верховина передбачено, що вартість земель водного фонду (річки, ставки) становить 31,51 грн. Враховуючи коефіцієнти індексації 1,433, 1,060 вартість 1 м. кв. становить 47,86 грн., та відповідно нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 3153 м. кв. становить 150912,03 грн. Вказує, що витяг з технічної документації за своєю правовою природою є документом інформаційного характеру, в якому зазначаються певні показники земельної ділянки з технічної документації, у тому числі, про нормативну грошову оцінку, та не є рішенням суб'єкта владних повноважень.

Також апеляційну скаргу подано Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області, який її обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято у порядку і спосіб, визначений чинним податковим законодавством, також вказує, що не отримувало будь якого рішення Верховинської селищної ради Верховинського району про звільнення ОСОБА_1 від сплати орендної плати за землю за 2021 рік.

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Відповідно до статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до статті 311 КАС України розгляд справи проводиться без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подані скарги підлягають задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що між Верховинською селищною радою Івано-Франківської області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, про що у книзі записів державної реєстрації Договорів оренди землі вчинено запис №040630000031 від 19.10.2006. Відповідно до умов даного договору орендодавець на підставі рішення Верховинської селищної ради «Про надання земельної ділянки в оренду в смт. Верховина пр. Підобіч» від 24.03.2006 надає, а орендар приймає в строкове в строкове платне користування земельну ділянку для рибогосподарських потреб, яка знаходиться в смт Верховина, присілок Підобіч, площею 0,3158 га., терміном на 49 років (а.с.7, 8).

На заяву позивача, Відділом у Верховинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області сформовано оскаржуваний витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.06.2021 №272, відповідно до якого, заявник: ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_1 ; кадастровий номер земельної ділянки: 2620855100:03:001:0253; місце розташування земельної ділянки: смт Верховина, присілок Підобіч, Верховинського району, Івано-Франківської області; категорія земель: землі водного фонду; цільове призначення земельної ділянки: 10.07 Для рибогосподарських потреб; площа земельної ділянки, кв.м.: 3153; середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/кв.м: 46,92; номер економіко-планувальної зони: II; коефіцієнт Км2: 1,11; локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: сукупний коефіцієнт Км3: 1,21; коефіцієнт Кф: 0,5; площа сільськогосподарських угідь, га: нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, грн.: коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1,433; 1,060; 1,000, 1,0000; нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.: 150912,03 грн. В т. ч. за 1 метр квадратний: 47,8630 грн. (а.с.6).

06.07.2021 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області прийнято податкове повідомлення-рішення №736495-2408-0907, яким визначено позивачу податкове зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб (18010900) за 2021 рік в сумі 4524,49 грн. (а.с.9).

На переконання позивача витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 сформований у невідповідності до вимог чинного законодавства, що вплинуло на нарахування позивачу податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2021 рік, тому позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та скасувати спірні витяг і податкове повідомлення-рішення.

Суд першої інстанції задовольняючи позов дійшов висновку, що є протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо видачі відділом у Верховинському районі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 згідно додатку 9 до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 №489, тому слід визнати протиправним та скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021, а оскільки, підставою для нарахування орендної плати з фізичних осіб є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, а витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 є протиправним та підлягає скасуванню, то нарахування позивачу податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб згідно даних вказаного витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є необґрунтованим.

Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам апелянтів, що викладені у апеляційних скаргах, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлений законом.

Відповідно до частини 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України встановлено, що базою оподаткування земельним податком є, зокрема нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно з пунктом 286.1 статті 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідно до пункту 288.1 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки (пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).

За правилом пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно з частинами 4, 5 статті 5 Закону України «Про оцінку земель» №1378-ІV від 11 грудня 2003 року (далі - Закон №1378-ІV в редакції чинній на час виникнення спірних відносин) грошова оцінка земельних ділянок, залежно від призначення та порядку проведення, може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Статтею 1 Закону №1378-ІV визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

В силу статті 12 Закону №1378-ІV нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання.

Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 13 Закону №1378-ІV нормативна грошова оцінка земельних ділянок, серед інших, проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності тощо.

Відповідно до статті 15 Закону №1378-ІV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу місцевого самоврядування.

Згідно статті 18 Закону №1378-ІV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не сільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 5 - 7 років, а сільськогосподарського призначення - не рідше як один раз у 7 - 10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Як встановлює стаття 20 Закону №1378-ІV за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів, затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до матеріалів справи, між Верховинською селищною радою Івано-Франківської області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, про що у книзі записів державної реєстрації Договорів оренди землі вчинено запис №040630000031 від 19.10.2006. Відповідно до умов даного договору орендодавець на підставі рішення Верховинської селищної ради «Про надання земельної ділянки в оренду в смт. Верховина пр. Підобіч» від 24.03.2006 надає, а орендар приймає в строкове в строкове платне користування земельну ділянку для рибогосподарських потреб, яка знаходиться в смт Верховина, присілок Підобіч, площею 0,3158 га., терміном на 49 років. Пунктом 9 Договору передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (пункт 10 Договору) (а.с.7, 8).

До Державного земельного кадастру відомості про земельну ділянку кадастровий номер якої 2620855100:03:001:0253 площею 0,3153 га. для рибогосподарських потреб (КВЦПЗ 10.07) на території Івано-Франківської області Верховинський район, смт. Верховина, присілок Підобіч, перенесено в автоматизованому порядку адміністратором системи ДП «Центр ДЗК» відповідно до пункту 4 Перехідних Положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» на основі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду від 31.03.2006, розробленого Верховинським відділом при ІФРФЦДЗК.

Нормативно грошову оцінку земель смт. Верховина, Івано-Франківської області проведено у 2016 році відповідно до Методики нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213 (назва Методики у редакції чинній до 01.03.2017) і Порядку нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за № 388/12262 (далі - Порядок) на час його чинності.

Пунктом 3.2 розділу 3 Порядку визначено, що населені пункти включають землі всіх категорій за основним цільовим призначенням, які розташовуються в їх адміністративних межах. Нормативна грошова оцінка населених пунктів для всіх категорій земель та земельних ділянок (за винятком сільськогосподарських угідь) визначалась згідно з формулою 8, вказаною у пункті 3.3 розділу 3 Порядку.

Розроблена Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель смт. Верховина, затверджена та введена в дію рішенням Верховинської селищної ради від 19.02.2016 № 33-4/2016 та яка стала підставою в 2021 році для формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в смт. Верховина, Івано-Франківської області, площею 0,3153 га., кадастровий номер 2620855100:03:001:0253 від 09.06.2021 № 272, оскільки розробленою технічною документацією з нормативно грошової оцінки земель смт. Верховина, передбачено, що вартість земель водного фонду (річки, ставки) становить 31,51 грн.

Отже, колегія суддів вважає, що враховуючи коефіцієнти індексації 1,433, 1,060 вартість 1 м. кв. становить 47,86 грн. та відповідно нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 3153 м. кв. становить 150912,03 грн.

Таким чином, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої в межах смт. Верховина, присілок Підобіч, Верховинського району, Івано-Франківської області, сформований із діючої, розробленої відповідно до вимог Порядку нормативно грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в смт. Верховина, Івано-Франківської області, яка затверджена та введена в дію рішенням Верховинської селищної ради від 19.02.2016 № 33-4/2016 та відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції помилково вказано, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.06.2021 № 272 видано з недотриманням вимог пункту 2 розділу II Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489, Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22.08.2013 № 508, Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1278, та оформлено за формою, що не відповідає формі встановленій в додатку 22 до Порядку нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім населених пунктів) від 22.08.2013 № 508, оскільки дані норми матеріального права не підлягали до застосування у даній справі.

Так, наказом Міністерства аграрної політики, та продовольства України від 25.11.2016 № 489, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 19.12.2016 № 1647/29777, затверджено «Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів», пункт 12 розділу II встановлює, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок водного фонду, що розташовані в межах населених пунктів, які використовуються для риборозведення, здійснюється згідно з Порядком нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 22 серпня 2013 року № 508, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 вересня 2013 року за № 1573/24105, та відповідне застосування було б можливим за умови розроблення та затвердження нової технічної документації з нормативної грошової оцінки на окрему земельну ділянку у встановленому законодавством порядку.

Щодо податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 06.07.2021 №736495-2408-0907 про нарахування податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб, колегія суддів враховує наступне.

Статтею 270 ПК України визначено, що об'єктами оподаткування є земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування.

Згідно із пунктом 287.1 статті 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

З умовами статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Приписами пунктів 288.1-288.4 статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до частини 1 статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Згідно із частиною 9 статті 93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Умовами статті 31 вказаного Закону встановлено, що договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійного договору (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства/концесії). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Апеляційний судом враховується, що оскільки судом визнано правомірними дії Верховинського відділу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області щодо видачі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №272 від 09.06.2021 відповідно і податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 06.07.2021 №736495-2408-0907 про нарахування податкового зобов'язання за платежем орендна плата з фізичних осіб є правомірним та прийнятим згідно норм податкового законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили, а суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Колегія суддів дійшла висновку, що при формуванні витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 09.06.2021 №272, відповідно до якого, заявник: ОСОБА_1 , житель АДРЕСА_1 ; кадастровий номер земельної ділянки: 2620855100:03:001:0253; місце розташування земельної ділянки: смт Верховина, присілок Підобіч, Верховинського району, Івано-Франківської області; категорія земель: землі водного фонду; цільове призначення земельної ділянки: 10.07 Для рибогосподарських потреб; площа земельної ділянки, кв.м.: 3153; середня (базова) вартість земель населеного пункту, грн/кв.м: 46,92; номер економіко-планувальної зони: II; коефіцієнт Км2: 1,11; локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки: сукупний коефіцієнт Км3: 1,21; коефіцієнт Кф: 0,5; площа сільськогосподарських угідь, га: нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, грн.: коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки: 1,433; 1,060; 1,000, 1,0000; нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.: 150912,03 грн. В т. ч. за 1 метр квадратний: 47,8630 грн. орган Держгеокадастру діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене та перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає доводи апеляційних скарг є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового про відмову в задоволенні позову, з вищевикладених мотивів, апеляційні скарги підлягаю задоволенню

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно з пунктами 3 та 4 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Підстав для розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції на підставі статті 139 КАС України у апеляційного суду немає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та Головного управління ДПС в Івано-Франківській області - задовольнити.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2021 року у справі №300/5078/21 - скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та скасування витягу і податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя Н.В. Ільчишин

Судді Л.Я. Гудим

Р.Й. Коваль